Wybieramy lampy skandynawskie. Oświetlenie domu i nie tylko
Styl skandynawski we wnętrzarstwie jest ceniony za połączenie minimalizmu i prostoty. Zgrany duet tych dwóch cech jest możliwy dzięki odpowiednim zestawieniom kolorów, materiałów i wzorów. Jeśli chcemy uzyskać estetyczny efekt w stylu scandi, nie zapominajmy o doborze adekwatnego oświetlenia. Lampy są jego istotnym elementem – dbają o rozjaśnienie i podnoszą praktyczną jakość codziennego użytkowania domu.
Lampa w stylu skandynawskim – jaka powinna być?
Harmonia, prostota, przytulność, funkcjonalność – oto cechy stylu skandynawskiego. Wnętrze urządzone w tej stylistyce powinno być jasne i przestrzenne. Zamiast bogatych zdobień sięgamy po proste rozwiązania, które komponują się z całym wyposażeniem. Jasne barwy często zestawiamy z drewnem oraz innymi naturalnymi surowcami – wszak scandi to także nawiązania do przyrody i ekologii.
Wybierając lampy skandynawskie do swojego mieszkania, pamiętajmy przede wszystkim o ich funkcjonalności. Trend kładzie nacisk na względy praktyczne, które mają nam ułatwiać życie. Dopasowując wzornictwo lamp do pozostałych elementów wystroju, starajmy się nie przesadzić z wyrazistymi dodatkami. Lepiej jest zachować estetyczny i nienachalny szyk podstawowego wyposażenia zamiast gromadzić bogate dekoracje, których jedynym zadaniem jest ozdobienie wnętrza.
Prawidłowo dobrane oświetlenie będzie elementem oprawy estetycznej – możemy jednak zdecydować, czy zagra pierwsze skrzypce, czy subtelnie wtopi się w tło. Będą tutaj pasować zarówno proste lampki, jak i te bardziej nowoczesne. Choć aranżacje skandynawskie cechują się minimalizmem, a nawet surowością, niekoniecznie musi to oznaczać rezygnację z okazałych żyrandoli.
Jeśli zależy nam na bardziej ascetycznym charakterze wystroju, sięgnijmy po wiszące lampy industrialne w kolorze czarnym lub żarówki w drucianych abażurach. Jeśli preferujemy większą dozę przytulności, postawmy na pastelowe abażury z tkaniny – niekoniecznie białe. Sprawdzą się klosze ecru i brązowe, a nawet kolorowe. Jeśli wnętrze pozbawione jest wyrazistych dodatków, klosz może być ażurowy lub ozdobiony motywem roślinnym.
Nie zapominajmy o sztandarowym połączeniu bieli i drewna, które dominuje w wielu pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Lampa wykonana z drewna i metalu pomalowanego na jasny kolor będzie kwintesencją i wykończeniem całości.
Finalny efekt zakupów i montażu ma sprawiać, że w domu będziemy czuć się… jak w domu. Przytulnie, swobodnie i miło. Unikajmy nadmiernego chłodu i restrykcyjnej praktyczności. Zachowajmy też zdrowy rozsądek, który pozwoli nam zachować zakładaną formę projektu. Jeśli podoba nam się kryształowa lampa, najlepszym wyborem będzie biel lub beż. Jeśli brakuje nam soczystej kolorystyki, wybierzmy lampę o żywej barwie, pozostawiając resztę wnętrza delikatną i stonowaną.
Rodzaje lamp skandynawskich. Dla domu i dla biznesu
Wybierając lampę skandynawską do domu lub biura, mamy bardzo szeroki wybór produktów. Nie musimy ograniczać się do ścisłych założeń wnętrzarskich, ponieważ takie lampy sprawdzają się w mieszkaniach o bardzo różnych stylach. Ponadto możemy zastosować je w różnych pomieszczeniach: sypialni, pokoju dziecięcym, gabinecie czy łazience.
Na sufitach możemy umieścić lampy przylegające lub wiszące. Dodatkowym źródłem światła w sypialniach mogą być komfortowe kinkiety, a w salonie – lampy stojące. Skandynawski minimalizm nie wyklucza też lampek stołowych, idealnych do wykorzystania na szafce nocnej lub w gabinecie. Dobrym pomysłem jest postawienie na spójność kolorystyczną i stylistyczną dodatków oświetleniowych.
W zależności od tego, czy bliżej nam do maksymalnie przytulnej atmosfery, czy raczej zimnego minimalizmu, wybierzmy lampy bardziej nowoczesne lub te, które podkreślają ciepło domowego ogniska (albo dbają o przyjazny klimat w pracy). Głównym wyznacznikiem jest nasze samopoczucie i swoboda poruszania się po pomieszczeniach. Styl scandi ma uprzyjemniać życie, a nie je komplikować. Pamiętajmy, że wcale nie musimy ograniczać się do jednego trendu – eklektyzm pozwala na inspirowanie się wieloma źródłami.
Warto wspomnieć, że lampy skandynawskie są dobrym wyborem, jeśli chcemy nadać wnętrzu elegancji. Są proste i szykowne – nie zniechęcają nadmiarem ozdób, a dodają klasy. Możemy wykorzystać je podczas urządzania wystroju gustownej restauracji, salonu kosmetycznego lub gabinetu, w którym przyjmujemy klientów biznesowych. Świetnie sprawdzą się również w branży artystycznej, podkreślając stylowość pracowni i pozostawiając swobodną przestrzeń na designerskie działania.
Oświetlenie w dobrym guście – bez zadęcia, bez przesady
Zaletą lamp skandynawskich jest ich duża uniwersalność. Znajdziemy wśród nich zarówno jasne, jak i ciemne warianty, których rolą jest jak najlepsze doświetlenie przestrzeni. Jeśli zależy nam na oryginalności, skupmy się na nietuzinkowych wzorach i kilku wyraźnych akcentach kolorystycznych. Jeśli chcemy stworzyć jak najbardziej domową atmosferę wnętrza, postawmy na abażury z tkaniny, lampy z białego metalu i jasnego drewna lub subtelne nadruki zwierzęce i roślinne.
Pamiętajmy o funkcjonalności, bez której żaden dom i żadne miejsce pracy nie może się obyć. Robiąc zakupy w stylu skandynawskim, unikajmy nadmiaru dodatków i starajmy się uzyskać spójny, minimalistyczny, lecz ciepły efekt.