Sucha skóra głowy a peeling do skóry głowy – przeciwskazania i zalecenia
Niewątpliwie piękne, mocne i lśniące włosy stanowią wizytówkę każdego człowieka. Jednak pod wpływem stresu, chorób skóry głowy lub też nieodpowiedniego używania kosmetyków może wystąpić problem suchej skóry głowy. Jak się ona objawia? Czy warto sięgnąć po peeling trychologiczny? Jak dbać o przesuszoną skórę głowy?
Skąd się bierze sucha skóra głowy?
Dermatolodzy i trycholodzy rozróżniają dwa główne powody pojawienia się problemu suchej skóry głowy: może być ona wrażliwa z natury lub też być efektem działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. W pierwszym przypadku nie mamy wpływu na to, że skóra głowy często ulega nadmiernemu wysuszeniu, a włosy wolno rosną i są znacznie osłabione. To kwestia genetyczna i odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza, profilaktyka i leczenie są w stanie przynieść znaczącą poprawę. W przypadku zmian wywołanych przez czynniki zewnętrzne zalicza się tu nie tylko współistnienie chorób skóry głowy (takich jak zakażeń grzybiczych czy też pasożytniczych), ale również nadmierny stres (powodujący zmiany hormonalne w organizmie) oraz źle zachowaną higienę skóry głowy.
Sucha skóra głowy objawia się najczęściej w postaci swędzenia i łuszczenia się skóry, jak i pogorszeniem ogólnej kondycji włosów, zarówno ich wolnym wzrostem, wypadaniem i nadmierną kruchością łuski włosa. Przesuszona skóra głowy manifestuje się w postaci białych płatków, często mylonych z łupieżem. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z problemem suchej skóry czy też z chorobą spowodowaną obecnością grzybów? Jak czytamy w poradniku Pielęgnacja suchej skóry głowy: Wątpliwości może rozwiać wizyta u dermatologa lub obserwacja stanu skóry głowy. Jeśli rezygnacja ze szkodliwych nawyków, zmiana kosmetyków i sposobów pielęgnacji nie działa, może się okazać, że konieczna będzie kuracja przeciwłupieżowa.
Pielęgnacja suchej skóry głowy
Podstawę pielęgnacji suchej skóry głowy stanowi zmiana dotychczasowych nawyków oraz, w miarę możliwości, wyeliminowanie czynników pogarszających stan skóry. Spośród tych pierwszych warto wymienić używanie letniej wody do mycia (gorąca podrażnia suchą skórę), a także rezygnację z agresywnie działających kosmetyków i produktów do stylizacji włosów (takich jak pianki, żele, woski). Oczywistym wydaje się również ochrona przed termicznym uszkodzeniem skóry, które może być wywołane zarówno przez promieniowanie słoneczne (w upalne dni należy zakrywać głowę), jak i przez częste używanie suszarek, lokówek czy prostownic.
Pomocna jest również zmiana nawyków żywieniowych: codzienne menu bogate w aminokwasy, mikro i makro elementy, a także składniki mineralne i witaminy znacząco poprawią wygląd włosów. Cenne pod tym względem są zwłaszcza: witamina A (pobudza mieszki włosowe do wzrostu), witamina C (syntezuje kolagen i zapobiega wypadaniu włosów), witamina E (stymuluje mieszki włosowe do produkcji nowych włosów), witamina B7 (tak zwana biotyna, hamuje nadmierną pracę gruczołów), żelazo (poprawia strukturę włosa), cynk (zapobiega wypadaniu), miedź i siarka (odpowiadają za utrzymanie elastyczności i właściwej struktury włosa).
Oczywiście niektórych elementów nie sposób całkowicie wyeliminować (np. przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, chorób dermatologicznych czy też zażywania leków mających tego typu skutki uboczne), niemniej na pewne kwestie mamy duży wpływ. Zalicza się tutaj codzienna pielęgnacja przesuszonej skóry głowy, do której zalicza się używanie szamponu do suchej skóry głowy, odpowiednio dobranej do kondycji włosów odżywki i regularne wykonywanie peelingu.
