Prysznic bez brodzika – dla kogo i do jakiej łazienki pasuje?
Rozwiązanie proste, wygodne i bardzo funkcjonalne, pozwala stworzyć przestronną kabinę prysznicową niezależnie od metrażu łazienki. Natryski bez brodzika to jeden z gorących trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Jak wybrać i zaaranżować kabinę bez brodzika? Jak zamontować odpływ liniowy? Podpowiadamy.
Aranżacje nowoczesnych łazienek opierają się na minimalistycznych założeniach. Króluje w nich wyrafinowana prostota, która hołduje naczelnej zasadzie minimalistów, że „mniej znaczy więcej”. Projektując nowoczesną łazienkę warto sobie zadać pytanie, w jaki sposób jak najmniejszą liczbą środków osiągnąć maksymalny efekt wizualny. Zastanówmy się, jak uprościć wyposażenie, aby nadal spełniało swoją funkcję, ale jednocześnie pozwalało na uwolnienie dodatkowej przestrzeni w łazience.
W ten trend idealnie wpisuje się kabina prysznicowa bez brodzika. Może to być otwarty natrysk typu walk-in lub zamykana prostymi drzwiczkami przestronna kabina. W obu przypadkach kluczowa jest aranżacja pozbawiona brodzika, a ścianki prysznicowe stawia się bezpośrednio na posadzce. Aby jednak prysznic spełniał właściwie swoją funkcję i zalewał łazienki, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie posadzki i montaż odpływu liniowego.
Czy można kupić kabinę prysznicową bez brodzika?
Decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika, powinniśmy skłaniać się ku modelom o pełnej wysokości. Tradycyjne rozwiązanie, w którym kabina stoi na krawędzi brodzika, zakłada, że na całkowitą wysokość natrysku składają się: głębokość brodzika i wysokość ścianki prysznicowej. Wybierając kabinę do postawienia bezpośrednio na posadzce, należy pamiętać, że powinna być nieco wyższa. Zakup standardowej kabiny, którą po prostu postawimy na posadzce bez brodzika, spowoduje, że kabina będzie za niska i niefunkcjonalna.
Kabina walk-in bez brodzika
Popularnym rozwiązaniem dla natrysków stawianych bezpośrednio na posadzce są tzw. kabiny walk-in. Składają się z pojedynczych ścianek prysznicowych, które oddzielają wnętrze natrysku od pozostałej części pomieszczenia. Przy zastosowaniu dużych przezroczystych tafli szkła bez profili znosimy całkowicie wizualną granicę kabiny, sprawiając, że łazienka wydaje się większa, a jej wnętrze staje się integralną częścią całego pomieszczenia. Brak brodzika i zastosowanie takich samych płytek wewnątrz i na zewnątrz kabiny sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. To świetne rozwiązanie do małych łazienek.
Kabina bez brodzika z drzwiami otwieranymi
W tym przypadku ścianki kabiny stawiamy na posadzce, a otwierane drzwi powinny jedynie być odpowiednio zabezpieczone przed rozlewaniem się wody przy posadzce. Prostym i jednocześnie wysoce funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamocowanie uszczelki pod zamkniętymi drzwiami. Jeśli odpływ liniowy wydajnie odprowadza wodę z natrysku, wówczas uszczelka jest wystarczającym zabezpieczeniem przed zalewaniem posadzki.
Kabina z drzwiami przesuwanymi
Rozwiązanie znane z tradycyjnych kabin, w przypadku modeli bez brodzika prowadnice mocowane są na podłodze (pełnią jednocześnie funkcję uszczelek zapobiegających wychlapywaniu wody). Na rynku spotkamy też drzwi prysznicowe przesuwane na systemie jezdnym (mówiąc bardziej obrazowo: na kółkach przejeżdżają wzdłuż zamocowanej na stałe ścianki). Polecana opcja w sytuacji, kiedy wolimy zamykaną kabinę bez brodzika, ale układ lub wielkość łazienki nie pozwalają na swobodne otwarcie drzwi i wygodne wchodzenie i wychodzenie z pod natrysku.
Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Jeśli podejmiemy decyzję o montażu kabiny bez brodzika, wówczas przygotowania należy rozpocząć już na etapie prac budowlanych. Aby bowiem woda wydajnie odpływała z kabiny, w posadzce musi zostać wcześniej wyprofilowany odpowiedni spadek.
Zawczasu trzeba też przygotować zagłębienie w podłodze, które powinno pomieścić odpływ liniowy, syfon i inne elementy instalacji kanalizacyjnej. To ważne, aby wcześniej sprawdzić, czy układ instalacji w naszej łazience pozwala na zachowanie odpowiedniego spadku w posadzce i zagłębienie odpływu, by cały system mógł właściwie odprowadzać wodę. Praktyka pokazuje, że w niektórych łazienkach, szczególnie tych w starym budownictwie, wyprowadzenie odpowiedniego spadku może być problemem.
