Menu
Banner Castorama

Makijaż mineralny krok po kroku

6 minut czytania
Makijaż mineralny krok po kroku
0

Mineralne kosmetyki do makijażu od pewnego czasu są niezwykle popularne i są chętnie wybierane zwłaszcza przez kobiety, które cenią sobie naturalne preparaty. Ich właściwości doceniają zwłaszcza osoby, które szczególnie dbają o kondycję swojej cery. Produkty takie świetnie sprawdzają się w przypadku cer trądzikowych czy wrażliwych, ponieważ nie pogłębiają problemów skórnych, a wręcz mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję skóry i przeciwdziałać niedoskonałościom. Jak jednak używać kosmetyków mineralnych i jak poprawnie wykonać makijaż mineralny? Podpowiadamy.

0

Czym wyróżniają się mineralne kosmetyki do makijażu? Jakie składniki znajdują się w kosmetykach mineralnych?

Makijaż mineralny to taki make-up, który wykonany jest przy użyciu kosmetyków mineralnych. Czym jednak dokładnie są takie produkty i jakie wykazują właściwości? Kosmetyki mineralne, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w sobie minerały, czyli substancje pochodzenia naturalnego. W różnego rodzaju pudrach, podkładach, bronzerach, rozświetlaczach i innych kosmetykach mineralnych, wykorzystuje się m.in. dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mikę, a także tlenki żelaza. Wszystkie te substancje wykazują szereg pozytywnych właściwości. 

Tlenek cynku absorbuje sebum i ma właściwości przeciwtrądzikowe, dzięki czemu polecany jest osobom ze skórą tłustą i trądzikową. Dwutlenek tytanu jest z kolei naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, a więc chroni skórę przed promieniowaniem UV. Mika zaś optycznie wygładza cerę, wyrównując wszelkie niedoskonałości. Tlenki żelaza stosuje się po to, aby kosmetyk miał określony odcień, ponieważ są to substancje, które występują w wielu różnych barwach. 

Można więc powiedzieć, że kosmetyki mineralne od tradycyjnych różnią się składem, w którym nie dominują syntetyczne substancje, a naturalne minerały. Oprócz wyżej wymienionych składników, w produktach mineralnych możemy znaleźć również inne dodatki, takie jak: kolorowe glinki, naturalne barwniki czy proteiny jedwabiu. Kosmetyki mineralne powinny być jednak pozbawione alergenów, substancji zapachowych czy sztucznych barwników.

Kto może wykonywać makijaż mineralny? Dla jakich cer jest odpowiedni makijaż produktami mineralnymi?

Każda osoba może wykonać makijaż mineralny. Produkty takie cenią zwłaszcza osoby, które poszukują kosmetyków nieobciążających tak bardzo cery jak tradycyjne produkty kosmetyczne. Z tego powodu makijaż mineralny, bez obaw o pogorszenie stanu cery mogą wykonywać również osoby, które w przypadku standardowych kosmetyków zmagały się z problemami związanymi z pogorszeniem stanu cery. Produkty mineralne nie zatykają porów, a dodatkowo redukują wydzielanie sebum. Z tego powodu świetnie sprawdzają się u osób ze skórą trądzikową.  

Co więcej, ze względu na to, że nie mają w swoim składzie syntetycznych substancji, a także wosków czy olejów, nie powodują pogorszenia stanu cery i zaognienia niedoskonałości. W wielu przypadkach makijaż mineralny nawet może wspomóc proces regeneracji cery, ponieważ działa antybakteryjnie, łagodzi istniejące stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych. Kosmetyki mineralne są szczególnie doceniane również przez posiadaczki skóry naczynkowej i wrażliwej, a także osoby zmagające się z trądzikiem różowatym. Po produkty takie nierzadko sięgają także osoby z łuszczycą. 

