Moda Trendy Paszmina - szale z serca Kaszmiru

Paszmina - szale z serca Kaszmiru

Paszmina - szale z serca Kaszmiru [fot: helfy.pl]

Gdy na dworze panuje chłód, niechętnie opuszczamy ciepły dom. Zanim wyjdziemy na zewnątrz, warto opatulić się szalem, który ochroni szyję, ramiona i głowę. Doskonale sprawdzą się tu szale wykonane z paszminy, które słyną z właściwości grzewczych.

Choć są niezwykle ciepłe, należą do najdelikatniejszych szali świata. Kobiety pożądają je także ze względu na niespotykane wzornictwo i precyzyjne ręczne wykonanie.

Niezwykły włos

Swoje niezwykłe właściwości szale zawdzięczają naturalnemu surowcowi - wełnie pashm himalajskich kóz Chyangra. Żyją one w jednym z najsurowszych regionów naszej planety, w górskich regionach Nepalu, Tybetu i Azji Centralnej, na wysokości powyżej 4500 metrów. Swoje przetrwanie gatunek zawdzięcza niezwykłym właściwościom grzewczym okrywy włosowej. Kozy, schodząc z gór, tracą sierść, która jest ręcznie zbierana i selekcjonowana. Trzy kozy dostarczają rocznie ilość surowca, z której można utkać niewielki szalik...

Włosie puchowe kóz Chyangra jest niezwykle delikatne – jego grubość jest ok. siedem razy mniejsza niż ludzkiego włosa. Zrobiony z niego szal bez trudu da się przeciągnąć przez pierścień. Ten delikatny puch o niesamowitych właściwościach grzewczych, od stuleci dostarcza surowca na najbardziej pożądane szale świata. Oryginalna paszmina zachwyca swoją lekkością, delikatnością i właściwościami izolacyjnymi.

Jak rozpoznać paszminę?

Paszmina od dawna cieszy się statusem towaru luksusowego, więc naturalną koleją rzeczy jest bardzo często i chętnie podrabiana. Wyroby z czystej paszminy są bardzo drogie, dlatego nierzadko w handlu można spotkać mieszanki paszminowej wełny i jedwabiu (w proporcjach 50:50 lub 70:30). Tkaniny o takim składzie są delikatne i dobrze izolują, a jedwab umacnia splot. To produkt o bardzo dobrej jakości, lecz nieco tańszy od czystej paszminy. Bardzo często pod nazwą "paszmina" sprzedaje się wyroby nie mające wiele wspólnego z prawdziwym włóknem o tej nazwie. Często jest to po prostu inny rodzaj wełny, gorszej jakości i znacznie grubszej. Do tego celu stosuje się m.in. wełnę jaka i owcy, które są o wiele tańsze.

Nieuczciwi sprzedawcy potrafią się jednak posunąć o wiele dalej - oferowana "paszmina" nierzadko składa się ze sztucznych włókien, wiskozy, poliestru lub akrylu. Oczywiście szale z takich surowców nie mają właściwości oryginalnej paszminy. Prawdziwa paszmina ma kilka właściwości, na podstawie których można ją zidentyfikować:

  • cena - nie jest uniwersalnym wyznacznikiem, warto jednak zwrócić na nią uwagę. Kilogram surowej, niebarwionej wełny kóz himalajskich kosztuje ok. 100 dolarów, więc cena gotowych wyrobów również kształtuje się odpowiednio. Oferowany do sprzedaży szalik z "prawdziwej" paszminy za 50 złotych automatycznie powinien wzbudzić podejrzenia.
  • waga - charakterystyczną cechą paszminy jest jej lekkość. Szal o wymiarach 200 cm na 70 cm powinien ważyć około 200 g.
  • surowiec - wełna jest ciepła w dotyku. Dobrą metodą rozpoznania jest także wyskubanie nitki z tkaniny i podpalenie jej: wełna pali się z trudem, wydzielając mdlący zapach palonych włosów.
  • Sposób farbowania – farbować można albo motki przędzy przed tkaniem albo już gotowe wyroby - znawcy znacznie bardziej cenią pierwszą metodę. Najwyższej jakości wyroby z paszminy są farbowane przed utkaniem. Można rozpoznać, czy tak się stało, rozszerzając delikatnie splot. Wyrób farbowany już po utkaniu będzie miał tam białe miejsca.
  • kraj pochodzenia - oryginalna paszmina wytwarzana jest w Kaszmirze. "Paszminy" produkowane w Nepalu tkane są z włókna gorszej jakości i na mechanicznych krosnach.

Przepiękne szale w 100% z paszminy oraz utkane z połączenia paszminy z innymi surowcami, zachwycające bogactwem oryginalnych wzorów można zakupić przykładowo w sklepach internetowych m.in. Helfy lub Kaszmirpaszmina.

Ozdabianie

Wyroby z paszminy zdobione są niezwykłymi haftami, wykonywanymi, co ciekawe, również niemal wyłącznie przez mężczyzn. Znawcy paszminowych wyrobów twierdzą, że podobno kobiece wyroby da się odróżnić po gorszej jakości. Panowie siadają w kręgu wokół sziszy i godzinami wyszywają, stosując metodę odmienną od tej, którą znamy w Europie - wyszywają ściegiem łańcuszkowym, używając pewnego rodzaju szydełka. Ulubione motywy to kwiaty i fantastyczne arabeski - niezwykle precyzyjnie wykonane hafty pokrywają każdy cal powierzchni szala. Wyroby kaszmirskich tkaczy zachwycają swoją kolorystyką i niespotykanymi w Europie wzorami. Idealnie nadają się na prezent dla ukochanej żony, mamy, babci czy córki.

2011-12-08 14:16:18

Treść pochodzi z:

Tagi:

szal,

paszmina

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.