Czerwone plamy na ciele – czy to coś poważnego?
Zmiany skórne dotyczą osób w każdym wieku, a przyczyn ich powstawania jest wiele. Jak zareagować, gdy zauważymy czerwone plamki na ciele?
Pojawiające się na skórze przebarwienia to sprawa dla dermatologa, a wykwitów nie można bagatelizować. Często to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm, że dzieje się coś niepożądanego, jak np. choroby, ale niekonieczne dermatologiczne. Warto wybrać się do lekarza, aby zdiagnozował, gdzie tkwi przyczyna.
Plamy na ciele – skąd się biorą?
Wiele zmian w organizmie ludzkim to dla nas sygnał ostrzegawczy, a czerwone plamy na ciele są jednym z nich. Mogą oznaczać, że pojawił się stan zapalny, który doprowadził do przekrwienia danej okolicy, czego efektem jest rumień. Innym razem to zmiany w naczyniach, czyli tzw. naczyniaki i teleangiektazje – to powszechnie nazywane „pajączkami na skórze”. Warto przyjrzeć się im dokładniej.
Fałszywy alarm, a może choroba?
Czerwone plamki na ciele mogą pojawiać się na całej jego powierzchni, a także punktowo. Wśród znanych dolegliwości specjaliści wymieniają choroby zakaźne, jak np. odra, ospa czy rumień zakaźny. Rzadziej będzie to jedna z chorób reumatologicznych (np. toczeń rumieniowaty układowy, toczeń krążkowy). W takich sytuacjach pojawiają się plamy na ciele i towarzyszy im gorączka. Z kolei czerwone plamy na ciele w połączeniu z łuszczącą się skórą mogą oznaczać chorobę skóry. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z początkami łuszczycy.
To może być alergia
Wielokrotnie zdarzają się sytuację, że czerwone plamy na ciele pojawiają się tylko w jednym miejscu. Czasami jest to twarz, innym razem brzuch, a także plamy na nogach, dłoniach i plecach. Oznacza to, że alergen miał kontakt z wybranym obszarem ciała i dlatego działa miejscowo. W efekcie dochodzi do pojawienia się swędzących wykwitów na skórze czy choćby pokrzywki alergicznej. Problem może dotyczyć także przewodu pokarmowego np. choroba Duhringa.
Czerwone plamki na ciele – inne przyczyny
Zdarza się, że na ciele pojawią się czerwone kropki, które są następstwem ugryzienia owadów. Bywają mocniejsze i słabsze ukłucia. Jeśli nie jesteś uczulona na jad owadów, to pozostanie tylko uciążliwe i swędzące ukłucie. W takich sytuacjach dolegliwości szybko mijają i równie szybko zapominamy intruzie, który zostawił po sobie ślad.
Zdarza się, że czerwone plamy na ciele pojawiają się w wyniku podawania niektórych leków. W żargonie specjalistycznym nazywa się je osutkami polekowymi. W takich sytuacjach można zauważyć krostki, wypryski, zaczerwieniania czy pęcherzyki. Wśród przyczyn, specjaliści wymieniają także stres i nadmierne gorąco. Przebarwienia zwykle znikają, kiedy ciało dojdzie do siebie lub zazna ukojenia w postaci chłodu.
Czerwone plamy na ciele pojawiają się i znikają w wyniku zachodzących w ciele reakcji. Czasami będą to punktowe wykwity w następstwie bezpośredniego kontaktu z alergenem, a innym razem zmiany pojawią się w wielu miejscach jednocześnie. Zawsze warto skonsultować sprawę z lekarzem, gdyż może to oznaczać poważniejsze dolegliwości.