Moda Gadżety Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?

Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?

Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze? [fot: liquene/CC/Flickr]

Patrzysz na klawiaturę zamiast na pisany tekst, kiedy pracujesz na komputerze? Jest to sygnał, że czas nauczyć się bezwzrokowego bezbłędnego pisania na klawiaturze.

Metoda pisania bezwzrokowego jest metodą mnemotechniczną, która polega na zapamiętywaniu poprzez skojarzenia. W tym przypadku dłonie muszą opanować położenie klawiszy klawiatury.

By nauczyć się szybkiego pisania, wcale nie trzeba inwestować w drogie kursy, na których poznamy jedynie teorię. Można bowiem poznać tajniki bezwzrokowego pisania zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą korzystając z kursów dostępnych w internecie.

Obecnie na rynku jest wiele programów wyposażonych w różnorodne gry i ćwiczenia pomocne przy opanowywaniu sztuki bezwzrokowego pisania.

Wybór jest bardzo duży. Możemy wybierać pomiędzy kursami polskimi lub anglojęzycznymi, zarówno tymi online jak i do instalacji na własnym komputerze, płatnymi oraz darmowymi.

Programy te zwykle różnią się między sobą grafiką, stopniem rozbudowania, liczbą ćwiczeń, a także możliwością założenia profilu oraz statystykami postępów w nauce.

Najważniejsza w nauce jest prawidłowe ułożenie palców, systematyczność i cierpliwość. Szybkość pisania przyjdzie z czasem, wraz z opanowaniem położenia poszczególnych klawiszy klawiatury. Kilkanaście minut do pół godziny dziennie wystarczy, by po kilku tygodniach widzieć już efekty nauki. Najlepiej przerobić jeden wybrany kurs, który pozwoli na zapoznanie techniki bezwzrokowego pisania. Potem konieczne będą już tylko regularne ćwiczenia.

Wybraliśmy kilka ofert programów, dzięki którym możecie opanować technikę, a następnie we własnym zakresie rozwijać umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

Klawiatura na szybko

Program adresowany do każdego bez względu na wiek. Posiada niewyszukaną grafikę i jest prosty w obsłudze. Zawiera 36 lekcji wzbogaconych o różnorodne ćwiczenia i gry, dzięki którym można trenować pisanie zarówno liter jak i cyfr. Istnieje możliwość wgrywania własnych tekstów, które będziemy przepisywać w ramach nauki. Stworzenie profilu umożliwia śledzenie statystyk postępów w nauce.

Program do pobrania ze strony producenta play.pl. Cena 17 złotych.

Mistrz Klawiatury

Uznany przez ''Komputer Świat'' za najlepszy program do nauki szybkiego pisania na ZOBACZ TAKŻE

iPhone pomoże w walce ze zmarszczkami
klawiaturze. Program ma bardzo rozbudowany zakres ćwiczeń bezwzrokowego pisania, obejmujący pisanie liter, cyfr, przepisywanie tekstów, korzystanie z klawiatury numerycznej a także gry rozwijające szybkość pisania. Jest to pierwszy tego rodzaju program na świecie, w którym przypadkowe słowa zastąpiła poezja Stanisława Barańczaka. Chętnych do nauki może zniechęcać cena, ale program jest warty tej inwestycji.

Program do pobrania ze strony producenta www.nahliksoft.pl Cena wersji do pobrania online 49 zł, cena w wersji do instalacji 69 złotych.

Program Klawiatura

Program jak poprzednie jest przeznaczony do ćwiczenia szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze z użyciem 10 palców. Przed przystąpieniem do nauki możemy się sprawdzić robiąc test szybkości pisania na klawiaturze. Program ''Klawiatura'' jest prosty zarówno pod względem grafiki jak i ilości ćwiczeń, których jest naprawdę niewiele. Brakuje w nim gier i ćwiczeń z obsługi klawiatury numerycznej, nie ma też podglądu na klawiaturę co w początkowej fazie nauki może być bardzo przydatne. Można jednak stworzyć swój profil i obserwować statystyki postępów w nauce.

Darmowy program do pobrania ze strony konradp.com

Klawiaturka

Bardzo prosty program, który bazuje przede wszystkim na ćwiczeniach i praktycznym wykorzystaniu techniki bezwzrokowego pisania. Można dowolnie wybierać lekcje, które chce się przećwiczyć. Program zawiera także grę, pozwalającą na doskonalenie nabytych umiejętności. Jest to dobry program dla tych, którzy już zaznajomili się z teorią bezwzrokowego pisania.

