Moda Gadżety Ładowarki indukcyjne czy powerbanki – czym ładować telefon?

Ładowarki indukcyjne czy powerbanki – czym ładować telefon?

Ładowarki indukcyjne czy powerbanki – czym ładować telefon?

Masz dość ciągle rozładowującej się baterii i szukasz skutecznego sposobu na częste i bezstresowe korzystanie z telefonu komórkowego? Technologia idzie w kierunku indukcyjnego ładowania – już niedługo plątaninę przewodów na dobre zastąpią ładowarki indukcyjne. Zaś poza domem, sposobem na skuteczne ładowanie będzie korzystanie z powerbanka. Które rozwiązanie będzie dla ciebie korzystniejsze?

Ładowarki indukcyjne to urządzenia, które ładują telefon bez konieczności podłączania go za pomocą kabla do źródła energii. Podobnie jak powerbanki, ładowarki indukcyjne pozwalają na naładowanie baterii z dala od domu (możesz ją na przykład podłączyć do gniazda zapalniczki w samochodzie), co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli często i dużo korzystasz ze smartfona.

Aby rozpocząć ładowanie, wystarczy położyć telefon na ładowarce. Takie rozwiązanie lubią szczególnie te osoby, które bardzo dużo rozmawiają przez telefon – po zakończeniu połączenia po prostu odkładasz smartfon na ładowarkę, zamiast rozpinać i ponownie wpinać jej kabel.

Jak działają ładowarki indukcyjne?

Jak dotąd, jedynie kilka najnowocześniejszych telefonów jest fabrycznie przystosowanych do takiego sposobu pobierania energii. Chociaż nie każdy model smartfona jest kompatybilny z tego typu ładowarkami, w sklepach znajdziesz specjalne obudowy, które umożliwiają indukcyjne ładowanie.

Samo działanie polega na wytworzeniu pola elektromagnetycznego przez prąd, znajdujący się w cewce nadawczej ładowarki. To pole, z kolei, indukuje napięcie w cewce odbiorczej, która umieszczona jest w telefonie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że taka ładowarka bezprzewodowa nie do końca działa bez kabla – aby zadziałała, musi być podłączona do źródła energii, a telefon musi znajdować się w jej bliskim sąsiedztwie. Jeśli zależy ci na prawdziwie przenośnej ładowarce, lepszym rozwiązaniem będą powerbanki.

Powerbanki czy ładowarki indukcyjne?

Jeśli często korzystasz ze smartfona, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w powerbank. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej baterii tylko od czasu do czasu, aby przez kilka dodatkowych godzin utrzymać smartfon „przy życiu”, wystarczy ci akumulator o pojemności do 5000mAh lub mniejszej. Takie urządzenie będzie lekkie i z łatwością zmieścisz je w torebce.

Jeśli jednak przez cały dzień bardzo często korzystasz z telefonu (na przykład dużo rozmawiasz lub jesteś zapalonym graczem), możesz potrzebować powerbanka o większej pojemności. Należy założyć, że każde 1000mAh zapewni ci dodatkowe 20-30% naładowania baterii. Ładowarka indukcyjna będzie zaś dobrym rozwiązaniem, jeśli dużo czasu spędzasz w biurze albo w samochodzie i chcesz szybko i wygodnie ładować telefon, bez potrzeby ciągłego podpinania go do gniazdka elektrycznego.

2017-01-30 16:50:14

Tagi:

Komentarze

 • kamamba

  31.05, 02:58:35

  kamamba napisał(a):
  kupiłam ostatnio powerbank bardzo wydajny w Iscratch, marki Baseus. Przydatny gadżet nie ma co . Zawsze to naładujesz telefon poza domem a tak brak kontaktu https://iscratch.pl/akcesoria/powerbanki.html
 • i_fajna_9

  13.07, 12:59:18

  i_fajna_9 napisał(a):
  Wydaje mi się, że tak naprawdę nie bardzo można porównywać obie te rzeczy. Powerbanki działają bez podłączenia do źródła zasilania, bo same nim są. Z kolei ładowanie indukcyjne - po prostu przydatne, bo nie trzeba mieć przy sobie kabli - ale trzeba mieć taką ładowarkę oraz telefon, który obsługuje taką technologię. To nawet ja rozumiem. ;)