Peeling do suchej skóry głowy
Mocne, zdrowe i lśniące włosy są efektem zrównoważonej pracy naskórka głowy. Jeśli zostanie zaburzone wytwarzanie płaszcza hydrolipidowego, to na głowie zaczną pojawiać się grubsze warstwy martwego naskórka, który zacznie blokować ujście mieszków włosowych i tym samym zaburzać wchłanianie aktywnych składników zawartych w szamponach. Aby temu zapobiegać, należy regularnie wykonywać peeling trychologiczny skóry głowy. Jego działanie polega na odblokowaniu zrogowaciałego naskórka, usunięcie grudek łojowych i dotlenienie skóry głowy. Peeling głowy połączony z masażem pomaga dotlenić skórę i pobudzić jej mikrokrążenie. W efekcie przedkłada się to bezpośrednio na wzmocnienie cebulek włosowych i odżywia mieszki włosowe.
Peeling do włosów można wykonać samodzielnie w domu, jednak warto mieć na uwadze, iż domowe środki (np. mieszanka cukru i olejków czy też gruboziarnistej soli) może być zbyt agresywna w swoim działaniu i zamiast usunąć zanieczyszczenia i odblokować gruczoły, to jedynie mocniej podrażni skórę, przez co zacznie się intensywniej łuszczyć i wysuszać. Peeling do skóry głowy powinien być oparty na naturalnych składnikach, które z jednej strony niezaburzającą pracy skóry głowy, zaś z drugiej skutecznie usuwają martwy naskórek, resztki kosmetyków oraz brud, kurz i tłuszcz, jaki gromadzi się na głowie.
Przykładem bezpiecznego kosmetyku jest tołpa.® dermo hair peeling do suchej skóry głowy, który zawiera naturalne składniki, takie jak kwas glikolowy, betainę, trawę cytrynową, pantenol oraz aloes. Mają one działanie odświeżające i oczyszczające, ale jednocześnie łagodne na tyle, iż nie zaburzają warstwy hydrolipidowej. Stosowany raz-dwa razy tygodniowo skutecznie oczyszcza i dotlenia skórę, a także pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Peeling skóry głowy pobudza mechanizmy regenerujące skórę.
Czy istnieją przeciwwskazania do takiego peelingu? Generalnie nie ma, jednak jeśli na głowie są skaleczenia lub otwarte rany, to nie wolno stosować żadnych kosmetyków. Wówczas należy skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.
Szampon do suchej skóry głowy
Nie ulega wątpliwości, iż szampon do suchej skóry głowy powinien nie tylko być delikatny w swoim działaniu, ale przede wszystkim koić i nawilżać skórę głowy. Wysoce szkodliwe w tym przypadku są takie substancje jak parabeny, sztuczne barwniki, silikon, olej parafinowy czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate), czyli drażniąca substancja o silnych właściwościach myjących. Tych składników bezwzględnie należy unikać, jeśli chcemy zadbać o skórę głowy.
Dobry szampon do suchej skóry głowy, taki jak tołpa.® dermo hair podrażnienie ma naturalne, fizjologiczne pH, które nie zaburza naturalnych mechanizmów skóry głowy, nie ma barwników, za to pełen jest aktywnych składników roślinnych oraz multiroślinnego torfu tołpa.®, który jest bardzo silnym antyoksydantem. Spośród aktywnie działających substancji warto wspomnieć o fucogelu, czyli naturalnym polisacharydzie o właściwościach nawilżająco-kojących, a także kwasie mlekowym chroniącym mikrobiom oraz moczniku, który aktywnie nawilża i zmiękcza skórę głowy. Badania laboratoryjne wykazały, iż połączenie fucogelu i kwasu mlekowego poprawia nawilżenie skóry głowy aż o 34%, dzięki czemu szampon może być stosowany nie tylko u osób z suchą skórą głowy, ale także u osób zmagających się z podrażnieniami oraz atopią.
Odżywka do suchej skóry głowy
Stosując odżywkę do suchej skóry głowy powinniśmy mieć na uwadze dwie kwestie: sam produkt powinien być dobierany do aktualnej kondycji włosów (a zatem nie odżywka do włosów suchych, tylko na przykład do włosów wypadających lub matowych), a sama odżywka powinna być nakładana na włosy, a nie bezpośrednio na skórę głowy (odwrotnie niż szampon, który powinien być nakładany jedynie na skórę głowy, a nie bezpośrednio na włosy).