Dieta 1200kcal – zasady, efekty, jadłospis
Dieta 1200kcal, podobnie jak inne propozycje oparte na liczeniu kalorii, wymaga dużej samodyscypliny i rzetelności. Dowiedz się więcej o zasadach, efektach i sama zadecyduj, czy akurat ta dieta jest dla ciebie idealna.
Podstawą diety 1200 kcal jest to, że o jedną trzecia ogranicza wartość kaloryczną dostarczaną organizmowi w ciągu dnia. Dzięki temu, po tygodniu waga może pokazywać nawet kilogram mniej. Choć może nie jest to wynik nadzwyczajny, takie tempo odchudzania najbardziej pasuje naszemu organizmowi. Jedzenie jeszcze mniejszych porcji często skutkuje bowiem znacznym spowolnieniem metabolizmu. Organizm, któremu zaczyna brakować wszystkich niezbędnych składników, zaczyna bowiem oszczędniej korzystać ze zmagazynowanych zapasów. Spalanie tkanki tłuszczowej następuje więc dużo wolniej. Poza tym dieta 1200 kcal ma wierne grono odbiorców głównie dlatego, że po jej zakończeniu nie grozi nam efekt jo-jo.
Dla kogo?
Dieta 1200 kcal została stworzona specjalnie z myślą o kobietach walczących z otyłością. Poleca się ją szczególnie tym panią, których BMI przekroczyło już 30. Warto jednak pamiętać o tym, że ta dieta to nie tylko sam jadłospis. Sporo uwagi poświęca się w niej również aktywności fizycznej. Dlatego najczęściej wybierają ja panie, którym nie straszne ćwiczenia.
Efekty diety 1200kcal
Dzięki temu, że dieta 1200 kcal bazuje na niezbyt radykalnym ograniczeniu dziennego spożycia kalorii, jej pierwsze efekty można zauważyć już po tygodniu. Spadek wagi po 7 dniach nie powinien przekraczać kilograma. Choć może nie jest to chudnięcie w zawrotnym tempie, z pewnością przynosi zadowalające rezultaty i pomaga ustrzec się efektu jo-jo.
Przykładowy jadłospis
Jednym z podstawowych składników tej diety są węglowodany złożone. Poza tym kuracja przewiduje jedzenie dużej ilości warzyw, nawet po 0,5 kilograma dziennie. Dozwolone jest również pełnowartościowe białko. Dodatkowo, cechą charakterystyczną tej diety jest to, że szczegółowo określa nie tylko to, co jeść, ale również to, kiedy.
I śniadanie: omlet przygotowany z jednego jajka z dodatkiem plasterka chudej szynki.
II śniadanie: kromka pieczywa graham cienko posmarowana niskosłodzonym dżemem.
Obiad: sałatka przygotowana z 75 gram makaronu (jedna szklanka), czerwonej papryki, świeżego ogórka oraz sosu winegret, talerz zupy pomidorowej.
Podwieczorek: jabłko pieczone w piekarniku.
Kolacja: talerz warzyw (np. marchew, brokuł, kalafior, fasolka szparagowa) gotowanych na parze.