Jak żyć w zgodzie z naturą?
Ostatnio wiele słyszymy o ekologicznym stylu życia. Można powiedzieć, że opiera się on na dwóch filarach. Z jednej strony polega na ochronie środowiska, a z drugiej – na czerpaniu z dobrodziejstw przyrody. To relacja obustronna. Człowiek wpływa na naturę, ale i natura wpływa na człowieka. Sprawdź jak żyć w zgodzie z przyrodą.
1. Używaj naturalnych kosmetyków
Kosmetyki konwencjonalne może i są skuteczne, ale niestety często niezbyt przyjazne dla środowiska. Warto więc wybierać ich ekologiczne odpowiedniki, które powstają z poszanowaniem przyrody. Surowce, z których są produkowane ekokosmetyki, pochodzą z upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje się środków chemicznych zatruwających środowisko. Ponadto produkty do pielęgnacji typu „bio” i „eko” sprzedawane są zazwyczaj w biodegradowalnych opakowaniach, które nie będą przez setki lat zalegać na śmietniskach. Kolejna zaleta takich kosmetyków to brak testów na zwierzętach. Jest jeszcze jeden istotny powód, dla którego warto sięgać po kosmetyki naturalne – są po prostu skuteczne. Nie zawierają szkodliwych substancji, a ponadto znacznie rzadziej wywołują alergię niż zwykłe produkty do pielęgnacji.
2. Jedz ekologicznie
Mówi się, że zdrowa dieta to dieta obfitująca w warzywa, owoce i produkty zbożowe. Oczywiście skład jadłospisu jest ważny, ale nie mniej istotna jest jakość produktów, które lądują na naszym stole. Marchewka kupiona u lokalnego rolnika będzie smakować zupełnie inaczej niż ta kupiona w sklepie sieciowym. Inna będzie też ilość składników odżywczych. Warto więc kupować warzywa i owoce na miejscowym ryneczku. Pozostałe produkty można kupić w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością. Niestety niełatwo znaleźć takie miejsce w małym mieście. W tej sytuacji rozwiązaniem będzie sklep ekologiczny online. Podczas zakupów żywności warto kierować się jedną zasadą – zawsze wybieraj produkty sezonowe. Te przechowywane przez wiele miesięcy mogą wchłonąć duże ilości substancji konserwujących.
3. Roślin nigdy za wiele
Hodowanie roślin doniczkowych być może nie ma olbrzymiego znaczenia dla środowiska, ale na pewno ma znaczenie dla Twojej rodziny. Rośliny mogą wspomagać proces usuwania zanieczyszczeń z pomieszczeń, pod warunkiem że zasadzimy ich wystarczająco dużo. Warto więc umieścić w domu doniczki z gatunkami oczyszczającymi powietrze np. z Aglaonemą, z Draceną wonną, Hoją różową czy Skrzydłokwiatem.
4. Używaj specjalnych woreczków na warzywa i woskowijek
Ostatnio dużo mówi się o konieczności wyeliminowania torebek foliowych. Rzeczywiście, wiele osób zabiera do sklepu torby materiałowe, ale problem pojawia się przy pakowaniu owoców i warzyw. W tym przypadku zazwyczaj sięgamy właśnie po torebki foliowe. Jest jednak zdecydowanie bardziej ekologiczna alternatywa – lniany woreczek. Takie woreczki kupisz nawet w dużych sklepach sieciowych. Są lekkie i można używać ich wielokrotnie. Z kolei do pakowania kanapek zamiast folii aluminiowej lub folii spożywczej warto wybrać woskowijki. Woskowijka to chusta nasączona powłoką na bazie wosku pszczelego. Idealnie dopasowuje się do kształtu przedmiotu, a po użyciu wystarczy umyć ją pod wodą i wysuszyć.
5. Kupuj dobrej jakości ubrania
W sklepach półki i wieszaki wręcz uginają się od ilości ubrań. Podobnie zresztą jak nasze domowe szafy. Sęk w tym, że wiele ubrań w promocjach, to tzw. „jednorazówki”. Wykonane są z wątpliwej jakości materiałów syntetycznych, więc po drugim, a nawet po pierwszym praniu nadają się wyłącznie do kosza. Zacznij zwracać uwagę nie tylko na rozmiar ubrań, ale także na ich skład. Naturalne materiały nie będą groźne dla środowiska, a ponadto są bardziej wytrzymałe. Dzięki temu kupiona rzecz będzie służyć przez całe lata. Jeśli skompletujesz garderobę z takich ubrań, znacznie ograniczysz konsumpcję i w związku z tym – marnotrawstwo materiałów. Jeżeli chcesz pozbyć się odzieży, mimo że nadaje się jeszcze do użytku, warto oddać ją do specjalnie wyznaczonych punktów, gdzie jest potem przekazywana potrzebującym. Jak widać, pomaganie też może być ekologiczne.
Realizacja tych pięciu prostych zasad sprawi, że zaczniesz żyć w przyjaźni z naturą. To drobne zmiany, ale jeśli zostaną wdrożone przez miliony osób, zyskają olbrzymie znaczenie. Zmianę świata na lepsze warto zacząć od siebie.