Ragdoll – idealny przyjaciel kobiety

Fot. materiały partnera

Kot Ragdoll to wyjątkowo przyjacielski i ufny kot. Brany na ręce wiotczeje jak „szmaciana lalka”, stąd wzięła się także jego nazwa. Początki rasy nie były łatwe, jednak obecnie rasa kotów Ragdoll cieszy się doskonałą opinią.

Ragdoll obecnie wzbudza ogromne zainteresowanie. Oczywiście przyczynia się do tego jego charakter i wyjątkowa, delikatna uroda. Jest to niezwykle uczuciowy, zgodny, delikatny, spokojny i kochający swojego właściciela kot. Kot Ragdoll posiada jedwabiste, półdługie futerko ze znaczeniami w typie syjamskim i hipnotyzujące, szafirowo-niebieskie oczy. Ragdoll to wspaniały przyjaciel każdej kobiety. Jest elegancki, ma proporcjonalną budowę ciała i zawsze chętny jest do zabawy oraz do pieszczot.

Kot Ragdoll

Ragdoll to kot masywny, duży, umięśniony, o grubym kośćcu i równocześnie o eleganckiej sylwetce. Waga kota Ragdolla może sięgać od około 4,5 do nawet 10 kg. Tułów kota jest długi, nogi średniej długości, tylne są nieco dłuższe oraz masywniejsze niż przednie, natomiast klatka piersiowa jest szeroka. Ogon Ragdolla jest bardzo puszysty, długi i zwężający się nieco ku końcowi. Głowa kota jest średnia i okrągła. Uszy są proporcjonalne,  z zaokrąglonymi końcami, szerokie u nasady oraz szeroko rozstawione. Są także lekko nachylone do przodu.

Oczy Ragdolla są owalne, duże i obowiązkowo o niezwykle intensywnie błękitnej/niebieskiej barwie. Niebieski kolor oczu jest charakterystyczny dla tej rasy kotów. Sierść Ragdolla jest miękka, od półdługiej do długiej, jedwabista oraz co ważne, bez skłonności do filcowania i intensywnego linienia. Futerko kota jest dłuższe na szyi, piersi oraz brzuchu i nie tworzy wyraźnej tak zwanej lwiej kryzy, jak w przypadku maine coonów lub kotów norweskich.

Temperament kota Ragdoll

Pierwsze koty rasy Ragdoll to potomkowie kota perskiego oraz kotki w typie tureckiej angory. Koty tych dwóch ras charakteryzują się spokojną naturą i łagodnością. Taki jest też Ragdoll, jest to zgodny, towarzyski, cichy domator, który jest niezwykle cierpliwy.

Osobliwą cechą Ragdolla, od której wzięła swój początek nazwa rasy kotów, to silne odprężanie się, praktycznie wiotczenie, podczas brania na ręce. Warto wiedzieć, że nie oznacza to, że Ragdoll  źle się czuje w niewygodnej pozycji, ta rasa tak po prostu ma. Kot ten nie jest zabawką, jednak jego ogromne pokłady cierpliwości to cecha, której nie należy zbyt często nadużywać. Ragdolle to kompani spokojnych dzieci oraz kobiet. Sprawdzają się doskonale także jako koty – terapeuci, lub zwierzęta do towarzystwa dla starszych osób. Co więcej, bardzo rzadko gryzą i drapią.

Bardzo spokojna osobowość kota, nie oznacza, że nie potrzebuje on ruchu i zabawy. Ragdoll kochają się bawić. Większość kotów tej rasy to zwierzęta preferujące zabawy na ziemi z piłeczką lub wędką na podłodze, wspinaczki  raczej ich nie interesują, chociaż nie należy tego traktować jako reguły. Ragdolle są także bardzo ciekawskie, aktywnie uczestniczą w życiu każdego z domowników. Sprawdzają dokładnie przyniesione zakupy oraz ciekawią je różne czynności, które są czymś nowym w ich rozkładzie dnia.

Kot Ragdoll to kot o melodyjnym i delikatnym głosie, jednak potrafi się domagać swoim głosem tego, czego w danym momencie chce. Zazwyczaj większość Ragdolli bardzo pragnie czułości i pieszczot, mają także ogromną potrzebę bliskości, jednak nie są w tym natarczywe. Wszystko zależy od charakteru danego kota. Ragdolle zazwyczaj dobrze się czują w towarzystwie innych kotów, a nawet psów. Jednak należy zwrócić uwagę na to, aby zbyt energiczne i wylewne psy, mogą na dłuższą metę, nie męczyły tego spokojnego i ułożonego kota.

Ragdoll – pielęgnacja tego wyjątkowego kota

Ragdoll to kot o bardzo ładnej, długiej sierści, która wbrew pozorom nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jedwabistość i gładkość futerka kot zawdzięcza włosom okrywowym oraz typowemu dla Radgolli podszerstkowi. Sierść tego typu nie wykazuje tendencji do filcowania się, dlatego też kot Ragdoll nie wymaga codziennego mycia i szczotkowania. Przeczesanie futerka grzebieniem i szczotką pudlówką średnio jeden raz w tygodniu całkowicie wystarczy.