Moda Trendy Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Jakie kolory pasują blondynkom, a jakie brunetkom? Które faso...

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Jakie kolory pasują blondynkom, a jakie brunetkom? Które fasony są teraz na topie? Wszystko, co musisz wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych

Zdecydowane kolory oprawek to hit tego lata [fot: Thomas Beck/flickr]

W tym sezonie stawiamy przede wszystkim na kolor i ciekawy kształt. Wśród okularów korekcyjnych duże, mocne oprawki wciąż są w modzie, choć klienci zaczynają zwracać się ku lekkim i cienkim oprawkom plastikowym. Oprawki metalowe popadły w modową niełaskę.

Panowie głównie wybierają ciemne, klasyczne kolory: brąz, szarość i zieleń. Panie natomiast oprócz klasycznej elegancji, preferują obecnie odważne fasony i kolory. Ciekawym i nietuzinkowym rozwiązaniem są też oprawki transparentne, na które znajduje się wielu chętnych.

- Latem panie stawiają na coś kolorowego, mniej zobowiązującego. Na pewno możemy powiedzieć, że trendem nadal są oprawy kocie, aczkolwiek coraz większym zainteresowaniem cieszą się oprawki lenonkowate, ten fason dopiero wchodzi - mówi Piotr Szczepaniak, jeden z warszawskich optyków.

Wciąż królują okulary o kocich i dużych, okrągłych kształtach, natomiast nowym trendem są lenonki, głównie w okularach przeciwsłonecznych. Panowie zazwyczaj kierują się jakością i funkcjonalnością przy wyborze okularów. Najczęściej noszą okulary typu aviator, czyli pilotki, bądź klasyczne, prostokątne.

- Kobiety, które obserwują obecnie panujące trendy, mogą przebierać w zdecydowanych, letnich kolorach, kwiatowych zdobieniach oprawek czy interesujących, geometrycznych kształtach. Jak u mężczyzn, tak i u kobiet wielkim powodzeniem cieszą się okulary z kolorowymi szkłami, tzw. lustrzanki ­- dodaje Szczepaniak. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest występujący w nich filtr UV.

Jakie okulary do jakiej twarzy?

W przypadku kształtu okularów, dobieramy je na zasadzie kontrastu do twarzy. - Jeśli uważamy, że nasza twarz jest zbyt kanciasta, nie wybieramy kanciastych oprawek, gdyż za bardzo wyostrzyłyby nam rysy. Lepsze będą te o zaokrąglonych krawędziach. Jeśli nasza twarz jest zbyt okrągła, wtedy kanciaste modele okularów mogą pomóc - mówi Monika Jurczyk, stylistka. Największymi szczęściarami są posiadaczki twarzy owalnej - im pasuje każdy rodzaj oprawek.

Gdy chodzi o wielkość okularów, w tym wypadku ważna jest harmonia z wielkością twarzy. Oprawki nie powinny być ani za duże, ani za małe. Ważna uwaga - okulary przeciwsłoneczne mogą być większe od korekcyjnych, bo im większe soczewki, tym lepsza ochrona oczu przed promieniami.

Kwestia doboru koloru okularów nie jest tak problematyczna. Trudniej popełnić poważne błędy w tym temacie. - Z ciemnymi włosami dobrze komponować się będą oprawki czarne lub srebrne. Blondynom pasują odcienie brązu i złota. Dla rudowłosych zalecane są oprawki złote i miedziane - radzi stylistka.

- Okulary to dodatek absolutnie najważniejszy. Po pierwsze - skupiają uwagę na twarzy, więc muszą być tej uwagi warte. Po drugie nadają ton całej stylizacji. Mogą stać się naszym wyróżnikiem i komunikować to, co chcemy. Budować dystans lub sprawiać przyjazne wrażenie. Podkreślać seksapil lub profesjonalizm - stwierdziła ekspertka.

 

 


2014-07-13 07:00:58

Tagi:

moda,

ubrania,

lato,

okulary przeciwsłoneczne,

markowe ubrania

Komentarze

  • 24.05.15, 17:40:43

    ~lili_blue napisał(a):
    a czy okulary clubmaster są fajne? w sensie modne - niedawno znalazłam kilka fasonow: http://born86.pl/category/okulary-clubmaster i chyba mi się podobają tylko czy będą dobrze wyglądały do takiej casualowej stylizacji