Filip Roth

Filip Roth

Filip Roth

Ubrania i trendy nie powinny narzucać nam własnej świadomości, co więcej nie powinny jej również ukrywać. Taką właśnie filozofię przedstawia Filip Roth. Jest to pseudonim polskiego projektanta młodego pokolenia (ur. 1985 r.) działającego w Krakowie.

Jego projekty są ucieleśnioną wizją człowieka nieustannie poszukującego własnego ja. Nie definiują go, lecz subtelnie podkreślają pozwalając jednocześnie zrobić kolejny krok naprzód. Proponuje on ubrania niezwykle oryginalne w swej prostocie. Bez zbędnych szczegółów odwracających uwagę od tego, co jest przecież najważniejsze – ich posiadacza. O jego rzemieślniczym podejściu do pracy świadczy podejście do samego aktu tworzenia skutkującego powstaniem ostatecznego dzieła. Za jego ukończenie uznaje on stan jak najbliższy ideałowi, bo przecież ten z kolei nigdy nie jest osiągalny, przynajmniej nie teraz. Jego druga już kolekcja konsekwentnie podtrzymuje powyższą wizję.

Po debiutanckiej, świetnie przyjętej na Łódzkim Fashion Weeku „Undecided”, „Installing ID” to cykl jesienno/ zimowych sylwetek zainspirowanych pracami fińskiego artysty Ilkka Halso, a zwłaszcza jego głośnym projektem „Museum Of Nature”. Cała kolekcja utrzymana jest w chłodnej kolorystyce. Dominującymi barwami są tradycyjnie czerń, biel oraz odcienie szarości. Całość dopełniają jednak np. błękitne detale. Projektant stosuje w niej naturalne materiały: od jedwabnych szyfonów, przez bawełnę aż po wełnę wzbogacaną kaszmirem.

www.filiproth.com