Kiedy czarny okap kuchenny pasuje do kuchni?
Czerń to jedna z najbardziej szlachetnych barw. Jest wyjątkowo elegancka, wręcz dystyngowana, piękna, choć zdystansowana. Świetnie pasuje do mebli i AGD. Zarazem w nadmiarze może być przytłaczająca, a nawet depresyjna. Wszystko zależy od sposobu jej wykorzystania. Jak zatem wybrać czarne okapy? Czym się kierować, kupując tego rodzaju model?
Specyfika czarnych aranżacji – czerń we wnętrzach
Niektórzy uważają czerń za barwę konserwatywną. Fakt, że jest to tradycyjny kolor, którego wykorzystanie trudno skojarzyć z designerską odwagą, ale nie musi on być wcale nudny i zachowawczy. Po czerń w architekturze wnętrz sięga się, by uzyskać efektu luksusu, wyrafinowania, elegancji.
Co ciekawe, w różnych kulturach na czerń patrzy się w różny sposób. W jednym kraju może być symbolem życia, a w innym kojarzyć się ze śmiercią. Czerń jest z pewnością kolorem tajemnicy, dostojności, powagi. Jest w niej coś nieuchwytnego i magnetyzującego.
Ponadto, choć kolor czarny może mieć w kulturze negatywne konotacje, to w aranżacji wnętrz jest czymś pozytywnym i mile widzianym. Zresztą, czerń jest cała pełna sprzeczności i paradoksów – równie dobrze co z tradycją można ją wiązać z nowoczesnością. Z kolei w Chinach symbolizuje szczęście, choć w Europie będzie się kojarzyć raczej ze smutkiem i żałobą.
W kuchni czerń to przede wszystkim najwyższa forma elegancji. To prestiż, wyrafinowanie i klasa o ponadczasowym charakterze. O ile jest umiejętnie wykorzystana. Czerń to bardzo wymagająca barwa, którą niełatwo ujarzmić.
Łatwo przesadzić z kolorem czarnym, popadając w nijakość lub uzyskując efekt odwrotny od zamierzonego. Czerń może rozjaśnić pomieszczenie w zestawieniu z innymi barwami, ale równie dobrze może je przydusić. Zamiast dodać wnętrzu blasku i wytworności, może je dociążyć.
Czerń sprawia, że przedmioty z niej wykonane będą się wydawały cięższe i bardziej masywne niż identyczne przedmioty w innym kolorze. Kolor czarny w kuchni wymaga subtelnego podejścia i ostrożności. Warto też pamiętać, że na czarnym doskonale widać wszelkie brudy, więc czarne meble i czarne AGD należy regularnie pielęgnować i czyścić.
Czerń dobrze łączy się z innymi kolorami, które optycznie rozjaśnia i nadaje im bardziej szlachetnego charakteru. Szczególnie eleganckie jest połączenie czerni z bielą, złotem lub srebrem. Wytworność czerni podkreśli także kolor czerwony oraz fioletowy, nadające wnętrzu nieco drapieżności. Warto podkreślić, że biel dodaje czerni lekkości i świetnie z nią kontrastuje.
Czarne okapy kuchenne
Warto zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak idealna czerń, a kolor ten ma więcej niż jeden odcień. Czerń może mieć bardzo zróżnicowany charakter. Forma i kształt również wpływają na to, jakie kolor ten sprawia wrażenie i jak oddziałuje na człowieka.
Dobrym sposobem na czerń jest zresztą łączenie różnych faktur i powierzchni o różnych kształtach i rozmiarach. Szczególnie ciekawe efekty daje zastosowanie kontrastów, ale wymaga to sporych umiejętności dekoratorskich oraz wiedzy o tym, jak ludzkie oko odbiera ten kolor. Warto na przykład wiedzieć, że dwa kwadraty tej samej barwy będą inaczej wyglądać na czarnym i na białym tle. Kwadrat na czarnym tle będzie wydawał się jaśniejszy.
Odcień czerni też ma znaczenie. Inaczej będzie wyglądać ciemna, głęboka czerń kojarząca się z lukrecją, a inaczej czerń węgla drzewnego. Kolejną zmienną jest oświetlenie. W pomieszczeniu z dużymi oknami i dobrym dostępem do światła czarny kolor będzie wyglądał inaczej niż w małym aneksie kuchennym doświetlanym światłem żarówki. Również czerń w cieniu – uzyskiwanym m.in. dzięki zastosowaniu różnej faktury – będzie wyglądać inaczej niż w świetle.
Producenci AGD, a więc i okapów kuchennych, doskonale sobie zdają z tego sprawę. Dlatego też na rynku można kupić okapy malowane z połyskiem oraz matowe. W obu przypadkach stal malowana proszkowo wygląda inaczej. Okap kuchenny polakierowany na wysoki połysk będzie lśnił w świetle. Okap matowy będzie zaś odbijał światło rozmyte i delikatne. W okapach kuchennych chętnie jest też wykorzystywane szkło hartowane – także w kolorze czarnym, co istotnie podnosi walory estetyczne urządzenia.
