Filozofia wellness – o co w tym chodzi?
Ta filozofia życia, opracowana przez Dr Halberta Dunna, pojawiła się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jej główną koncepcją jest założenie, że idealna równowaga pomiędzy umysłem, duchem i ciałem to prosta droga do dobrobytu i szczęścia. Na pewno często spotkałaś się z tym terminem w kontekście spa oraz fitness, ale czy wiesz dokładnie, o co chodzi w wellness?
Przede wszystkim harmonia
Dzięki idealnie utrzymanemu balansowi pomiędzy trzema kluczowymi elementami (duch – umysł – ciało) odzyskasz radość istnienia, dobre samopoczucie i pełnię energii. Życie w zgodzie z samą sobą to przede wszystkim zdrowa, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, minimum stresu, budujące relacje międzyludzkie oraz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Utrzymanie witalności ciała i siły ducha na możliwie najwyższym poziomie jest głównym celem tej filozofii. Moda na wellness sprawiła, że swój renesans zaczęły przeżywać ośrodki spa, kluby fitness, salony piękna, łaźnie parowe, a także joga oraz medytacja. Szkoła ta łączy w sobie dziesiątki możliwych dróg realizacji, ale podstawowa zasada jest bardzo prosta i niezmienna – najważniejsze jest Twoje zdrowie i szczęście!
Naładuj swoje baterie
Tak naprawdę każda z nas może zadbać o równowagę między ciałem, umysłem i duchem. Wystarczy odrobina silnej woli w wyrobieniu sobie zdrowych, pozytywnych nawyków. Dzień warto zacząć od szklanki wody mineralnej, wypitej przed śniadaniem. Z pewnością nie zaszkodzi kilka minut małego wysiłku – poranna gimnastyka czy szybki spacer nie zabiorą Ci zbyt wiele cennego czasu, a przyniosą naprawdę sporo korzyści. Ruch rozluźni spięte mięśnie i dotleni umysł, a przy tym napełni Cię spokojem i optymizmem na resztę dnia. Niektórzy nawet porównują sport do medytacji. Jest w tym ziarenko prawdy, ponieważ aktywność fizyczna doskonale wycisza myśli, reguluje puls i poprawia koncentrację. Jeśli nie jesteś fanką monotonnych ćwiczeń, idealnym rozwiązaniem będzie taniec. Dzięki niemu zaspokoisz swoją potrzebę piękna i kreacji!
Jedność ciała i ducha
Dbaj o swoją skórę i włosy, stosując w pielęgnacji naturalne specyfiki. Warzywa, owoce, olejki i zioła, jakie oferuje Ci przyroda, zbierzesz sama albo zaopatrzysz się w sklepie z organicznymi komponentami. Nawilżające i regenerujące maski, odżywki i peelingi możesz przygotować w domu albo skorzystać z gotowych propozycji pojawiających się na rynku kosmetycznym. Warto tutaj wspomnieć o linii Spa Resort polskiej marki Dr Irena Eris. Wzbogacona o ekstrakt z kwiatów orchidei i tahitańskie perły efektywnie pielęgnuje ciało i przynosi relaksujące doznania dla ducha. Dzięki niej przeniesiesz się w dalekie krainy Japonii, Tahiti oraz Hawajów. Zamknij oczy i daj się ponieść własnej wyobraźni. Marzenia rozwijają umysł i niesamowicie mobilizują do działania!
Filozofia wellness, pomimo niezwykle jasnego i pozytywnego przekazu, wzbudziła również wiele kontrowersji. Niepotrzebnie! Troska o umysł, ciało i ducha powinna stać się jedną z podstawowych zasad, którymi kierujesz się w swoim życiu.
Milena Dziadak