Co zrobić jak partner chrapie
Chrapanie jest męczące dla obojga partnerów, szczególnie jednak dla osoby niechrapiącej. Nagłe wybicie ze snu w środku nocy powoduje kłopoty z ponownym zaśnięciem. Rano budzi się z bólem głowy, zmęczona i rozdrażniona. Jeśli chrapanie zdarza się partnerowi sporadycznie, to można to przeżyć, ale jeżeli powtarza się każdej nocy, to problem staje się bardzo poważny. Czy można coś zrobić, gdy partner chrapie? W dalszej części artykułu przeczytasz jak rozwiązać problem chrapania.
Przyczyny chrapania
Chrapanie to dolegliwość, która dotyka 30% mężczyzn po 40 roku życia i 10% kobiet po menopauzie. To spora grupa osób, która odczuwa z tego powodu dyskomfort snu. Do tego trzeba dodać jeszcze taką samą ilość osób, które nie mogą się wyspać z powodu chrapania partnerów.
Chrapanie dotyka najczęściej osoby z nadwagą, nadużywające alkoholu, palące papierosy, ale może być także przejawem wielu różnych chorób, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć.
Dlaczego partner chrapie?
Sen to czas regeneracji organizmu, wszystkie czynności życiowe ulegają spowolnieniu, mięśnie się rozluźniają, także te odpowiedzialne za czynność oddychania. W rezultacie dochodzi do opadnięcia podniebienia miękkiego oraz języczka, drogi oddechowe zwężają się i dochodzi do drgania powietrza podczas wdechu. To właśnie wtedy z gardła osoby śpiącej wydobywa się charakterystyczny dźwięk określany chrapaniem.
Problemy ze snem spowodowane chrapaniem mogą zwiastować problemy zdrowotne spowodowane nie tylko otyłością lub nadmierną ilością alkoholu wypitego przed snem. Bardzo często chrapanie to efekt niewłaściwej budowy anatomicznej górnych dróg oddechowych, mogą być one wrodzone lub nabyte. Do najczęstszych przyczyn należą:
- skrzywienie przegrody nosowej,
- przerost migdałków,
- polipy w jamie nosowej,
- przerost nasady języka lub języczka.
W celu ustalenia konkretnej przyczyny warto skorzystać z konsultacji laryngologa, który dokładnie określi przyczynę i wskaże sposoby leczenia. Najczęściej w takich wypadkach wystarczy mały zabieg chirurgiczny, by pozbyć się chrapania raz na zawsze.
Bezdech senny u osoby chrapiącej
Czasami chrapaniu partnera towarzyszy bezdech senny. Przejawia się on tym, że w trakcie snu partner przestaje oddychać na kilka lub kilkanaście sekund, potem nagle budzi się z uczuciem lęku. Takie epizody mogą wystąpić w ciągu nocnego snu kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy. Jest to bardzo niebezpieczne dla partnera, ponieważ rano wstaje zmęczony, z bólem głowy, rozdrażniony. W ciągu dnia może w każdej chwili i w każdym miejscu zapaść w sen, jest on nie do opanowania. Jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale często także dla życia.
Bezdech senny partnera wymaga leczenia w specjalistycznych placówkach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest leczenie tlenem podawanych pod ciśnieniem za pomocą aparatu CPAP. Osoba chrapiąca musi zakładać na noc specjalną maseczkę, przez którą podawany jest tlen do nosa. Ciśnienie sprawia, że podniebienie miękkie i języczek nie opadają i pacjent nie chrapie. Aparat refundowany jest przez NFZ.
Więcej o tym dowiesz się z tego artykułu.
Domowe sposoby na chrapanie
Jeżeli mąż, partner chrapie tylko co którąś noc, to przyczyny częściej tkwią w niewłaściwych nawykach, niż w chorobie. Nie oznacza to, że chrapanie jest mniej uciążliwe, ale możesz to łatwiej zmienić.
Warto wcześniej zaobserwować kiedy chrapanie partnera w łóżku występuje najczęściej, może jest bardzo zmęczony, może nim poszedł spać, wypił zbyt dużo alkoholu, albo zjadł ciężką kolację. Przyczyn sporadycznego chrapania może być znacznie więcej, ale jeżeli chcesz spokojnie spać przez całą noc, to możesz wprowadzić kilka zmian.
Śpij na boku
Chrapaniu sprzyja spanie w pozycji horyzontalnej, czyli na plecach. Choć uznawana jest za najkorzystniejszą dla zdrowia, to jednak sprzyja to opadaniu podniebienia miękkiego i języczka. Wystarczy zmienić ją na pozycję boczną, by chrapanie ustało. Ze względu na kręgosłup należy spać na boku z wyprostowanymi nogami, a nie w pozycji embrionalnej.
Nie bez znaczenia jest także poduszka. Ze względu na zdrowie powinna być płaska, zapewni prawidłowe ułożenie głowy szyi raz kręgosłupa, ale równocześnie zmniejszy chrapanie.
Dotleń organizm
Dla zdrowego snu bardzo ważne jest dotlenienie organizmu. Wieczorem należy udać się na spacer, wystarczy pół godziny, by wyciszyć się, zrzucić stres z całego dnia. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie, ale zmniejsza także chrapanie. Spokojny spacer przed snem pozwala także na podzielenie się z partnerem wrażeniami z całego dnia. Relaks przed snem to podstawa spokojnego snu.
Trzeba także zadbać o warunki panujące w sypialni. Dobrej jakości materac i ergonomiczna poduszka to podstawa, ale nie zawsze wystarczające dla chrapiącego. Przed udaniem się na nocny spoczynek koniecznie trzeba sypialnię wywietrzyć. Przy niższych temperaturach jest to bardzo łatwe. W trakcie upałów zadanie jest znacznie trudniejsze. Pomocne mogą być klimatyzacje lub klimatyzatory.
Środki doraźne
Od razu trzeba zaznaczyć, że gwizdanie, szarpanie nie pomagają na długo, skuteczniejsze jest obrócenie chrapiącego na bok. Niestety sen i tak jest stracony. Lepszym i skuteczniejszym sposobem jest namówienie osoby chrapiącej do założenia specjalnych klipsów do nosa (na pewno będzie stawiała opór) lub stosowania specjalnych kropli do nosa, które udrożnią przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe.
Skutki chrapania
Chrapanie powszechnie uznawane jest za dolegliwość powodującą dyskomfort, ale nie niebezpieczną. Niestety jest to stereotyp, który w przypadku zlekceważenia może doprowadzić do poważnych chorób serca, nadciśnienia, zaburzeń krążeniowych. Szczególnie niebezpieczne jest chrapanie w przypadku bezdechu sennego.
Jeżeli chrapanie ma charakter ciągły, to koniecznie należy namówić osobę chrapiącą do wizyty w klinice zajmującej się leczeniem chrapania i zaburzeniami snu. Dzięki temu rozwiązanie problemu chrapania będzie znacznie łatwiejsze. Korzyści odniesie zarówno osoba chrapiąca, jak i jej partner.