Udana domówka – co postawić na stole?
Jesień sprzyja spotkaniom towarzyskim nie tylko w klubach, modnych strefach gastronomicznych czy restauracjach, ale także w prywatnych mieszkaniach. Domówka często wygrywa ze spotkaniem na mieście, a samodzielne przygotowywanie przekąsek przez gości staje się jej naturalną częścią. Dylemat gospodarzy spotkania – co postawić na stole – sprowadza się więc do tego, żeby umożliwić swoim gościom dostęp do półproduktów i kuchennych utensyliów (miseczek, talerzyków, sztućców), które pozwolą na komponowanie rozmaitych smakołyków już w czasie imprezy. Wspólne przygotowywanie jedzenia sprzyja rozmowom i zacieśnianiu relacji.
Mięsożercy, wegetarianie i weganie – dla każdego coś dobrego
Niezaprzeczalną zaletą samodzielnie przygotowywanych imprezowych przekąsek jest pewność, że wiemy, co jemy. Mięsożercy, wegetarianie i weganie mogą wybierać spośród odpowiadających im półproduktów, komponując smakowite drobiazgi w dowolnej formie. Bo podczas domówki forma podania przekąsek ma duże znaczenie. Do lamusa odesłać należy góry minikanapek, koreczki i, układane kaskadowo na półmiskach, plasterki wędlin. Domówkowa przekąska przybiera dziś bardziej wyrafinowane formy. Do dyspozycji gości oddajemy więc warzywa, owoce, wędliny i ryby, ale także sosy (dipy) i przyprawy, dając im możliwość komponowania ich w dowolny sposób. Do najciekawszych rozwiązań zaliczyć możemy:
- Buddha bowl (miska Buddy) – to przekąska albo pełnowartościowy posiłek; do miseczki wkładamy wszystko, na co mamy ochotę, choć złota zasada głosi, że
- powinniśmy sięgnąć zarówno po produkty zbożowe (ryż, różne rodzaje kasz, makaron), białkowe (mięso, fasola, jajka), jak i warzywa (awokado, sałata, kukurydza, bataty, marchew). Proporcje zależą od naszych upodobań. Całość okrasić warto smakowitym sosem. Za każdym razem, kiedy napełniamy miskę, mogą w niej lądować inne smakołyki.
- Tortilla, piada, piadina – to podawany na ciepło cienki placek z pszennej mąki z dowolnym nadzieniem. Placki można kupić gotowe, a w czasie domówki
- podgrzewać je na suchej patelni, w piekarniku bądź mikrofalówce. Nadzienie, podobnie jak w przypadku Buddha bowl, każdy komponuje sobie sam. Na pewno przydadzą się paski z piersi kurczaka, słupki zielonego ogórka, biała i czerwona cebula,
- pomidory, liście sałaty i różne rodzaje sera. No i oczywiście sosy.
Na słodko
W menu na domówkę mogą znaleźć się także słodkości. Już podczas imprezy wespół w zespół możemy zabrać się do przygotowania gofrów – przepis na ciasto bez problemu znajdziecie w sieci, a niemal każdy toster ma też wkłady z charakterystyczną kratownicą. Ciepłe gofry podawane z bitą śmietaną, owocami czy konfiturami na pewno będą stanowić wyśmienity dodatek do kawy albo rozgrzewającej herbaty z pomarańczami, goździkami, imbirem i kropelką czegoś mocniejszego.
Podczas domówki łatwo także przygotowuje się desery w szklankach i pucharkach. Zasada ich komponowania jest taka sama jak w przypadku miski Budy czy tortilli: gospodarz daje gościom do dyspozycji szkło i składniki (pokrojone w kostkę owoce albo owoce z puszek, lody, bitą śmietanę w sprayu, biszkopty i herbatniki), a oni sami układają je warstwami w naczyniach, kierując się wyłącznie własnymi zachciankami.
Zobacz także: Przekąski na imprezę – sprawdzone propozycje
Na rozruch
Zanim domówka rozkręci się na dobre, warto zaserwować gościom klasyk – pizzę. Nie ma takiej imprezy, której nie rozkręciłaby pizza! Oczywiście moglibyśmy upiec ją w domu, ale przygotowanie dobrego ciasta na ten najpopularniejszy z pszennych placków wymaga sporo czasu oraz doświadczenia. Zamiast eksperymentować, sprawdź ile gotowych propozycji ma dla Ciebie i Twoich gości sieć pizzerii Domino’s. Decydując się na pizzę z dowozem, możesz skorzystać także z kreatora pizzy: da to gościom przedsmak tego, co ich czeka podczas późniejszego samodzielnego komponowania przekąsek.
Na rozruch każdy łapie więc kawałek pizzy i szybko wchodzi w imprezowy rytm. Taki sycący podkład doskonale sprawdzi się przed sięgnięciem po grzane piwo czy wino, bo skoro mamy w planie rozgrzewającą herbatę z pomarańczami, goździkami oraz imbirem, składniki te można wykorzystać także do przygotowania tradycyjnego grzańca.
Na spontanie
Nic chyba nie przeraża nas bardziej, niż nieplanowani goście. Kiedyś normą było wpadanie do kogoś ot, tak – dziś spotkanie na spontanie wydaje nam się raczej nie na miejscu. Jeśli jednak wpadają do Ciebie dobrzy przyjaciele, nie musisz nawet przebierać się z dresu i wychodzić spod koca. Jesienna domówka może przyjąć formę marathon-viewing, czyli oglądania ulubionych seriali aż do momentu, w którym… trzeba zamówić pizzę. Albo wstać z kanapy, udać się do kuchni i wspólnie przygotować przekąski, wdrażając kulinarny team-building.
Spontaniczna domówka i spontaniczne gotowanie często owocują powstawaniem oryginalnych przekąsek, które stają się potem elementem barwnych opowieści. A tak przy okazji, w kwestii barw: czy wiecie jak się robi kolorowy popcorn? Najlepiej nadają się do tego ziarna kukurydzy z przeznaczeniem na patelnię. Procedura jest prosta: na dno patelni nalewamy odrobine tłuszczu, potem warstwa kukurydzanych ziaren, które posypujemy cukrem zmieszanym z odrobiną barwnika spożywczego. Szczelnie przykrywamy pokrywką i czekamy aż skończy się kukurydziana strzelanina. Możecie użyć jednego lub kilku barwników albo zamiast barwnikowo-cukrowej posypki, wraz z tłuszczem rozpuścić na patelni cukierki typu Skittles.
Bez względu na to, czy Wasza domówka jest zaplanowana z dużym wyprzedzeniem, czy zawiązała się spontanicznie, pizza z dowozem, a potem samodzielne spontaniczne przygotowywanie przekąsek przez gości zawsze jest doskonałym pomysłem.