Jak dbać o stopy latem?
Zadbane stopy to priorytet każdego, kto uwielbia nosić odkryte buty. Popękane pięty nie wyglądają estetycznie i mogą odebrać pewność siebie. Co robić, żeby przez cały ciepły sezon cieszyć się piękną i zadbaną skórą na stopach? Oto nasze porady.
Kąpiel stóp – ratunek dla skóry
Mycie stóp to ważny element pielęgnacji. Usuwamy z nich wtedy nie tylko brud i pot, ale też bakterie. Pozbywamy się również nieprzyjemnego zapachu. Kąpiel stóp może zmniejszyć opuchliznę, jak również przynieść ukojenie po ciężkim i stresującym dniu. Do oczyszczania stóp, a także do ich namaczania możemy użyć soli Epsom lub soli morskiej z dodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego (to prawdziwie kojąca i odprężająca kąpiel). Suchej skórze stóp, która wymaga usunięcia martwego naskórka przyda się namaczanie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda może działać podrażniająco, dlatego po takiej kąpieli konieczne jest nawilżenie stóp bogatym i odżywczym kremem. Kosmetyk powinien wzmacniać barierę skórną i zapobiegać wysuszaniu naskórka. Po jego użyciu skóra powinna stać się miękka, a zrogowacenia i pęknięcia na piętach czy palcach przy każdej aplikacji powinny być mniej widoczne.
Sprawdź, czy peeling to rozwiązanie dla Ciebie
Ponieważ stopom często brakuje odpowiedniego nawilżenia, przez większość dnia „zamknięte” są w butach i uwięzione w skarpetkach, gromadzi się na nich martwy naskórek. Pięty stają się przez to przesuszone i popękane. Żeby przywrócić im dobry wygląd, potrzebujemy peelingu. Najlepiej gruboziarnistego, który wtarty w stopy, usunie z nich stary naskórek. Kosmetyk nakładamy na stopy i dokładnie go wcieramy, a następnie po kilku minutach spłukujemy ciepłą wodą. Możemy kupić gotowy produkt w drogerii lub przygotować go samodzielnie. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki soli morskiej w takiej samej ilości oliwki dla dzieci oraz soku z cytryny i domowy peeling jest gotowy.
Peeling stosujemy 2-3 razy w tygodniu. Znajdujące się w nim składniki mają pomóc usunąć martwy naskórek, rozmiękczyć skórę i ukoić podrażnienia. Zabiegi peelingujące wykonujemy po namoczeniu stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej naskórek. Dla uzyskania lepszego rezultatu peeling możemy połączyć ze ścieraniem martwego naskórka za pomocą specjalnej tarki do stóp lub pumeksu (starty możemy dodać też do peelingu). Warto tu zaznaczyć, że ścieranie skóry powinno być bardzo delikatne. Zbyt agresywne i częste szorowanie stóp pumeksem lub tarką może dać efekt przeciwny do zamierzonego. Naskórek będzie mocniej narastał, a skóra na piętach będzie stawała się coraz grubsza. Unikajmy też wycinania grubych warstw skóry. Zamiast tego, skupmy się na regularnym wykonywaniu peelingów i codziennym nawilżaniu stóp.
Odpowiednie nawilżanie skóry stóp – nie możesz o tym zapomnieć
Stopy wymagają regularnego nawilżania. Bez względu na porę roku trzeba o nie dbać, najlepiej codziennie nakładając odżywczy krem nawilżający. Zimą może być to bogatszy kosmetyk, latem nieco lżejszy, tak żeby stopy się nie pociły. Preparat regenerujący zniszczoną i bardzo przesuszoną skórę warto nakładać wieczorem tuż przed położeniem się spać. Rankiem stopy możemy nawilżyć lekkim sprejem zapobiegającym utracie wody z naskórka i nadmiernemu poceniu się stóp.
Czego potrzebuje wysuszona skóra? Składników działających na głębsze warstwy skóry, silnie zmiękczających twardy naskórek na stopach i utrzymujących stałe nawilżenie. W kosmetyku stosowanym do codziennej pielęgnacji powinien znaleźć się mocznik, witamina A (działanie zmiękczające), witamina E nawilżająca skórę, lanolina i nienasycone kwasy tłuszczowe. Preparat do stóp powinien je odpowiednio natłuszczać, regenerować i zmiękczać. Musi działać więc silniej niż krem do twarzy czy ciała.
Kosmetyk nakładamy zawsze na oczyszczoną i dobrze osuszoną skórę. Wsmarowujemy go w pięty oraz w podeszwy palców. Unikamy nakładania kremu między palce – w tych miejscach chętnie rozwijają się grzyby, a preparat nawilżający stworzy jeszcze przyjaźniejsze środowisko do ich wzrastania.
Sucha skóra stóp – problem wielu kobiet
Stopy przez cały dzień noszą ciężar całego ciała. Nic więc dziwnego, że stają się przesuszone. Pękająca skóra na stopach to przypadłość wielu kobiet i żaden powód do wstydu. Czasami nawet uważna i regularna pielęgnacja nie wystarcza, żeby stopy były w dobrej kondycji i dobrze się prezentowały. Przy niektórych chorobach, jak np. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca, naskórek przesusza się bardzo szybko (nie tylko na stopach skóra jest bardzo sucha), co powoduje powstawanie pęknięć na piętach. Jeśli mimo stosowania odżywczych kremów, problem z popękaną skórą nie ustępuje, warto skonsultować się z podologiem. Być może pomogą regularne zabiegi w gabinecie i stosowanie specjalistycznych preparatów.
Przyczyną pękającej skóry na stopach mogą być też osobnicze predyspozycje czy zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. w trakcie menopauzy). Źle dobrane obuwie ze zbyt twardą podeszwą również może powodować nadmierne przesuszanie stóp i w efekcie pękanie skóry na piętach. Niewątpliwym czynnikiem wpływającym na wygląd stóp jest też nadwaga.
Przy problemach z mocno nieodżywionym i przesuszonym naskórkiem na stopach, warto stosować specjalistyczne kosmetyki. Krem na pękające pięty, taki jak Undofen pomaga zregenerować i wygładzić skórę już przy pierwszym użyciu. W jego składzie znajduje się mocznik w 30% stężeniu, który skutecznie złuszcza naskórek. To sprawia, że skóra na piętach staje się gładka i odżywiona. Kosmetyk zawiera też składniki działające nawilżająco i pielęgnacyjnie.
Warto pamiętać, że skóra stóp nie lubi zbyt długiego namaczania w bardzo gorącej wodzie. Długie wylegiwanie się w wannie w wodzie o wysokiej temperaturze odbiera nawilżenie (nie tylko stopom), lepiej więc wziąć szybki, ciepły prysznic. Latem, kiedy spędzamy czas na plaży, wygrzewając się na słońcu, pamiętajmy również o ochronie stóp przed promieniowaniem UV. Opalając się często zapominamy o nasmarowaniu ich kremem z filtrem.
Kiedy tylko to możliwe, zdejmujmy buty i często chodźmy na bosaka (najlepiej po trawie i piasku – na twardych powierzchniach używajmy obuwia). Dajmy stopom odpocząć i pooddychać zdejmując skarpetki.
UNDO/MR/2020/141
Źródła:
https://www.healthline.com/health/how-to-remove-dead-skin-from-feet#methods