Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty i jadłospis
Bardzo często to właśnie dietę śródziemnomorską uznaje się za jedną z najzdrowszych. Co ciekawe, w do jej stosowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Poza tym kurację można stosować latami.Sprawdź zasady, efekty i przykładowe dania diety śródziemnomorskiej.
Szczególnie poleca się ją osobom cierpiącym na nadciśnienie czy mającym wysoki cholesterol. Choć stosując się do jej zaleceń raczej nie należy nastawiać się na zbyt szybki spadek wagi, można liczyć na to, że dzięki niej poprawimy swoje zdrowie oraz kondycję. Najchętniej nawyki żywieniowe proponowane w ramach diety śródziemnomorskiej stopują Francuzi, Włosi oraz Hiszpanie. Podstawą jadłospisu są posiłki bogate w witaminę C, błonnik, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Produktem zakazanym sa natomiast: wieprzowina, białe pieczywo oraz słodycze.
Dla kogo?
Dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych. To właśnie dlatego mogą ją stosować niemal wszyscy. Poza tym poleca się ją osobom, którym nie zależy na szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Efekty diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska bardziej niż kuracją odchudzającą jest raczej programem dożywieniowym korzystnie wpływającym na nasze zdrowie. W ciągu miesiąca, stosując się do jej zaleceń można zrzucić nawet do czterech kilogramów. Poza tym proponowany przez nią jadłospis sprawia, że lepiej funkcjonuje nasz układ krążenia, ale także znacząco obniża się poziom złego cholesterolu.
Przykładowy jadłospis
Podstawą diety śródziemnomorskiej są ryby oraz owoce morza. Sporo dań składa się również z oliwek, makaronów, kasz, ziół, orzechów, chudego nabiału czy czerwonego wina. Poza tym ważnym elementem diety śródziemnomorskiej są warzywa oraz owoce, ponieważ zawierają dużo błonnika, a także są bogate w składniki odżywcze i witaminy. Jeśli już mamy ochotę sięgnąć po pieczywo, najlepiej wybrać to pełnoziarniste i ciemne.
I śniadanie: 2 kromki żytniego pieczywa ze słonecznikiem posmarowane cienką warstwą margaryny light, 3 dag wędzonego łososia, 5 dag sałatki przygotowanej z pokrojonych pomidorów i drobno posiekanej cebuli.
II śniadanie: małe opakowanie lekkiego serka wiejskiego.
Obiad: talerz zupy grzybowej z niewielką ilością oliwy z oliwek (najlepiej gotować ją na warzywnym bulionie, bez mięsa), 10 dag ryby pieczonej w folii (np. dorsz), trzy łyżki gotowanych, tłuczonych ziemniaków, 6 liści sałaty masłowej wymieszanej z oliwą z oliwek i sokiem wyciśniętym z 1/8 cytryny.
Podwieczorek: szklanka zsiadłego, ale chudego mleka, szklanka malin, jeżyn lub truskawek.
Kolacja: 15 dag sałatki z pomidorów i świeżego ogórka, 4 dag kaszy kuskus, dwa spore plastry wołowej szynki.