Serum na porost rzęs – poradnik odżywiania rzęs
Skuteczna pielęgnacja rzęs nie ogranicza się wyłącznie do nakładania serum. Równie ważny – jeśli nie najważniejszy – jest dobór odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego. Niezbędna jest też wiedza na temat dostępnych na rynku produktów, sposobu ich stosowania i ewentualnych skutków ubocznych, jakie mogą one ze sobą nieść. Czy to oznacza, że jako nabywcy tych środków jesteśmy skazani (a właściwie skazane) na zakup najlepiej reklamowanych produktów, których rzeczywista jakość jest dyskusyjna? Otóż nie!
Głównym tematem niniejszego artykułu będzie serum do rzęs. Temat ten wybrany jest nieprzypadkowo, gdyż to on jest jednym z najpopularniejszych środków pielęgnacyjnych dla pań. W artykule znajdą się informacje dotyczące m.in. składu tych produktów, przeciwwskazań dotyczących ich stosowania, a także ewentualnych skutków ubocznych i ogólnych zasad pielęgnacji okolic oczu.
Zanim pójdziemy dalej…
Na wstępie należy podkreślić, że na temat środków pielęgnacyjnych do rzęs, narosło (głównie w Internecie) wiele różnych plotek i przekłamań. Po pierwsze – są to produkty przebadane, których bezpieczeństwo dla zdrowia zostało potwierdzone klinicznie. Owszem, na rynku można znaleźć i mniej znane podróbki, które mogą być w pewnym stopniu niebezpieczne dla zdrowia. Niemniej produkty czołowych producentów są całkowicie bezpieczne i – co równie ważne – posiadają specjalny certyfikat.
Kolejnym przekłamaniem jest opinia dotycząca trwałości przedłużonych rzęs. Wiele Polek wciąż uważa, że po jednorazowej aplikacji, efekt ich przedłużenia i pogrubienia jest trwały. W praktyce już krótkotrwałe zaprzestanie stosowania produktu, może doprowadzić do wypadnięcia części włosków. Nieprawdą jest też stwierdzenie, że skuteczność serum na porost rzęs, zależy od zastosowanego do jego aplikacji narzędzia.
Doskonałe serum do rzęs, czyli…?
Dobra odżywka do rzęs powinna spełniać kilka warunków:
- Składniki aktywne – dobrej jakości serum, powinno posiadać je w możliwie najbardziej skoncentrowanej formie. Oczywiście mowa tu o substancjach pielęgnacyjnych i najlepiej naturalnych. Nadużywanie składników takich jak bimatoprost, może doprowadzić do reakcji uczuleniowych, a nawet złożonych stanów zapalnych!
- Prostota aplikacji – to jedna z najważniejszych zasad przy wyborze serum do rzęs. Dobry produkt łatwo rozprowadza się po ich powierzchni i jednocześnie nie tworzy problematycznych, szybkoschnących grudek. Pędzel (lub inne narzędzie aplikacyjne) powinien być tak zaprojektowany, by jak najbardziej ograniczyć oddziaływanie serum na okolice oczu.
- Ochrona – skuteczne serum na porost rzęs, powinno zapewniać włoskom jak najwyższy poziom ochrony. Realizowana jest ona w sposób dwojaki. Po pierwsze – warstwa ochronna „odkłada” się na powierzchni włosa, skutecznie chroniąc go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po drugie – środki ochronne mają również pielęgnować skórę wokół oczu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i innych podrażnień.
- Opakowanie – wybierając odżywkę do rzęs, warto zwrócić uwagę również na jej opakowanie. Przede wszystkim musi być ono szczelne, by zachować optymalną konsystencję produktu nawet przez kilkadziesiąt dni od jego otwarcia. Istotne jest również zabezpieczenie serum przed małymi dziećmi, dla których może być to wyrób niebezpieczny.
Zasady bezpiecznego stosowania serum do rzęs
Skuteczne odżywianie rzęs zależy nie tylko od składu serum., ale też od techniki jego nakładania. W celu uzyskania możliwie najlepszych efektów, należy stosować je bezpośrednio na oczyszczoną skórę. Najlepszą porą dnia na aplikację serum jest wieczór, gdyż to właśnie wtedy skóra jest już po demakijażu. Oczywiście należy pamiętać o jego dokładnym wykonaniu, gdyż pozostałe na powierzchni skóry substancje, mogą skutecznie zablokować wchłanianie składników aktywnych serum.
