Dieta Dukana – co jeść, efekty i działanie
Dieta Dukana, rodzaj diety białkowej mimo wielu wątpliwości i udowodnionej szkodliwości jest trybem żywienia na który decyduje się wiele osób poszukujących utraty wagi. Sprawdź działanie, efekty dotyczące diety dr Dukana.
Obecnie dieta odchudzająca stworzona przez francuskiego doktora Pierrea Dukana wciąż ma wielu zwolenników. Bardzo często określa się ją również mianem diety proteinowej. Główna zasada tej kuracji polega na zwiększaniu spożycia białka przy jednoczesnym ograniczaniu węglowodanów oraz tłuszczów. Choć naukowo jeszcze nikt nie potwierdził jej skuteczności, a niektórzy lekarze są nawet skłonni twierdzić, że ten model odżywiania przynosi organizmowi więcej szkody niż pożytku, dieta proteinowa posiada wierne grono zwolenników. Świadczy o tym chociażby fakt, że w sumie, na całym świecie, książki z zaleceniami doktora Dukana sprzedały się w nakładzie ponad 2,5 miliona egzemplarzy.
Dla kogo
Dieta Dukana została stworzona specjalnie z myślą o osobach, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Choć niektórzy ją krytykują, uchodzi za bardzo skuteczną, dlatego z pewnością przypadnie do gustu osobom, którym zależy na uzyskaniu szybkich efektów. Diety proteinowej nie powinny stosować dzieci oraz młode osoby. Wszystko przez to, że nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników.
Efekty
Jeśli należycie przestrzegamy diety Dukana, ta niemal od razu przynosi efekty. Spadek wagi można zauważyć już po kilku dniach. Wiele osób przekonuje do niej głównie to, że prawidłowo zastosowana, całkowicie eliminuje efekt ,,jo-jo”. Efekty wypracowane w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni, utrzymują się przez bardzo długi czas. Poza tym, w trakcie jej stosowania wcale nie musimy ograniczać ilości spożywanych produktów. Wystarczy, że będziemy je dobierać zgodnie z opracowaną zasadą.
Przykładowy jadłospis
Dieta Dukana składa się z czterech faz. Pierwsza z nich, zwana fazą ataku, trwa od 5 do 10 dni i zakłada spożywanie jedynie produktów białkowych o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, (4-5 proc.). Ważnym elementem tego etapu jest również picie dużej ilości wody oraz herbaty. Poza tym można pozwolić sobie na spożywanie chudego mleka i napojów bez dodatku cukru. Wraz w kolejną fazą – równowagi, można rozpocząć wprowadzanie warzyw. Jednego dnia możemy jeść więc dania złożone z białka i warzyw, kolejnego jednak już same proteiny. I tak na przemian, aż nie osiągniemy zadowalającej wagi. Trzecia faza skupia się na utrwaleniu efektów. Jej długość powinna być uzależniona od tego, ile kilogramów w sumie zgubiliśmy. Każdy utracony kilogram do 10 dni. W ciągu tego okresu można jeść już owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz produkty skrobiowe. Ostatnim etapem diety, trwającym przez resztę czasu jest tzw. faza stabilizacji. Przez sześć dni w tygodniu możemy jeść to na co mamy ochotę, by siódmego znowu spożywać same białka.