DIETY

Dieta dr Budwig

Dieta dr Budwig została opracowana przez niemiecką biochemiczkę, która aż siedem razy była nominowana do Nagrody Nobla. Niektórzy porównują zaproponowaną przez nią kurację do diety śródziemnomorskiej. Dieta dr Budwig zawiera wiele naturalnych antyoksydantów, a także produkty bogate w kwas omega-3. Poza tym bardzo ważnymi elementami są również błonnik oraz węglowodany złożone. Większość zwolenników tej diety podkreśla to, że pomaga zmienić złe nawyki żywieniowe i uzupełnić dietę o zdrowe produkty. Na samym początku doktor Budwig stosowała swoją dietę w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory. Dieta okazała się sukcesem, dlatego lekarka postanowiła wypróbować ją również wśród innych pacjentów.
 • Dla kogo

  Początkowo dieta dr Budwig miała za zadanie wspomagać leczenie osób chorych na raka. Z czasem zaczęto zalecać ją również osobom ze stwardnieniem rozsianym oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.
 • Efekty

  Zwolennicy diety dr Budwig twierdzą, że ta opiera się na takim połączeniu składników, dzięki którym z łatwością można usprawnić źle funkcjonujący organizm. Kuracja nie ma więc typowo odchudzającego działania. Jej zadaniem jest przede wszystkim leczenie pacjenta
 • Przykładowy jadłospis

  Jedna z podstawowych zasad tej diety zakłada, że dostarczane organizmowi tłuszcze powinny pochodzić jedynie z oleju lnianego oraz ryb. Pozostałe, a szczególnie te pochodzenia zwierzęcego są zakazane.

  Najpopularniejszym składnikiem diety jest specjalna pasta, którą przygotowuje się z oleju lnianego oraz chudego twarożku i kefiru. Pastę można dodatkowo doprawić ziołami, warzywami a nawet owocami. Ciekawa jest również jej wersja na słodko, z dodatkiem bakalii i miodu. Dzięki temu połączeniu, wszystkie wartościowe składniki mogą zostać szybko wchłonięte. Zalecane jest również codzienne picie dwóch łyżek samego oleju, a także jedzenie niewielkich ilości zmielonego siemienia lnianego. Kilka łyżeczek tego ostatniego można np. dosypać do naturalnego jogurtu lub kefiru. Osoby chcące stosować dietę dr Budwig powinny przyzwyczaić się również do codziennego picia szklanki któregoś z mlecznych produktów fermentowanych (kefir, maślanka, jogurt). Kuracji nie powinno łączyć się ze spożywaniem słodyczy, a także słodzonych napojów, soków owocowych i dżemów. Nie oznacza to jednak, że wszystko co jemy bądź pijemy musi być gorzkie. Cukier można bowiem zastąpić miodem.

  Swój jadłospis można dodatkowo urozmaicić owocami i warzywami.

Inne przykładowe diety:

Dieta lekkostrawna

Podstawowym celem stosowania diety lekkostrawnej jest nie tyle zrzucenie zbędnych kilogramów, co raczej wzmocnienie organizmu.


Dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa jest nie tylko łatwostrawna, ale również zakłada znaczne ograniczenie spożywania tłuszczów.