Ze względu na to, że kosmetyki mineralne działają również przeciwstarzeniowo, ponieważ zawierają one w sobie naturalny filtr UV, mogą być stosowane jako dodatkowa obok kosmetyków przeciwsłonecznych prewencja starzenia i powstawania przebarwień. Ze względu na niski potencjał drażniący i uczulający, produkty takie mogą stosować nawet  alergicy. Jednak w ich przypadku zawsze warto wcześniej wykonać próbę alergiczną. Produkty mineralne mogą być stosowane nie tylko przez posiadaczki cer tłustych, mieszanych i normalnych, ale również suchych. W takim przypadku jednak warto zadbać o dobre nawilżenie skóry, aby podkład czy puder nie podkreślał mankamentów w postaci suchych skórek lub zmarszczek.

Jak wykonać makijaż mineralny krok po kroku?

Makijaż mineralny wykonuje się w taki sam sposób jak standardowy makijaż. Jednak w przypadku produktów mineralnych musimy pracować na warstwach. Co więcej, aby prawidłowo je nałożyć i by dobrze prezentowały się na naszej twarzy, musimy przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Produktów mineralnych raczej nie nakłada się palcami czy puszkami, lecz wykorzystuje się w tym celu pędzle o odpowiednim włosiu, czyli tzw. pędzle kabuki. 

Przed wykonaniem makijażu produktami mineralnymi, musimy również odpowiednio przygotować swoją cerę ze względu na to, że produkty takie nie posiadają właściwości nawilżających, a wręcz przeciwnie – wchłaniają one sebum. Z tego powodu, bardzo ważne jest, by wcześniej nałożyć krem nawilżający dopasowany do naszych potrzeb i typu cery. 

Posiadaczki skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej na krem nawilżający mogą nakładać puder mineralny. Jednak posiadaczki skóry suchej powinny zadbać o to, by ich skóra była bardzo dobrze nawilżona, a więc wybrać  krem o bardzo treściwej konsystencji lub zanim wklepią w skórę krem nawilżający, użyć na przykład serum nawilżającego. Na tak przygotowaną twarz, możemy nałożyć bazę mineralną. Ma ona już postać sypką i zadaniem jest przygotowanie skóry do aplikacji podkładu i wzmocnienie trwałości makijażu.

Na tak przygotowaną skórę możemy nałożyć podkład mineralny, a następnie bronzer i rozświetlacz. Na rynku dostępne są również mineralne cienie do powiek, które świetnie sprawdzą się u osób, u których tradycyjne cienie wywoływały podrażnienia i nadwrażliwość oczu. W ofercie wielu producentów znajdziemy również inne kosmetyki mineralne, takie jak tusze do rzęs, korektory, eyelinery czy pomadki. W ich przypadku warto jednak wiedzieć o tym, że nie są one wykonane w większości z naturalnych składników, a minerały są w takich formułach jedynie dodatkiem. Niemniej jednak warto je przetestować.

Nie bójmy się również łączyć kosmetyków mineralnych z niemineralnymi. Jeżeli ze względu na tłustą skórę, trądzik czy nadwrażliwość, używamy mineralnych kosmetyków do twarzy, bez problemu możemy je łączyć z tradycyjnymi kosmetykami do makijażu oczu czy ust. Zastosowanie różnych formuł podczas wykonywania makijażu twarzy, a więc na przykład mineralnego pudru i tradycyjnego bronzera, również nie jest zakazane. Jednak warto sprawdzić wcześniej, czy połączenie konkretnych produktów prezentuje się dobrze, ponieważ formuły te mogą ze sobą nie współgrać.

Jak nakładać podkład mineralny? Jakie krycie zapewnia mineralny podkład?

Obecnie na rynku dostępne są dwie formuły podkładów mineralnych – sypkie i w płynie. Te pierwsze Są niezwykle popularne. to marka Annabelle Minerals jako jedna z pierwszych zaproponowała kosmetyki o sypkiej konsystencji bazujące na naturalnych minerałach, które dzięki swoim składnikom zapobiegają rozwijaniu się stanów zapalnych, mają właściwości antybakteryjne i zapewniają dobre krycie. 

