Dieta wątrobowa, czyli co można jeść przy chorej wątrobie?
Niezdrowe odżywianie może przyczyniać się do stłuszczenia wątroby. Aby tego uniknąć, przejdź na zdrową, zbilansowaną dietę. Dzięki temu dostarczysz niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie utrzymując prawidłową masę ciała. Sprawdź, co możesz jeść, jeśli masz problem z wątrobą.
Tłuste ryby i orzechy
Zdrowe tłuszcze łagodzą stan zapalny, dzięki czemu wspierają pracę wątroby. W swoim jadłospisie uwzględnij co najmniej 2-3 porcje ryb tygodniowo i chrup orzechy, jeśli chcesz coś przekąsić. Warto jednak przypomnieć, że orzechy mają dużo kalorii, dlatego jedz je z umiarem.
Jeśli masz problem z wątrobą, przejdź na zdrową, zbilansowaną dietę. Uwzględnij w niej warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Postaraj się jeść ryby co najmniej dwa razy w tygodniu. Wybieraj gatunki, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Ujmij w swoim jadłospisie łososia, śledzie, tuńczyka, sardynki lub pstrągi.
Migdały i nasiona słonecznika są bogate w witaminę E, przeciwutleniacz wspierający pracę wątroby. Orzechy włoskie zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, glutation, a także argininę, aminokwas wspomagający proces oczyszczania wątroby.
Jak ułożyć dietę lekkostrawną?
Zdrowa, zbilansowana dieta chroni przed stresem oksydacyjnym. Łagodzi stan zapalny i ułatwia rozkład tłuszczów w wątrobie. Lekkostrawna dieta wątrobowa powinna również zawierać warzywa kapustne, takie jak brokuły, kalafior, kapusta, jarmuż i brukselka. Znajduje się w nich glutation, czyli związek, który wspomaga funkcje detoksykacyjne wątroby. Wspomniane produkty są bogate w błonnik, który daje uczucie sytości. W ten sposób chroni przed przejadaniem, pomagając jednocześnie w utracie wagi.
Jeśli masz problem z wątrobą, sięgnij po niskotłuszczowy nabiał. Białko zawarte w mleku przyspiesza regenerację tkanek. Dodatkowo chroni wątrobę przed dalszym uszkodzeniem. Jeżeli chcesz zdrowo się odżywiać, wybierz chude mleko.
Dieta wątrobowa: produkty wskazane i zakazane
Oliwa z oliwek, olej konopny i olej lniany są zdrowszą alternatywą dla masła i margaryny. Pomagają obniżyć poziom enzymów wątrobowych. Unikaj żywności zawierającej częściowo uwodornione oleje roślinne, by ograniczyć tłuszcze trans.
Fasola jest bogata w błonnik, który wspiera mikroflorę jelitową. Zdrowy mikrobiom wpływa pozytywnie na pracę wątroby. Z tego samego powodu warto jeść regularnie jogurt naturalny.
Jagody, jeżyny i żurawina zawierają mnóstwo polifenoli, czyli organicznych związków chemicznych. Dzięki temu chronią komórki wątrobowe przed uszkodzeniem. Możesz je dodać do jogurtu lub potraktować jako zdrową i pyszną przekąskę.
Zadbaj, by w Twojej diecie znalazł się też czosnek. Zawiera siarkę i selen, które pomagają wątrobie usunąć toksyny. Ponadto wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Czosnek nadaje smak potrawom, dzięki czemu nie musisz już dodawać tłustych sosów i soli.
Jak pokazują badania, kawa może chronić komórki wątroby i przyspieszać ich regenerację. Działa przeciwzapalnie, dodatkowo zawiera polifenole, sterole roślinne i diterpeny. Chroni też przed odkładaniem się tkanki tłuszczowej, dlatego nie musisz się martwić, że poranna filiżanka kawy Ci zaszkodzi. Możesz również pić zieloną herbatę, która zawiera katechinę, czyli przeciwutleniacz wspomagający pracę wątroby.