Czerń w okapach może być zarówno subtelnym dodatkiem, jak i głównym elementem designu danego modelu. Istnieją też modele, które same w sobie są minimalistyczne, więc ich czarny kolor nie jest elementem dominującym w kuchni. Przykładem tego rodzaju podejścia są okapy podszafkowe, blatowe i sufitowe. Zazwyczaj widoczny w nich jest jedynie nieduży panel zaprojektowany tak, by okap nie zwracał na siebie zbyt dużo uwagi. Zarazem może on być interesującym akcentem, ożywiającym i urozmaicającym wnętrze. Świetnie sprawdza się to jako element kontrastowy, np. podkreślający białą aranżację kuchni.
W przypadku czarnych okapów kuchennych mocno eksponujących ten kolor, warto zwrócić uwagę na okapy przyścienne i okapy wyspowe. Tego rodzaju okap będzie skupiał na sobie uwagę, stanowiąc istotny punkt w przestrzeni, niezależnie od tego, czy będzie on „obsadzony” dookoła innymi meblami (okap kominowy), czy też będzie w samym centrum (okap wyspowy). Oznacza to, że wkomponowanie takiego okapu kuchennego w otoczenie wymaga nieco większej uwagi. W większym stopniu liczy się spójność całej aranżacji.
Czy łatwo kupić czarne okapy? Kolor ten jest tak popularny, że znajdziemy go w ofercie każdego producenta. Dobrym przykładem są okapy kuchenne Nortberg (www.nortberg.pl) . To zresztą dobra okazja, aby przyjrzeć się bliżej produktom oferowanym przez tą firmę.
Okapy kuchenne Nortberg w kolorze czarnym
Praktycznie każdy okap kuchenny Nortberg jest oferowany w czarnym wariancie kolorystycznym. Katalog marki zawiera zatem czarne:
- okapy wyspowe
- okapy kominowe
- okapy podszafkowe – teleskopowe
- okapy podszafkowe – wkłady do zabudowy
- okapy sufitowe
- okapy blatowe
Wśród nich jest wiele interesujących modeli. Warto chociażby zwrócić uwagę na okap wyspowy Metropolis Black Matt. To doskonały przykład na to, jak efektowne są okapy w kolorze czarnym. Świetnie sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych, przestronnych, gdzie wyspa znajduje się w centrum pomieszczenia. Płaska powierzchnia tego modelu może być wykorzystana jak dodatkowa półka na drobne akcesoria kuchenne przydatne w czasie gotowania. To okap o głębokiej, matowej czerni. Model ten ma duży rozmiar – 116, 146 lub nawet 176 cm. Ze względu na swoje gabaryty, dobrze pasuje do roli dominującego elementu aranżacji.
Innym ciekawym wyborem jest Nortberg Cylindro Black. To również okap wyspowy, ale tym razem ma on bardziej minimalistyczną formę. Cylindro to okap typu tuba. Jego cylindryczna sylwetka odznacza się prostotą, ale zarazem uniwersalnością, która nabiera wyjątkowej wytworności dzięki zastosowaniu koloru czarnego. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z błyszczącym wykończeniem. Okap doskonale nadaje się przez to do kuchni nowoczesnych, kuchni w stylu glamour, a także do kuchni klasycznych, które poszukują luksusowego i ekskluzywnego charakteru. Cylindro ma średnicę 40 cm, co w połączeniu z pionową orientacją bryły sprawia, iż nie pełni tak kluczowej roli w aranżacji jak Metropolis. Łatwiej go ukryć, choćby dobierając czarne tło mebli i innych sprzętów AGD, z którymi zresztą fantastycznie się komponuje. Model ten dobrze odnajduje się też w roli kontrastowego kontrapunktu dla całego wnętrza. Cylindro odznacza się uniwersalnością, co jest efektem wykorzystania prostej, okrągłej formy, a jednocześnie dzięki czerni pozostaje elegancki i stylowy.
Z kolei okap podszafkowy Lando Glass udowadnia, że nawet subtelnie podana czerń może być efektowna. Okap ten pokryty jest czarnym, hartowanym szkłem, co w połączeniu z jasnym LEDowym oświetleniem i niebieskim podświetleniem panelu umożliwiającego sterowanie dotykowe pozwala uzyskać wyjątkowo urokliwy efekt nad kuchenką. Okap ten jest dostępny w dwóch rozmiarach – 56,4 cm oraz 86,4 cm. Biorąc pod uwagę tak niewielkie wymiary, a także fakt, iż jedynie dolny panel jest widoczny, a cały korpus schowany jest w zabudowie, urządzenie to nie wyróżnia się mocno w kuchni. Przy czarnych meblach może się stać spójnym elementem ciągu meblowego. Przy meblach innego koloru może stanowić ciekawe, ale niezbyt znaczące urozmaicenie kolorystyczne wnętrza, podkreślające tę inną, dominującą barwę.
Okapy Nortberg są doskonałym przykładem tego, jak atrakcyjna może być czerń w kuchni i jak dobrze ten rodzaj urządzenia wpasowuje się w kuchenne wnętrze. Niezależnie od tego, czy pełni główną rolę, czy też jest elementem tła, czarny okap dodaje kuchni charakteru. Choć nie sprawdzi się w każdej kuchni, warto poeksperymentować z aranżacją takiego modelu we własnym domu. Efekt zdecydowanie może być tego wart.