Już żyjący ponad 2000 lat temu Hipokrates przekonywał, jak wielka moc drzemie w naszych jelitach. Współczesna wiedza medyczna potwierdza tę tezę. Możemy – a nawet musimy – wspomagać nasze jelita naturalnie, jednak jak się okazuje, odpowiednia dieta to stanowczo za mało. Wie o tym niejeden producent suplementów diety, dlatego obecnie na rynku aż roi się od probiotyków. Które jednak są wartościowe?
Sprawność naszego organizmu jest wypadkową wielu elementów. Tak naprawdę wiele zależy od naszych jelit i ich prawidłowej flory bakteryjnej. Jakakolwiek zmiana może powodować szereg dolegliwości: biegunki i zaparcia, bóle brzucha, zmęczenie, bóle głowy, a nawet suchą i popękaną skórę. Ba! Od jelit zależy nasza odporność, co nabiera szczególnego znaczenia w świetle szalejącego aktualnie sezonu infekcyjnego. W aptece czy w sklepie z suplementami diety można obecnie znaleźć wiele probiotyków w przeróżnych wariantach cenowych. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej kuszące są te najbardziej przyjazne naszemu portfelowi – czy aby na pewno będzie to dobry wybór? Sprawdzamy, dlaczego ceny probiotyków tak bardzo się różnią.
Czym (prócz ceny) różnią się probiotyki dostępne w aptekach i sklepach z suplementami diety?
Obecnie rynek probiotycznych suplementów diety jest ogromny, dlatego nietrudno o nabycie preparatu. Obfitość ta jednak sprawia, że klient może czuć się nieco zagubiony, w efekcie wybierając probiotyk w niskiej cenie. Tymczasem nie ma takiej możliwości, by dobrej jakości probiotyk był tani. Dlaczego?
– Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że tani lub bardzo tani preparat na pewno nie będzie grzeszył jakością. Wartościowe szczepy bakterii, które wyróżniają się wysoką stabilnością, są substancjami drogimi. Druga sprawa to odpowiednia jakość procesu produkcji oraz samego łańcucha logistycznego – czytamy na stronie polskiego producenta suplementów Lab One – https://sklep.lab1.com/.
Aby pieniędzy wydanych na probiotyk przysłowiowo „nie wyrzucić w błoto”, warto przyjrzeć się tym produktom, dla których producent obok nazwy zastosowanych szczepów podał numeryzację, która świadczy o tym, że każdy szczep został przebadany klinicznie.
Odpowiednia kompozycja szczepów we właściwych proporcjach to jedno, a produkcja suplementów to drugie. Bakterie, aby wywierać pozytywny wpływ na naszą mikrobiotę, muszą być żywe w momencie spożycia i obecne w liczbie co najmniej miliarda na gram oraz muszą przejść nieuszkodzone przez procesy trawienne i dotrzeć do jelita. W produkcji wysokiej jakości probiotyków stosuje się zatem specjalne technologie, które chronią każdą komórkę bakteryjną.
Probiotyki z pożywienia – dlaczego nie są wystarczające?
Antybiotykoterapia, biegunka, bóle brzucha, zaburzenia trawienia i choroby przewlekłe (np. zespół jelita drażliwego) – oto główne przyczyny, które pchają nas do włączenia do diety probiotyków. Najtańszą opcją są kiszonki i nabiał fermentowany, i to po nie sięgamy w pierwszej kolejności.
Tymczasem badania wykazują, że musielibyśmy jednorazowo spożyć nawet 8 kg jogurtu dziennie, aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny. Oczywiście warto włączyć probiotyki pochodzące z pożywienia do naszej diety, ale trzeba mieć na uwadze, że ich skład i ilości nie są w żaden sposób kontrolowane.
Szczęście jest w jelitach!
Nasze jelita zasiedlają rozmaite mikroorganizmy zwane mikrobiotą jelitową. Jej skład jest zmienny i zależny od wielu czynników, w tym diety, farmakoterapii, obecnych chorób i stanów zapalnych. Bakterie jelitowe hamują przedostawanie się niepożądanych drobnoustrojów oraz pomagają przyswajać potrzebne nam substancje odżywcze dostarczane z pożywienia.
To jednak nie wszystko! Mikroflora jelitowa ma ścisły związek z funkcjonowaniem naszego mózgu, wpływając na stan psychiczny człowieka. To w jelitach właśnie odbywa się synteza serotoniny – hormonu szczęścia. Jej wysokie stężenie objawia się ogólnym dobrym samopoczuciem, stąd tak ważna jest dbałość o utrzymywanie nieprzepuszczalnej struktury jelit. Co więcej, na nasze szczęście mamy realny wpływ – wystarczy, że odpowiednio zadbamy o mikroflorę jelitową: probiotykami pochodzącymi z pożywienia oraz z suplementów. Dobrej jakości produktów szukaj w renomowanym sklepie z suplementami. Pamiętaj – szczęście jest w jelitach!