Imbir i jego właściwości lecznicze
Imbir jest coraz chętniej stosowany przez Polaków nie tylko jako aromatyczna, ciekawa przyprawa, ale również jako domowy, powszechnie dostępny lek. Coraz częściej zaczynamy doceniać i korzystać z właściwości zdrowotnych imbiru. Idealny jako dodatek do mięs, zup i sałatek oraz jako lekarstwo w postaci herbaty czy naparu na przeziębienie, ból gardła czy brzucha. Dowiedz się więcej o drogocennych zaletach imbiru.
Zawsze warto trzymać imbir pod ręką. Zawiera niesamowicie szerokie spektrum działania – antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze. Działania imbiru potwierdza wiele naukowo udokumentowanych badań, co jeszcze bardziej uwydatnia jego prozdrowotne właściwości.
Właściwości lecznicze
Wśród właściwości leczniczych imbiru można z pewnością wyróżnić następujące:
- łagodzi mdłości (składnik leków przeciw chorobie lokomocyjnej), skuteczny środek przeciwwymiotny dla kobiet w ciąży
- ułatwia trawienie – pobudza wydzielanie soku żołądkowego, leczy wzdęcia
- łagodzi bóle miesiączkowe
- leczy przeziębienie i objawy grypy – podnosi odporność
- łagodzi ból mięśni i stawów
- działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo – przy regularnym i odpowiednim stosowaniu działa jak chemiczny ibuprofen
- dba o jamę ustną – ma działanie odkażające i odświeżające
- zwiększa koncentrację
- poprawia krążenie krwi, rozgrzewając cały organizm tym samym wzmaga erekcję – cenny afrodyzjak
Jaki imbir wybrać?
W sklepach znajdziemy imbir w postaci korzenia, marynowany i mielony, czyli w postaci proszku. Nie każdy nadaje się do tych samych zastosowań. Imbir marynowany będzie idealnym uzupełnieniem kuchni orientalnej, m.in. sushi. Imbir mielony także sprawdzi się w kuchni; w daniach wytrawnych jak i w deserach – w ciastach, ciasteczkach korzennych czy puddingach. Pamiętajmy, że jego aromat jest bardzo intensywny i nie powinno się go używać w dużych ilościach. Świeży korzeń imbiru to idealny dodatek w potrawach, deserach, w formie herbaty, naparów czy koktajlów. Najczęściej wykorzystywany jest jako środek wspomagający leczenie.
W trakcie przeziębienia najlepiej dodawać świeży imbir do herbaty – zadziała bakteriobójczo i przeciwzapalnie na ból gardła.
Imbir jest świetny na odchudzanie, ponieważ ma właściwości rozgrzewające, oczyszczające i pobudzające organizm do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Pij codziennie rano napój z imbiru (woda, imbir, cytryna), a będziesz miała uczucie nasycenia, przez co rzadziej będziesz jadła w ciągu dnia, a dodatkowo dostarczysz swojemu organizmowi szereg cennych witamin i wartości.
Korzystajmy i czerpmy z tego co najlepsze w naturze, a zarazem dostępne dla każdego. Tak niewiele potrzeba, żeby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.