Zdrowie Diety Jak zachęcić dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych?
DIETY

Jak zachęcić dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych?

Jak zachęcić dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych? [fot: coloroftime/iStockphoto]

Jak nauczyć dziecko odpowiednich nawyków żywieniowych, zaszczepić w uczniach postawę proekologiczną i skłonić je do świadomego wybierania produktów dobrych dla zdrowia? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy programu Porcja Pozytywnej Energii.

Problem nadwagi wśród dzieci jest coraz bardziej zauważalny. Dzieci jedzą nieregularnie, często podjadają między posiłkami, a w ich jadłospisie goszczą batoniki, słodkie bułki i fast foody. Dodatkowo w napiętym grafiku zajęć nie ma czasu na aktywność fizyczną, co bezpośrednio wpływa na niską kondycję i jest przyczyną nadwagi.

Troska o zdrowie młodego pokolenia sprawia, że we wszystkich krajach przykłada się szczególną wagę do upowszechniania zasad prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli.

W odpowiedzi na ten problem powstał program Porcja Pozytywnej Energii. Na stronie internetowej www.porcjapozytywnejenergii.pl zarówno rodzice, jak i nauczyciele znajdą podpowiedzi, jak uczyć dzieci dbania o środowisko naturalne, jak przygotować smaczne posiłki oraz jak zachęcić je do uprawiania sportów.

Na stronie programu nauczyciele znajdą również komplet materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Pomoce edukacyjne dotyczą m.in. nauki racjonalnego odżywiania dzieci, ochrony środowiska naturalnego, aktywności fizycznej, kształtowania poczucia własnej wartości oraz wartości otaczającego świata. Materiały zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych - dla uczniów klas 1-3 i 4-6 i są pomocne w przeprowadzeniu lekcji.

Uzupełnieniem programu jest konkurs, który polega na przygotowaniu przez uczniów z klasy biorącej w nim udział, pracy na jeden z zaproponowanych tematów. Prace powinny poruszać tematykę społeczną i być przygotowane przez uczniów w jednym z wybranych formatów - plakat, komiks, film, wydarzenie społeczne lub wydarzenie typu Land Art. Konkurs trwa od 1 października, prace konkursowe należy zgłaszać do 1 kwietnia 2014 r.

2013-10-16 15:45:08

Treść pochodzi z:

Tagi:

dieta,

dzieci,

kultura i rozrywka,

rozmaitości,

na ścieżkach nauki,

zdrowie i uroda

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.