Lampa do jadalni – stojąca, wisząca, czy plafon?
Najczęściej w nowoczesnych jadalniach główne oświetlenie wiesza się nad stołem – w końcu to właśnie stół w tym pomieszczeniu jest najważniejszym elementem wyposażenia i to przy nim spędza się czas. Lampy wiszące to jednak niejedyna możliwość. Do jadalni można wybrać także oświetlenie sufitowe, w tym plafony albo małe lampki punktowe, lub duże lampy stojące, stanowiące świetne uzupełnienie głównego źródła światła.
Lampy stojące czy sufitowe – co lepiej sprawdzi się w jadalni?
Przy wyborze oświetlenia jedną z najważniejszych kwestii jest wysokość sufitu. W niskich pomieszczeniach nie radzi się wybierać lamp wiszących na długich przewodach. Mogą one wizualnie zdominować niewielką jadalnię i sprawić, że będzie wydawała się jeszcze niższa, a nawet mniejsza, niż jest w rzeczywistości.
Lampa do jadalni z niskim sklepieniem powinna być wyposażona w regulację długości przewodu, szczególnie jeśli jest to model, który zamierza się powiesić nad stołem. Zbyt długi przewód mógłby sprawić, że oświetlenie będzie przeszkadzać podczas korzystania ze stołu, zbyt krótki natomiast ograniczy walory estetyczne wiszącej lampy. W pomieszczeniach o wyjątkowo niskim sklepieniu, na przykład przy nietypowych projektach z podwieszanymi sufitami, zamiast podwieszanych lamp często wybiera się sufitowe oświetlenie punktowe lub plafony, które dobrze rozpraszają światło i sprawiają, że równomiernie oświetla ono pomieszczenie.
Innym rodzajem oświetlenia są lampy stojące. Zwykle używa się ich jako uzupełnienia głównego źródła światła, przydatnego w szczególności w pomieszczeniach takich jak sypialnie. Lampa stojąca czarna świetnie sprawdzi się w eleganckiej jadalni przede wszystkim wtedy, kiedy jest to miejsce wieczornych rozmów i spotkań przy kolacji lub kubku ciepłej kawy. Popołudniami nie zawsze ma się ochotę na oświetlenie całej jadalni silnym światłem – zamiast tego lepiej sprawdza się lekkie i przyjemne światło, które daje stojąca lampa.
Jak dopasować oświetlenie do wystroju jadalni?
Wybór oświetlenia ma ogromny wpływ na wystrój pomieszczeń. Nawet jeden prosty żyrandol może niemalże całkowicie zmienić atmosferę panującą w salonie lub jadalni, jeśli tylko jest właściwie wyeksponowany i dobrany do reszty wyposażenia. Jakie oświetlenie najlepiej wygląda w jadalni? To zależy od jej stylu, znajdujących się w niej kolorów i mebli.
W nowoczesnych wnętrzach za niezwykle modne w ostatnim czasie uważa się surowe akcenty, w tym na przykład widoczną fakturę cegły na ścianach, albo długie niezdobione przewody wiszących lamp. Tego rodzaju dodatki są szczególnie mile widziane we wnętrzach minimalistycznych oraz loftowych. W pasującym do nich stylu można znaleźć wiele propozycji żyrandoli nad stół stworzonych z prostych kształtów i często odsłaniających żarówkę. Do takich modeli zaleca się wybór żarówek ozdobnych, często nazywanych żarówkami retro, zamiast standardowych modeli.
W klasycznie eleganckich jadalniach pięknie prezentują się ozdobne żyrandole, które często uzupełnia się o dodatkowe źródła światła takie jak niewielkie kinkiety na ścianach albo lampy stojące z abażurem. Dzięki temu w ciągu dnia można liczyć na pełne oświetlenie pomieszczenia, wieczorem natomiast – na delikatne źródło dodatkowego światła.
Wybór odpowiedniego oświetlenia to decyzja nie tylko odnośnie modelu lampy, ale także barwy i nasilenia światła, za które odpowiada żarówka. Zazwyczaj do jadalni poleca się żarówki o barwie neutralnej, która dobrze oświetli pomieszczenie, lub ciepłej, niemęczącej oczu.