Dieta pięć posiłków dziennie – ureguluj swój tryb żywienia

dietetyczne dania
5 posiłków dziennie poprawia twój metabolizm i pozwala uregulować pracę organizmu. Fot. Unsplash.com

W utrzymaniu prawidłowej wagi i w dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędna jest odpowiednia dieta. Najszybciej uregulujemy swój tryb żywienia jedząc regularnie pięć posiłków dziennie.

Śniadanie

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia – dostarcza nam energii na cały dzień i pobudza organizm do pracy. Należy unikać słodkich i ciężkostrawnych śniadań; powinno być pożywne i lekkie; syta będzie owsianka z owocami, jajko na miękko z awokado lub pełnoziarniste pieczywo z chudą wędliną i warzywami. Zwykle powinno być spożywane przed wyjściem z domu (zwłaszcza dzieci). Dorośli, którzy zazwyczaj bardzo wcześnie zaczynają pracę, powinni spożyć śniadanie najpóźniej między godziną 7:00 a 8:00.

Drugie śniadanie

Takie śniadanie także powinno być czymś naturalnym w ciągu naszego dnia. Wystarczy, że zaspokoi nasz głód i będzie lekkie – jabłko, banan, jogurt naturalny czy sałatka z warzyw lub owoców. Powinniśmy je zjeść między 10:00 a 11:00 godziną – będzie uzupełnieniem energii i składników odżywczych.

Obiad

Ogólnie zaleca się aby obiad zjeść maksymalnie do godziny 16.00. Niestety często o tej godzinie dopiero wychodzimy z pracy, a przygotowanie obiadu bywa niekiedy czasochłonne. Posiłek na obiad powinien pokryć około 35% dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na energię – niech będzie sycący i pożywny; zupy, ryż, makaron, dobrej jakości mięso pieczone lub gotowane na parze oraz surówki.

Podwieczorek

Powinien być bardzo lekki, dlatego należy unikać roślin strączkowych, które mogą wywoływać wzdęcia. Świetnie sprawdzi się wyciskany sok z owoców lub warzyw, lekka sałatka warzywna albo owocowa.

Kolacja

Ważnej jest, aby ostatni posiłek zjeść 1-3 godziny przed snem, choć wszystko zależy od tego, co spożywamy podczas ostatniego posiłku w ciągu dnia. Jeżeli jemy większy i ciężej strawny posiłek, to powinniśmy go zjeść odpowiednio wcześniej przed udaniem się na spoczynek. Jeżeli zjemy później, jakość naszego snu może być obniżona i w efekcie obudzimy się zmęczeni. Natomiast jeśli przygotujemy lekką przekąskę, możemy ją zjeść nawet godzinkę przed snem. Sami musimy wyczuć, aby nie czuć się przejedzonym, a z drugiej strony głodnym, ponieważ możemy mieć problem z zaśnięciem. Najlepiej unikaj wieczorem tłustych dań, smażonych mięs, fast foodów oraz słodyczy i alkoholu.

Optymalne przerwy między posiłkami muszą wynosić od 3 do 4 godzin. Przerwa zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie należy stosować zbyt długich przerw między posiłkami, ponieważ w konsekwencji doprowadzi to do nadmiernego pobudzenia układu trawienia i wydzielania dużej ilości soku żołądkowego, który podrażnia śluzówkę żołądka i prowadzi do stanów zapalnych. Najważniejsze jest żeby jeść regularnie, o możliwie systematycznych porach dnia oraz unikać przetworzonego jedzenia.

Mieszka w Zielonej Górze, pochodzi z Przemkowa. Studiowała politologie i socjologie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uwielbia jeździć rowerem, chodzić po górach i spędzać czas z przyjaciółmi. Ogląda sporo filmów - zwłaszcza polskich - czyta książki.