Jakie składniki powinien zawierać olejek do opalania?
W momencie nadejścia lata – a w niektórych przypadkach nawet i przez cały rok – cenimy sobie ładną, równomierną opaleniznę. I chociaż w czasie cieplejszych miesięcy niezwykle łatwo możemy sprawić, że odcień naszej skóry się zmieni, to jednak w żadnym razie nie należy zażywać kąpieli słonecznych bez odpowiedniej ochrony. Wśród kosmetyków, które są szczególnie popularne w tym zakresie, można znaleźć olejek do opalania. Jak wybrać produkt tej kategorii, by rzeczywiście być zadowolonym z efektu?
Ochrona przed słońcem
Promieniowanie słoneczne ma swoje dobre strony – wspomaga syntezę witaminy D3, oddziałuje pozytywnie na libido, a nawet może łagodzić niektóre schorzenia. Dodatkowo dla wielu z nas wylegiwanie się na słońcu to jedna z najlepszych form relaksu, co pozwala poprawić samopoczucie. Dlatego tak wiele osób wybiera spędzanie urlopu w jakimś ciepłym, słonecznym miejscu, chcąc zażyć odpoczynku np. na plaży.
Nigdy nie należy jednak zapominać o tym, że promieniowanie UV, szczególnie w nadmiarze, jest bardzo niebezpieczne. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do udaru i śmierci. Ponadto słońce bardzo negatywnie wpływa na stan naszej skóry. Przyspiesza procesy starzenia, może wysuszać, a także generuje większe ryzyko w kwestii nowotworu skóry, czyli czerniaka. Dlatego, planując dłuższy pobyt na słońcu, nie powinniśmy zapominać o stosowaniu skutecznej ochrony. Poza nakryciem głowy i odpowiednim ubiorze należy także pamiętać o aplikacji kosmetyków z filtrami SPF.
Część osób sądzi, że jeśli wykorzysta olejek do opalania lub inny produkt przeciwsłoneczny, to nie będzie można zyskać opalenizny. To duży błąd. Nadal możemy nadać skórze ładny odcień, ale jednocześnie będziemy chronieni przed tym, by promienie słoneczne wnikały w jej głębsze warstwy.
Jaki olejek do opalania wybrać?
Olejki do opalania cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją formułę. Zwykle bardzo szybko się wchłaniają, pozostawiając na skórze subtelny blask, który jeszcze bardziej podkreśla opaleniznę. Oczywiście należy pamiętać o tym, by – podobnie jak jakikolwiek inny produkt przeciwsłoneczny – zaaplikować olejek na co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli planujemy dłuższy pobyt na zewnątrz, to kosmetyk powinien być dokładany co około 2-3 godziny, a także za każdym razem, kiedy wyjdziemy z wody bądź nadmiernie się spocimy.
Co jest najważniejsze w składzie olejku do opalania? Oczywiście odpowiedni filtr. Szczególnie polecane są filtry mineralne (np. tlenek cynku i dwutlenek tytanu), które gwarantują skuteczną ochronę, a przy tym ładnie odbijają światło i nasycają skórę subtelnymi pigmentami. Często spotykane są również filtry chemiczne, które także odpowiednio zabezpieczają przed słońcem, jednak mogą być nieodpowiednie dla wrażliwej skóry i powodować podrażnienia.
Warto zatroszczyć się o to, by olejek do opalania zawierał substancje pielęgnujące. Może to być przykładowo olejek marula czy kokosowy bądź też masło kakaowe lub naturalne ekstrakty roślinne. Tym samym nie tylko uchronimy się przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, ale zadbamy także o kondycję naszej skóry.