Jak nakładać sypki podkład mineralny? Należy przede wszystkim wyposażyć się w odpowiedni pędzel – kabuki lub flat top. Niezwykle istotne jest również, aby dobrze przygotować twarz, by była ona nawilżona, ponieważ sypki podkład mineralny jest idealny do cery tłustych i trądzikowych, a także skóry, która lubi się przetłuszczać to jednak, aby prezentował się na twarzy naturalnie, musi mieć się do czego przyczepić. 

Podczas aplikacji podkładu mineralnego w sypkiej formie należy stukając pojemniczkiem z kosmetykiem o zakrętkę, nanieść na nią trochę proszku. Następnie zanurzyć w nim pędzel, otrzepać go nad wieczkiem i okrężnymi ruchami nakładać na twarz. Jeżeli w codziennym makijażu kosmetykami o sypkiej konsystencji chcemy uzyskać mocniejsze krycie, wówczas musimy ponownie zanurzyć pędzel w produkcie i dokładać kolejne warstwy aż do momentu, kiedy uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt. Podkład mineralny może zapewnić więc krycie od lekkiego do średniego, a nawet mocnego.

Na rynku dostępne są również mineralne formuły podkładów w płynie, które nakłada się podobnie jak tradycyjne produkty, a więc palcami lub gąbeczką bądź pędzlem. Płynny podkład mineralny ma podobne właściwości do swojego sypkiego odpowiednika, jednak nakłada się go praktycznie tak samo jak „zwykły” podkład.

Jak nałożyć puder mineralny oraz bronzer i rozświetlacz w formie sypkiej?

Kosmetyki mineralne do makijażu takie jak puder mineralny, bronzer mineralny, a także róż i rozświetlacz nakłada się podobnie jak podkład mineralny. Żeby dobrze prezentowały się na naszej twarzy, powinniśmy zapewnić odpowiednie nawilżenie naszej skórze i dbać o to, aby ją pielęgnować, by nie podkreślały suchych skórek. Makijaż kosmetykami mineralnymi wykonuje się przy pomocy pędzli. Najlepiej sprawdzają się te w stylu flat top. 

Nakładając puder bronzer czy rozświetlacz, należy te produkty dokładać warstwami, aż do momentu kiedy osiągniemy interesujące nas wykończenie czy poziom krycia. Cienie mineralne z kolei nakładamy niewielkim pędzlem z syntetycznym włosiem. Żeby zrobić makijaż oczu cieniami mineralnymi, warto dysponować przynajmniej 2-3 niewielkimi pędzlami. Rozświetlacz, który zapewnia efekt glow na naszej twarzy, może służyć również do rozświetlenia kącików oczu.

Czym utrwalić gotowy makijaż mineralny?

Naturalne kosmetyki do makijażu mineralnego pozwalają nam szybko zrobić krok po kroku perfekcyjny makijaż każdego rodzaju cery, jeżeli tylko nie zaniedbamy swojego rytuału pielęgnacyjnego. Z tego powodu, stosując kosmetyki mineralne na co dzień, nie musimy szczególnie utrwalać naszego makijażu, ponieważ będzie się on dobrze prezentował, nawet jeżeli na twarzy będziemy mieli wyłącznie podkład mineralny, ewentualnie dodatkowo utrwalony przy pomocy pudru mineralnego. 

Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że wszystko pięknie się ze sobą scali, a make-up pozostanie w nienaruszonym stanie przez wiele godzin, możemy po wykonaniu całego makijażu, spryskać twarz z niewielkiej odległości około 20 cm specjalną mgiełką utrwalającą lub hydrolatem. Dzięki takiemu działaniu produkty jeszcze lepiej stopią się ze sobą i pozbędziemy się efektu nadmiernej pudrowości, a makijaż pozostanie w nienaruszonym stanie przez wiele godzin.

Skomentuj

Czytaj także

Obserwuj nas na Facebooku!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco z iWoman! Zapisz się do bezpłatnego newslettera.

Zapisz się
Uwielbiamy ciasteczka! Dlatego wykorzystujemy pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień i wyłączyć ciasteczka. Rozumiem