Darmowy program do pobrania ze strony pcworld.pl

Qtyping

Darmowy program do pobrania ze strony Qtyping.republika.pl. Niestety program uniemożliwia tworzenie profili użytkowników oraz nie generuje certyfikatów ukończenia kursu. Jest prosty w obsłudze oraz zawiera niewiele ćwiczeń i gier. Jest jednak wystarczający, by poznać podstawy związane z umiejętnością bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

Typingweb

Kurs anglojęzyczny online. Wystarczy zarejestrować się, by stworzyć profil dzięki, któremu będziemy mogli śledzić swoje postępy. Program zawiera kilka poziomów, od początkującego, poprzez średni aż po zaawansowany. Istnieje możliwość wygenerowania certyfikatu ukończenia kursu. Program umożliwia przećwiczenie pisania różnorodnych ciągów znaków.

Strona kursu: typingweb.com

Typeonline

Kolejny anglojęzyczny kurs online, bardzo prosty, nie wymaga instalacji ani zakładania profilu. Składa się dwóch części, z których pierwsza uczy pisania liter, a druga poświęcona jest pisaniu cyfr. Każda z nich obejmuje kilka lekcji zawierających dodatkowe ćwiczenia z bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

Strona kursu: typeonline.co.uk

Typing-lessons

Kurs anglojęzyczny nie wymagający rejestracji. Jeden z nielicznych, który tak dokładnie opisuje sposób ułożenia palców na klawiaturze. Zawiera też kilka ćwiczeń i porad zachęcających do nauki. Istnieje możliwość wklejenia własnego tekstu, który będziemy mogli przepisywać w ramach nauki.

Strona kursu: typing-lessons.org

Dzięki bezwzrokowemu pisaniu nie tylko zwiększamy tempo pisania i popełniamy mniej błędów, ale też przyjmujemy prawidłową postawę, co ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Nie garbimy się i nie zbliżamy zanadto wzroku do monitora.

Ewa Paduch

2010-01-29 08:54:45

Tagi:

technologia,

laptop,

komputer,

gadżety,

szybkie pisanie na klawiaturze,

kurs szybkiego pisania

Komentarze

 • pogorulez

  6.06.10, 12:34:09

  pogorulez napisał(a):
  polecam qtyping, a co do pisania, to niestety, nie wystarczy nie patrzeć na klawiaturę, ale także ergonomicznie układać dłonie na klawiaturze, a nie tylko bezmyślnie w nią walić. do tego potrrzebne są ćwiczenia.
 • pogorulez

  6.06.10, 12:35:48

  pogorulez napisał(a):
  sylwcia91 napisał(a):
  Wystarczy mieć dużo styczności i tyle :) Ja korzystam z komputera od 8 roku życia i potrafię już pisać bez patrzenia na klawiaturę :)

  styczność z klawiaturą to wystarcza do wysyłania sms-ów w komórce, przy klasycznej klawiaturze potrzebne są ćwiczenia, aby się nauczyć prawidłowego układu palców, chyba, że ktoś pisze używając palców wskazujących, tylko.
 • integrale

  10.06.10, 00:49:41

  integrale napisał(a):
  ja pamiętam taki program maszynistka, naprawdę skuteczne chociaż obecnie takie kursy są z pewnością ciekawsze;)
 • tryfenka

  10.06.10, 07:51:42

  tryfenka napisał(a):
  Kiedyś chciałam się nauczyć tak pisać, ale jakoś nauczyłam się szybko pisać patrząć na klawiaturę i nie widzę potrzeby, by umieć szybciej.
 • nie

  28.06.10, 12:24:55

  nie napisał(a):
  Moim zdaniem najlepiej jest nie patrzeć w te znaki co się klika.
  Są specjalne programy dzięki którym można pisać szybko na klawiaturze.
 • 31.08.10, 03:44:55

  ~Gość napisał(a):
  malinka24 napisał(a):
  nie trzeba się tego specjalnie uczyć, wystarczy dużo pisac i bez problemu można się tego wyuczyć.

  10 palcami bez ćwiczeń sie nie nauczysz.
  Zawsze znajdzie sie Polak mądrala:)
 • 31.03.11, 18:35:56

  ~Gość napisał(a):
  ~Gość napisał(a):

  malinka24 napisał(a):
  nie trzeba się tego specjalnie uczyć, wystarczy dużo pisac i bez problemu można się tego wyuczyć.

  10 palcami bez ćwiczeń sie nie nauczysz.
  Zawsze znajdzie sie Polak mądrala:)

 • 23.06.11, 19:18:33

  ~Gość napisał(a):
  bardzo podoba mi się ta strona
 • 23.06.11, 23:04:27

  ~Gość napisał(a):
  Mnie podoba sie twoja opinia...
 • 22.06.15, 15:38:12

  ~FKFKPOLS napisał(a):
  Od siebie podrzucam taką stronę – kurspisania.pl . Mnie nauka szybkiego bezwzrokowego pisania długo nie zajęła. Jeśli Siudo tego przyłożysz, szybko się z tym uporasz. Program jest całkowicie bezpłatny więc o żadne koszty nie musisz się obawiać.