Pamiętajmy też, że posadzka w kabinie powinna zostać odpowiednio przygotowana i zabezpieczona przez częstym bezpośrednim kontaktem z wodą. Najmniejsza nieszczelność, nieodpowiednie płytki na posadzkę w kabinie czy źle zrobiona izolacja mogą skutkować wilgotnieniem ścian, co w dłuższej perspektywie zmusza do wykonania remontu. Warto zabezpieczyć też ściany wewnątrz kabiny, by móc cieszyć się długim i bezawaryjnym funkcjonowaniem takiego rozwiązania.
Odpływ liniowy prysznicowy
W kabinie bez brodzika to właśnie odpływ w posadzce pozwala na odprowadzenie wody z natrysku. Producenci wyposażenia łazienkowego proponują kilka rozwiązań (kratki i różne typy odpływów), z których to prysznicowy odpływ liniowy cieszy się największą popularnością.
Kratki prysznicowe
Najprostsze rozwiązanie, kiedy niewielka kwadratowa lub podłużna kratka w posadzce odprowadza wodę z pod prysznica. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby miały odpowiednią wydajność, by nie doprowadzić do zalewania posadzki.
Odpływy liniowe
Mają postać długich rynienek przykrytych wpuszczanych w posadzkę, metalowymi korytkami. W niektórych modelach górną metalową część można dodatkowo uzupełnić płytkami, co sprawia, że odpływ staje się niemal niewidoczny na powierzchni posadzki. Odpływy mogą mieć różną długość (np. 70, 80, 90 cm) – warto je dopasować do wielkości kabiny i wydajności baterii prysznicowej. Z założenia bowiem odpływ powinien być w stanie sprawnie odprowadzić tyle wody, ile dostarczy bateria. Odpływ liniowy może być zlokalizowany przy ścianie lub w centralnej części natrysku. Należy wcześniej przemyśleć jego układ, by zawczasu odpowiednio przygotować spadek posadzki.
Odpływy ścienne
Póki co są rzadkością na naszym rynku, ale to ciekawe rozwiązanie i warto o nim wspomnieć. Odpływ montowany jest w pionowej ścianie wewnątrz kabiny (najczęściej pod baterią), a w efekcie mamy wrażenie, że woda spływa do szczeliny w ścianie tuż przy powierzchni podłogi. Cały mechanizm dopływu jest wbudowany w ścianę, wymaga wcześniejszego przygotowania miejsca na bryłę odpływu przez specjalistę.
Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika
Jak zamontować kabinę bez brodzika? Z pozoru wydaje się to proste, bo przecież omija nas etap mocowania, poziomowania i uszczelniania brodzika. Prace przy montażu kabiny nie są skomplikowane, jednak całość wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania już na etapie prac budowlanych.
Krok 1: Spadek w posadzce i wgłębienie pod odpływ liniowy
To dobry moment, aby podjąć decyzję o lokalizacji odpływu liniowego (pod ścianą czy w centralnej części) oraz sprawdzenie, ile miejsca w posadzce jest potrzebne na ukrycie syfonu i wszystkich elementów instalacyjnych. Sprawdźmy też, czy instalacja kanalizacyjna pozwala na takie zagłębienie odpływu.
W kierunku odpływu należy wyprowadzić spadek w posadzce by umożliwić wydajne spływanie wody. Zazwyczaj wystarczą 2-3 cm, jednak różnica zależy od wielkości kabiny, szerokości odpływu i wydajności baterii. Jeśli wszystko się zgadza, można wykuć spadek i zamontować dolną część odpływu liniowego.
Krok 2: Uszczelnienie i zabezpieczenie przed wilgocią
W kabinie bez brodzika to posadzka pełni jego funkcję. Powinna zatem gromadzić i odprowadzać wodę, ponadto chronić przed zawilgoceniem podłogi. W tym celu powierzchnię posadzki należy pokryć warstwą izolacyjną, często wykorzystuje się do tego celu tzw. folię w płynie. Należy uszczelnić połączenia ścian i posadzki oraz krawędzie odpływu liniowego. Dobrą praktyką jest też zabezpieczenie ścian wewnątrz kabiny. Dopiero na tak przygotowaną posadzkę można układać płytki.
Krok 3: Ułożenie płytek, montaż baterii
To standardowy etap przy każdym remoncie łazienki, jednak podczas montażu kabiny bez brodzika trzeba zwrócić szczególną uwagę na ułożenie płytek na posadzce i dobre wyprofilowanie i uszczelnienie spadku.
Krok 4: Montaż kabiny na posadzce
Ścianki kabiny stawiamy bezpośrednio na posadzce, zabezpieczając w górnej części profilami mocowanymi do ściany dla większej stabilności. Powierzchnie stylu ścianek i posadzki należy uszczelnić, a pod drzwiami prysznicowymi zamontować uszczelkę aby zabezpieczyć przed rozlewaniem wody.