Przebarwienia po trądziku – jak im zapobiegać?
Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Ma on charakter przewlekły, a walka z nich jest żmudna i długa. Wyleczenie trądziku to w wielu przypadkach jedynie połowa sukcesu. Wygojone wypryski, zaskórniki i cysty częstą pozostawiają po sobie ślad w postaci uciążliwych przebarwień. Brązowe plamy na skórze często pozbawiają pewności siebie, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.
Przebarwienia potrądzikowe – jak powstają?
Trądzik stanowi jedną z najbardziej uciążliwych chorób skórnych, która głównie kojarzona jest z okresem dojrzewania. Najczęściej wskutek zmian hormonalnych dochodzi do zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie, nadmiernym wydzielaniem sebum. Łój gromadzący się w rozszerzonych porach to idealne środowisko do rozwoju bakterii, w wyniku czego powstają stany zapalne, a w konsekwencji pryszcze lub bolesne cysty.
Przebarwienia potrądzikowe w wielu przypadkach są efektem nieprawidłowego leczenia trądziku lub zbyt późnego wdrożenia zdecydowanych działań. Jednym z błędów, który prowadzi do powstawania czerwonych plam na skórze jest samodzielne wyciskanie pryszczy. Nieodpowiednia higiena skutkuje zakażeniem rany, a brak odpowiedniej techniki uszkodzeniami mechanicznymi naskórka. Przyczyną przebarwień mogą być również same stany zapalne, które upośledzają pracę melanocytów, co wiąże się z nierównomiernym rozmieszczeniem melaniny.
Czy przebarwienia po trądziku znikają?
Przebarwienia po trądziku występują w różnych wielkościach, w zależności od rozmiaru zmian, które doprowadziły do ich powstania. Dla wielu osób stanowią one jednak na tyle wstydliwy problem, że próbują je zatuszować. Warto jednak pamiętać o tym, że czerwone plamy po trądziku na twarzy najczęściej znikają samoistnie, podobnie jak białe zmiany na plecach.
W przypadku brązowych przebarwień sprawa nieco bardziej się komplikuje. Zlikwidowanie tego typu niedoskonałości często wymaga wizyty u specjalisty i wdrożenia inwazyjnego leczenia. W przypadku zmian skórnych, które nie są zbyt głębokie można jednak poradzić sobie z pomocą kosmetyków o właściwościach wybielających. W ich składzie należy szukać takich substancji jak np. witamina C czy retinoidy.
Przebarwienia potrądzikowe – jak im zapobiegać?
Osoby z cerą trądzikową powinny stosować się do kilku żelaznych zasad, dzięki którym można zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień po pryszczach lub cystach. W ramach profilaktyki należy pamiętać o codziennych stosowaniu kremów do twarzy z filtrem – absolutnym minimum jest SPF 50. Trzeba również unikać ekspozycji na mocne słońce, a w upalne dni pamiętać o nakryciu głowy.
Kompleksowa ochrona przeciwsłoneczna przy leczeniu tego typu schorzenia jak trądzik młodzieńczy to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest stosowanie produktów wspomagających regenerację naskórka, który poddawany jest wysuszającej kuracji przeciwtrądzikowej. Warto sięgnąć po kremy o intensywnym działaniu nawilżającym i regenerującym oraz stymulującym wydzielanie sebum. Musimy wystrzegać się również wyciskania pryszczy, zwłaszcza jeśli wcześniej nie zdezynfekowaliśmy rąk.