DIETY

Dieta warzywna

Dieta warzywna może trwać od 5 do 10 dni. Jak sama nazwa sugeruje, w tym czasie podstawę naszego jadłospisu będą stanowiły głównie warzywa. Co ciekawe, można jeść ich dowolną ilość. W ciągu dnia, w menu, nie może być ich jednak mniej niż pół kilograma. Poza tym nie ma również znaczenia, to w jakiej postaci będą. Równie dobrze co gotowane sprawdzają się również warzywa surowe, duszone, kiszone, a nawet blanszowane. Sól to jednana zakazana przyprawa. Bez przeszkód można natomiast stosować pieprz, zioła, a także sok z cytryny. Jak w większości tego typu kuracji, dieta warzywna, zakłada picie co najmniej dwóch litrów niegazowanej wody. Do posiłków można natomiast pić ziołowe napary. Od czasu do czasu powinno się również postawić na kawę lub herbatę bez cukru.
 • Dla kogo

  Dieta warzywna to propozycja dla osób, które nie mają czasu i cierpliwości do tego, by przez długie tygodnie a czasem nawet miesiące, skrupulatnie pilnować tego, co jedzą. Poza tym kuracja powinna przypaść do gustu tym, którzy oczekują bardzo szybkich efektów i oczywiście lubią warzywa.
 • Efekty

  Dieta warzywna przynosi szybkie efekty. Osoby, które całkowicie stosują się do jej zaleceń tylko w ciągu 10 dni mogą zrzucić nawet 5 kilogramów. Aby jednak ustrzec się efektu jojo, warto pamiętać, by po jej zakończeniu wprowadzać pozostałe składniki stopniowo.
 • Przykładowy jadłospis

  Diety warzywnej nie powinno się stosować dłużej niż przez 10 dni. Wszystko przez to, ze jest uboga w tłuszcze i mało energetyczna. Dzięki niej, w szybki sposób możemy jednak dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Z tego też powodu dietę warzywną powinno stosować się po każdej ziemie.

  I śniadanie: sałatka przygotowana ze świeżego ogórka, żółtej papryki, pomidora, z dodatkiem surowych liści szpinaku i sałaty rukoli. Całość kropiona oliwą z oliwek i sokiem wyciśniętym z cytryny oraz przyprawiona ziołowymi przyprawami.

  II śniadanie: świeży sok z warzyw (np. z pomidorów i marchwi).

  Obiad: sałatka przygotowana z jednej puszki tuńczyka w sosie własnym, połówki zielonej papryki, dużego pomidora, połówki cebuli oraz sześciu liści sałaty.

  Podwieczorek: jogurt naturalny wymieszany z łyżką posiekanych migdałów lub otrębów.

  Kolacja: brokuły gotowane na parze, polany dwoma łyżkami oliwy z oliwek.
  Od czasu do czasu do diety można dołączyć również specjalny warzywny koktajl. Do jego przygotowania potrzebne będą trzy sporej wielkości marchewki, pół selera, niewielka cebula oraz pięć sparzonych i obranych ze skórki pomidorów.

Inne przykładowe diety:

Dieta norweska

Co prawda uchodzi za jedną z bardziej rygorystycznych., ale w ciągu zaledwie dwóch tygodni, pozwala zrzucić nawet 10 kilogramów.


Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska często nazywana jest również dietą trzynastodniową lub szwedzką. Dzięki niej można znacznie przyspieszyć przemianę materii.