3 najzdrowsze pozycje do spania
Kłopoty ze snem to codzienność ogromnej grupy osób. Przyczyn bezsenności może być wiele, niektóre z nich można bardzo łatwo wyeliminować, inne wymagają dużego zaangażowania. Jednym z częściej pojawiających się powodów nieprzespania całej nocy jest niewygodne łóżko i jeszcze bardziej niewygodny materac.
Najzdrowsze pozycje do spania
Wygodny materac 120×200, szeroki i optymalnie twardy, to połowa sukcesu nieprzerwanego, zdrowego snu. Drugim czynnikiem mającym wpływ na jego komfort to pozycja, jaką zwykle przybieramy we śnie. Niektórzy z nas śpią na plecach, inni na boku, a jeszcze inni na brzuchu. Wiele osób preferuje wysoką, obfitą poduszkę, by spać prawie na siedząco, inni śpią w łóżku pozbawionym wszelkich poduszek. Indywidualne preferencje odzyskiwania snu widać przede wszystkim w wybieranej pozycji.
1. Optymalny sen na plecach
Podobno tylko 10% osób śpi w pozycji na plecach. Tymczasem jest to pozycja, która posiada mnóstwo zalet, wpływających bezpośrednio na jakość snu. Spanie na plecach, na płaskiej poduszce, zmniejsza ból szyi i górnej części pleców. Trzeba tylko pamiętać, by szyja znalazła zawsze mocne oparcie w poduszce, nawet lekko zwiniętej. Jest to pozycja, która pomaga w trawieniu, nic nie zakłóca pracy układu pokarmowego. Rozluźnia górną część kręgosłupa szyjnego, całkowicie rozluźnia ciało. Jedyną wadą spania na plecach jest zwiększone prawdopodobieństwo chrapania podczas snu oraz bezdech senny, wynikający ze zwężenia dróg oddechowych.
2. Spanie na boku – korzyści
Spanie na boku, według poważnych opracowań, może zmniejszać ryzyko pogorszenia i zaburzenia funkcji poznawczych ludzkiego umysłu. Spanie na boku udrażnia drogi oddechowe i poprawia krążenie krwi całego układu krwionośno-sercowego. To optymalna pozycja dla osób, u których występuje bezdech senny. Podczas snu na boku, ciśnienie krwi staje się optymalne. Ważną cechą tej pozycji jest właściwe ułożenie poduszki. Nie może ona być ani za niska ani za wysoka. W obu przypadkach szyja i głowa nie odpoczną wystarczająco, pozostaną napięte. Poduszkę warto umieścić delikatnie na wysokości szyi, by znalazła ona wygodne oparcie, nie pozostawiając widocznej przestrzeni pomiędzy kręgami szyjnymi a poduszką.
3. Spanie na brzuchu tak, ale nie za długo
Najmniej popularną pozycją przyjmowaną we śnie, jest pozycja na brzuchu. Śpiąc na brzuchu, można łatwiej oddychać niż podczas snu na boku. Dlatego często stosują ją osoby cierpiące na bezdech senny. W ten sposób głębiej śpią i lepiej odpoczywają. To również doskonała pozycja dla osób cierpiących permanentnie na niestrawność, podobnie jak spanie na plecach. Wyprostowana sylwetka sprzyja pracy układu pokarmowego, pomagając w eliminacji problemów trawiennych. Jednak spanie na plecach zwiększa presję na niektóre stawy, dlatego powinny je wykluczyć osoby z bólami stawów oraz górnego odcinka kręgosłupa szyjnego.
Bez względu na przyjmowaną pozycję w trakcie snu, najważniejszym składnikiem procesu zasypiania i nocnego odpoczynku jest zawsze wygodny materac https://materacepiotrkow.eu/. To on decyduje, czy rano wstaniemy wypoczęci, czy z bólem kręgosłupa. Optymalny materac o dostosowanej do ciężaru ciała twardości i sprężystości zapewnia nieprzerwany sen. Do tego dobrze wywietrzony pokój, lekka kolacja i usunięcie z umysłu nurtujących problemów tworzą razem najlepsze warunki do spania.