Dieta South Beach – zasady, działanie i etapy
Dieta South Beach, często nazywana również Dietą Plaż Południowych została stworzona przez Arthura Agatsona, kardiologa ze Stanów Zjednoczonych. Od innych odchudzających kuracji odróżnia ją to, że nie polega na kilkudniowym drastycznym ograniczeniu spożywanych pokarmów, ale raczej stanowi pewien system żywieniowy, który można stosować na co dzień.
Dla kogo?
Dietę South Beach stosują przede wszystkim osoby, którym zależy na zmniejszeniu swojej wagi ciała. Ze względu jednak na nietypowy dobór składników nie powinni jej stosować ludzie cierpiący na hipoglikemię. Pewne przeciwwskazania dotyczą również chorych na cukrzycę, dlatego zanim zdecydują się rozpocząć kurację, powinni skonsultować to z lekarzem. Dieta South Beach powinna przypaść do gustu głównie tym, którzy nie przepadają za liczeniem kalorii czy skrupulatnym odmierzaniu każdej porcji.
Efekty diety South Beach
Poza tym, że dieta South Beach pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, świetnie wpływa również na stan naszego zdrowia. Warto mieć na uwadze to, że spadek wagi uzależniony jest od etapu diety. W pierwszej fazie może wynieść nawet sześć kilogramów.
Przykładowy jadłospis
W diecie South Beach nie chodzi o to, by drastycznie zmniejszać porcje posiłków, ale raczej, by wyeliminować z jadłospisu szkodliwe składniki. Zakazane są tłuszcze nasycone i wysoko przetworzone węglowodany. Jeśli więc chcemy na nią przejść, należy przygotować się na to, że będziemy musieli zrezygnować z makaronu czy jasnego pieczywa. Zalecane jest natomiast spożywanie produktów białkowych, a także zawierających węglowodany złożone i tłuszcze nienasycone.
Dieta South Beach została podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich jest najbardziej restrykcyjny. Dzięki temu w ciągu zaledwie dwóch tygodni można zrzucić sześć kilogramów. Wystarczy, że będzie się jadło warzywa, chude mięso i sery, a także jaja i ryby. Zakazanymi produktami są natomiast wszystkie owoce, słodycze, a także pieczywo i ziemniaki. W drugim etapie diety South Beach do jadłospisu można stopniowo włączać produkty zawierające więcej węglowodanów, np. pełnoziarniste pieczywo, gorzką czekoladę czy określone warzywa i owoce. To właśnie dlatego utrata wagi nie jest już tak intensywna jak wcześniej. Drugi etap powinien się zakończyć w momencie, kiedy uzyskamy satysfakcjonującą wagę. Ostatni, trzeci etap stanowi już w zasadzie cały program żywieniowy. Warto w nim stosować wszystkie zasady, których nauczyliśmy się w czasie pierwszych dwóch faz.