Wracając do tematu aplikacji, każde serum powinno być nakładane za pomocą dedykowanego pędzelka. Pod żadnym pozorem nie należy stosować pędzli należących do innych osób, gdyż może to doprowadzić do późniejszego zakażenia. Unikamy też nakładania serum starymi pędzelkami, na powierzchni których znajduje się nieusunięta, stara odżywka. Po zakończeniu aplikacji najlepiej… położyć się do łóżka i spać. Odżywki do rzęs to najczęściej produkty przeznaczone na noc, gdyż wtedy rzęsy nie poruszają się, dzięki czemu wchłanianie odżywki przebiega znacznie łatwiej i szybciej.
Warto wybierać takie odżywki, których składniki czynne zostają w pełni wchłonięte przez skórę i włosy. W przeciwnym razie na rzęsach pozostaną zasuszone grudki produktu, których usunięcie nie tylko jest trudne (i bolesne), ale też może doprowadzić do przerzedzenia rzęs – dodaje redakcja portalu kowalezdrowia.pl.
Składniki serum – na co zwracać uwagę?
Wybierając dobre odżywki do rzęs, warto postawić przede wszystkim na ich skład. Dobrej jakości sera do rzęs zawierają przede wszystkim:
- biotynę – nazywaną witaminą H, która jest odpowiedzialna za stymulację wzrostu rzęs i brwi; jej istotnym składnikiem jest siarka, będąca budulcem wytworów naskórka,
- peptydy – to aminokwasy, które dzięki odpowiedniej strukturze, potrafią przenikać bezpośrednio do głębszych warstw skórnych; peptydy wspomagają wzrost rzęs, wzmacniają kondycję mieszków włosowych i usprawniają ich odżywienie,
- bimatoprost – jest to co prawda substancja dość kontrowersyjna (choć bezpieczna dla ludzkiego zdrowia), ale za to niezwykle skuteczna; rola bimatoprostu polega przede wszystkim na wydłużeniu aktywnej fazy wzrostu włosków, ale też na wzmacnianiu ich gęstości i koloru,
- glicerynę – która dzięki swej charakterystycznej strukturze, skutecznie nawilża tkankę skórną i jej wytwory,
- kwas hialuronowy – to substancja, która wchodzi w skład ludzkich rzęs; jej stosowanie sprawia, że stają się one gęstsze, lepiej zarysowane i bardziej wytrzymałe,
- alantoinę – to dzięki niej skóra jest lepiej nawilżona, gdyż zatrzymuje ona w tkankach dużą ilość wody,
- panthenol – to związek chemiczny zaliczany do grupy prowitamin (B5); substancja ta działa również regenerująco i pielęgnacyjnie, minimalizując efekty podrażnień wynikających z działania innych składników czynnych.
Podsumowując, skuteczna pielęgnacja rzęs jest wypadkową wielu różnych aspektów, w tym doboru odpowiednich środków i umiejętnego ich stosowania.
Odżywka do rzęs a bimatoprost
Kwestia zastosowania bimatoprostu w składzie odżywek do rzęs jest bardzo kontrowersyjna. Substancja ta – będąca pochodną naturalnych, ludzkich hormonów – została „odkryta” dopiero niedawno. Owszem, wcześniej wykorzystywano ją w trakcie leczenia schorzeń oczu, ale nikt nie uważał jej za substancję wspomagającą rozrost rzęs. Dopiero niedawno odkryto, że pacjenci okulistyczni u których stosowano ów preparat. mogą „cieszyć się” gęstymi i długimi rzęsami.
Problem polega na tym, że bezpośrednie stosowanie bimatoprostu na skórę oczu, może doprowadzić do wielu różnych powikłań. Oczywiście nie są to powikłania niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Mogą one jednak skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Do powikłań tych najczęściej zaliczamy:
- intensywne łzawienie,
- bóle okolic oczu,
- zaczerwienie spojówek, pieczenie w ich obrębie,
- bóle głowy o zmiennej intensywności,
- zaburzenia jakości widzenia,
- spadek ostrości wzroku itd.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w ogromnej większości zjawiska te mają charakter przejściowy. Odstawienie serum raczej na pewno spowoduje zanik wspomnianych objawów. Jeśli jednak nadal będą się one utrzymywać, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Jak długo stosować odżywkę?
Odżywki do rzęs to produkty, które działają na organizm człowieka jedynie tymczasowo. Zaprzestanie ich stosowania doprowadzi do skrócenia rzęs, a nawet – ich częściowego przerzedzenia. Należy pamiętać, że serum w początkowej fazie „kuracji na rzęsy” powinno być stosowane mniej więcej codziennie. Przy zachowaniu odpowiedniej częstotliwości stosowania, długość rzęs powinna znacznie wzrosnąć już po około 30 – 40 dniach stosowania. Gdy ich długość będzie zadowalająca, należy ograniczyć podaż odżywki do 2 – 3 dni w tygodniu. Dzięki temu ich długość będzie zachowana!