Zdrowie Diety Jesteś na diecie? Uważaj na zęby
DIETY

Jesteś na diecie? Uważaj na zęby

Jesteś na diecie? Uważaj na zęby [fot: Fotolia]

Nasze wybory żywieniowe wpływają na stan zdrowia naszych zębów. Negatywie działają przede wszystkim cukry proste - ostrzega Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

- Nasze wybory żywieniowe znacząco wpływają na stan zdrowia zębów. Negatywny wpływ mają przede wszystkim cukry proste. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że cukier znajduje się w większości produktów, które spożywamy. To nie tylko słodycze - sacharoza, ale również mleko i jego przetwory - laktoza oraz wszelkie napoje. Nawet codzienny zdrowy nawyk jedzenia owoców i picia soków naraża nas na rozwój próchnicy ze względu na dużą zawartość w nich cukru fruktozy. Badania pokazują, że na rozwój próchnicy wpływa nie ilość, lecz częstość spożywania cukrów prostych - wyjaśnia Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

Ograniczenie cukru dodawanego do napojów, spożywanie napojów słodzonych, jest naturalnym krokiem w profilaktyce jamy ustnej. Jednak trudno jest wykluczyć z codziennej diety np. warzywa. Dlatego też dietetyk zaleca, aby po każdym posiłku czy przekąsce zadbać o higienę i umyć zęby lub sięgnąć po gumę do żucia. Każdy posiłek możemy zakończyć produktem alkalizującym tj. mleko czy sery, które zmniejszają ph. Ograniczyć należy również sól.

- W Polsce mamy ogromny problem z nadużywaniem soli. Ma to rujnujący wpływ nie tylko na zdrowie Polaków, ale również na stan ich uzębienia. Badania wykazały, że osoby, które spożywają duże ilości sodu wykazują większe ryzyko wystąpienia erozji zębów - ostrzega dietetyk.

Jak podkreśla dietetyk dieta, ma istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej. - Osoby, które mają próchnicę częściej zapadają na choroby cywilizacyjne w tym otyłość, choroby układu krążenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich dieta jest uboga w istotne składniki mineralne, m.in.: błonnika pokarmowego, który wpływa na wydzielanie śliny. Bardzo ważny jest również wapń - podkreśla Hanna Stolińska.

- Warto, zatem wprowadzić do codziennego menu produkty bogate w wapń, będą to nie tylko mleko i produkty mleczne, ale również migdały, zielone warzywa, sezam, amarantus orzechy laskowe. Są to produkty, które nie zakwaszają naszego organizmu dzięki temu nie tracimy wapnia - wyjaśnia ekspert.

Doskonałe działanie wykazuje również zielona herbata; wykazano, że ze względu na dużą zawartość polifenoli jedna filiżanka dziennie zmniejsza tempo demineralizacji zębów.

2015-01-16 10:20:08

Treść pochodzi z:

Tagi:

diety,

zdrowe zęby,

zeby a dieta

Komentarze

 • 3.02.15, 18:21:50

  ~milocha napisał(a):
  Są dzisiaj setki jakiś zupełnie głupich diet, które nie wiem jaki mają mieć sens... tylko wyniszczają organizm, nie oddziałując na niego w żaden pozytywny sposób... to nie samowicie złe działanie, które my wszystkie odchudzające się powinnyśmy przemyśleć... ja na mojej diecie używałam tabletek iqgreen i schudłam 10 kg w miesiące. Jestem analitykiem finansowym w dużej korporacji i pracuję po 10 godzin dziennie więc to była jedna z niewielu moich szasn, a się udało ;)
 • 13.02.15, 12:20:25

  ~Bulgotka napisał(a):
  milocha, ja też biorę IQGreen! Bo mam siedzący tryb pracy przez wiele godzin więc nie było mowy o jakichs cwiczeniach w ciagu dnia, a po pracy to sie chce tylko walnąć do wanny i film w łóżku. Niektóre znajome się nabijały, że to ja się dałam nabić w butelkę, ale jak zobaczyły efekty to jakoś ucichły ;) są skuteczne i nie muszę wydawać miliony na witaminy itd przez kretyńskie diety..
 • 28.02.15, 12:36:53

  ~m.r napisał(a):
  Z dietami to trzeba uważać.
 • 7.08.15, 13:05:08

  ~Galeczka870-234 napisał(a):
  świetny artykuł, który pokazuje, jak co i rusz jesteśmy oszukiwani przez różne "media" i ich "cuddiety", które tylko wyniszczają organizm. Dieta fruktozowa etc. to źródło samego cukru! Warto zaznaczyć, że dieta i ćwiczenia to nie wszystko. Dobrym wyjściem są też zabiegi takie jak trilipo maximus, bo dają motywację, że można schudnąć z najcięższych partii ciała, kiedy nie pomaga motywacja i dieta, a nie chcemy, żeby zamiast tłuszczu pojawiły nam się rozbudowane mięśnia na brzuchu i udach po siłce. Mozna przeczytac o tym tu: http://vesuna.pl/blog/medycyna-estetyczna/ujedrnij-i-wymodeluj-swoje-cialo-przed-urlopem/ to dało mi motywację, żeby utrzymać sylwetkę, co jest dla mnie ow iele prostsze, bo zawsze miałam problem z motywacją.
 • 13.11.15, 13:59:08

  ~eluniaa napisał(a):
  Dla tych co się odchudzają proponuje włączyć do kuracji figurena slim, po tym jak włączyłam ten preparat moje odchudzanie znacznie przyśpieszyło
 • 31.03.16, 13:13:13

  ~Jagodka103 napisał(a):
  odchudzasz się ? warto do kuracji dołączyć naturalny suplement diety - figurena, ja zastosowałam i schudłam z całej nadwagi w 3 miesiące
 • 27.04.16, 16:00:39

  ~eluniaaa napisał(a):
  Dla tych co się odchudzają proponuje włączyć do kuracji figurena slim, po tym jak włączyłam ten preparat moje odchudzanie znacznie przyśpieszyło
 • 4.05, 10:09:51

  ~Gussiia napisał(a):
  Pewnie, ze trzeba uważać na zęby, ale to nie oznacza rezygnacji z diety :) Wystarczy postawić na pielęgnację zębów. Ja używam specjalistycznych past do zębów CREST z tego sklepu: https://www.prozakupy.pl/pl/c/Pasty-do-zebow-CREST/10, nie musze się niczym martwić :)