Cellulit – możesz zwalczyć ten defekt skórny dzięki profesjonalnym zabiegom
Cellulit to defekt estetyczny, który pojawia się głównie na udach, brzuchu, ramionach oraz pośladkach i cechuje się występowaniem charakterystycznych nierówności skóry. Pomarańczowa skórka może pojawić się już wieku kilkunastu lat, powszechnie występuje także u dojrzałych kobiet. Do rozwoju cellulitu nie potrzeba wiele czasu, natomiast walka z tym defektem skórnym jest znacznie dłuższa. Redukcja cellulitu jest możliwa, jednak wymaga systematycznej pielęgnacji skóry oraz regularnego wykonywania profesjonalnych zabiegów na cellulit, oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. O najskuteczniejszych metodach walki z cellulitem porozmawiam z ekspertem kosmetologiem w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Karoliną Grobelną.
– Cellulit pojawia się niemal wyłącznie u kobiet. Dlaczego?
Cellulit to defekt estetyczny, za powstanie którego odpowiada współistnienie kilku czynników. Jednym z nich jest kumulowanie tkanki tłuszczowej, ścieńczenie skóry i utrata jej elastyczności. Przy obecności podskórnych struktur łącznotkankowych, zlokalizowanych prostopadle do powierzchni skóry, tkanka tłuszczowa zaczyna być widoczna pod postacią charakterystycznych nierówności skóry. Kobiety są szczególnie podatne na powstanie cellulitu, co wynika z większej niż u mężczyzn ilości tkanki tłuszczowej, występowania znacznie cieńszej skóry, a także zmian hormonalnych w okresie dojrzewania i przekwitania czy podczas ciąży. Wszystko to sprawia, że cellulit występuje nawet u 80 – 90% kobiet.
– Wiadomo już, dlaczego cellulit występuje tak często. A co sprawia, że walka z tym defektem estetycznym nie należy do najłatwiejszych?
To, czy uda się zredukować cellulit zależy od tego, czy zaufamy profesjonalistom, czy może zdecydujemy się na domowe metody walki z cellulitem. Te drugie obejmują m. in. masaże, ćwiczenia, odpowiednią dietę oraz stosowanie kosmetyków o działaniu wyszczuplającym i ujędrniającym. Nie odradzam ich stosowania – taka pielęgnacja skóry powinna być stale kontynuowana. Jednak takie postępowanie najczęściej okazuje się być niewystarczające – i konieczne jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Cechują się one wielokierunkowym działaniem, pozwalając na wyeliminowanie większości przyczyn cellulitu.
– Jakie jest zatem oddziaływanie zabiegów antycellulitowych na skórę i tkankę podskórną?
Zabiegi na cellulit, które wykonywane są w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetologii wyróżniają się jednoczesnym oddziaływaniem na skórę i tkankę tłuszczową. Zasadnicze kierunki działania takich procedur sprowadzają się do ujędrniania skóry, redukowania tkanki tłuszczowej, aktywowania drenażu limfatycznego oraz pobudzenia krążenia krwi. Intensywniejsze procesy syntezy włókien kolagenowych przyczyniają się do wzmocnienia struktur łącznotkankowych, co zmniejsza widoczność cellulitu. Nierówności skóry są mniej widoczne także wtedy, gdy usprawnimy procesy lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej. Z kolei intensywniejsze krążenie krwi i limfy przekłada się na sprawniejszą detoksykację komórek, a także ich lepsze dotlenienie i odżywienie. Dzięki kompleksowemu działaniu zabiegów endermologii, fali uderzeniowej, karboksyterapii czy platformy Accent Prime pozwalają na efektywne zwalczanie pomarańczowej skórki.
– W jaki sposób należy przygotować się do takiej profesjonalnej terapii antycellulitowej? I jak postępować po zabiegach?
Zabiegi na cellulit nie wymagają specjalnego przygotowania, co wynika z ich nieinwazyjnego, bezpiecznego charakteru. Zabiegi te mogą być wykonane u większości osób, poza nielicznymi wyjątkami, gdy istnieją przeciwwskazania do zabiegów. Mowa o takich sytuacjach jak ciąża, niewyrównana cukrzyca, nowotwory, infekcje skórne czy zaburzenia krzepliwości krwi. Najważniejszym zaleceniem przedzabiegowym jest wizyta w gabinecie lekarza medycyny w ramach wstępnej konsultacji. Natomiast postępowanie pozabiegowe sprowadza się do dbania o nawodnienie skóry, a także unikanie ekspozycji na słońce. Pomiędzy zabiegami i po zakończeniu należy kontynuować domową pielęgnację antycellulitową, co ma na celu podtrzymanie efektów terapii. Warto podkreślić, że nowoczesne zabiegi na cellulit nie wymagają rekonwalescencji po zabiegu i zagojenia skóry.
– Proszę nakreślić w kilku zdaniach, jak przebiegają takie zabiegi i ile czasu trwa pełna kuracja?
Zacznijmy od całkowicie nieinwazyjnych i bezbolesnych zabiegów – endermologii oraz fali akustycznej. Zabiegi te można wykonywać nawet dwa razy w tygodniu, a pełna terapia obejmuje kilkanaście zabiegów. Endermologia w Krakowie w klinice Neonia jest wykonywana na najnowszej generacji platformie Endermologie LPG Alliance wyposażonej w rolki masujące i generującej efekt podciśnienia. Osoba poddawana zabiegowi ubrana jest w specjalny kombinezon, który zapewnia płynną pracę rolek masujących. Z kolei zabieg z falą akustyczną wykorzystuje głowicę, która generuje falę uderzeniową rozchodzącą się w strukturach łącznotkankowych. Endermologia koncentruje się przede wszystkim na pobudzeniu spalania tkanki tłuszczowej oraz usprawnieniu krążenia krwi i limfy, zaś fala akustyczna – na aktywowaniu syntezy włókien kolagenowych na drodze obkurczania i relaksacji tkanki łącznej. Nieinwazyjny charakter na także zabieg Accent Prime, łączący w sobie działanie fal radiowych oraz ultradźwięków. Zabieg umożliwia spalanie tłuszczu oraz pobudzenie syntezy kolagenu, co pozwala zredukować cellulit, uelastycznić skórę i wyszczuplić sylwetkę. Pojedynczy zabieg trwa około 20 – 30 minut, a pełna kuracja to kilka zabiegów powtarzanych co 7 – 14 dni. Z kolei w zabiegu karboksyterapii wykorzystywany jest dwutlenek węgla, wprowadzany śródskórnie w celu zwiększenia gęstości skóry, inicjowania rozpadu komórek tłuszczowych i pobudzenia krążenia krwi. Zalecane jest powtarzanie zabiegu co 7 – 14 dni, a optymalna ilość zabiegów to 10.
Więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej można przeczytać na stronie: https://neonia.com.pl/