Pokój dzienny w stylu shabbychic
Co zrobić, aby nasz salon wyglądał klimatycznie i stylowo? Wystarczy go urządzić w stylu shabbychic. Trochę Prowansji, odrobina retro, a przede wszystkim nonszalancka swoboda w doborze mebli i dodatków. Wnętrza shabbychic zachwycają romantycznym urokiem i niepowtarzalną atmosferą. A co najważniejsze, możemy je zaaranżować samodzielnie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Shabbychic to w dosłownym tłumaczeniu „postarzany szyk”. Termin został ukuty po raz pierwszy przez Rachel Ashwell, projektantkę wnętrz, która opisała stylistykę charakteryzującą się delikatnymi kolorami oraz meblami nadszarpniętymi zębem czasu. Z czasem Ashwell stała się główną propagatorką wymyślonego przez siebie stylu.
Shabbychic krok po kroku
Chociaż przez kilkadziesiąt lat stylistyka shabbychic ewoluowała w wielu różnych kierunkach, możemy wyróżnić kilka niezbędnych elementów, które odróżnią wnętrza shabby od tych utrzymanych w klimacie prowansalskim lub retro.
- Shabbychic – kolorystyka i materiały
Bez względu na to, w jakim stylu chcemy urządzić nasz salon, musimy zacząć od ustalenia kolorystyki wnętrza. Ten krok znacznie nam ułatwi późniejsze poszukiwania mebli i dodatków, a co najważniejsze nada pomieszczeniu wyrazisty rys. Wnętrza shabbychic są jasne, pastelowe i subtelne. Dominuje w nich zgaszona biel wpadająca w beż, delikatny róż oraz jasne odcienie szarości. Urządzając pokój w tym stylu, możemy zapomnieć o wszystkich ciemnych kolorach, a tym bardziej energetycznych barwach, takich jak popularna w ostatnim czasie żółć lub zieleń.
- Meble do salonu w stylu shabbychic
Kolejnym istotnym elementem wystroju w stylu shabby są meble. To dzięki nim salon zacznie przypominać VIII-wieczne, francuskie wnętrze. Najlepiej, jeśli wykorzystamy meble faktycznie pochodzące z dawnych czasów. A co jeśli nie mamy takiej możliwości? Możemy kupić sofę, szafę, stół i komodę stylizowane na antyki lub po prostu samodzielnie postarzyć nasze meble. Jak to zrobić? Na stół z litego drewna możemy nałożyć kilka warstw matowego, białego lakieru, a metalowe elementy krzeseł pokryć patyną.
- Najważniejsze na koniec. Dodatki
W pokoju dziennym w stylu shabbychic nie może zabraknąć charakterystycznych dodatków. Płócienne zasłony, obrus ozdobiony koronką, poduszki w romantycznych poszewkach w kwiatowy wzór oraz niewielka lampka z białym abażurem spowodują, że nasz salon stanie się przytulnym, niemal magicznym miejscem.
Shabbychic a styl prowansalski
W przeciwieństwie do stylu prowansalskiego shabbychic jest lżejszy i bardziej surowy. Decyduje o tym kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim we wnętrzach shabby dominuje biel, która w salonach prowansalskich stanowi nierzadko jedynie kolor dodatkowy. Kolejna kwestia to meble. Chociaż w obu stylach meble powinny być stare (lub imitować stare) w pokojach shabby znajdziemy więcej metalowych, często zardzewiałych lub oksydowanych elementów, a wszystkie meble są prostsze w formie i mają mniej detali.