DMSO – naturalny lek na wiele schorzeń
DMSO to inaczej dimetylosulfotlenek. Jest alternatywną metodą leczenia różnorodnych schorzeń, bardzo chętnie używaną przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Oprócz możliwych korzyści zdrowotnych, należy uważać także na jego niepożądane skutki uboczne.
Czym jest DMSO?
Dimetylosulfotlenek jest związkiem organicznej siarki, stosowanym w spektroskopii i chromatografii, a także jako krioprotektant, środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Jest on dostępny w formie płynu do picia, żelu i maści do smarowania, oraz dożylnego roztworu. Naturalny DMSO występuje w formie bezbarwnego i bezwonnego płynu.
Właściwości DMSO
DMSO jest popularnym środkiem medycznym, stosowanym jako alternatywa dla tradycyjnych leków. Może być używany zarówno przez ludzi, jak i dla zwierząt. Wśród jego właściwości można wymienić:
- działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
- działanie grzybobójcze i przeciwwirusowe,
- działanie przeciwutleniające,
- przy podaniu na skórę – właściwości znieczulające,
- wspomaganie systemu odpornościowego,
- krioprotekcję – ochronę materiałów biologicznych poddawanych mrożeniu,
- skuteczne poprawianie przenikania i wchłaniania farmaceutyków.
- Decydując się na skorzystanie z dimetylosulfotlenku należy mieć na uwadze, że nie ma żadnych badań, jednoznacznie potwierdzających jego skuteczność.
Zastosowanie DMSO
Dimetylosulfotlenek może być stosowany w takich schorzeniach, jak zapalenia i choroby zwyrodnieniowe stawów, odleżyny i nie gojące się rany, opuchlizny, śródmiąższowe zapalenie nerek, różnego rodzaju nowotwory, choroby oczu, czy neuropatie cukrzycowe. DMSO jest przydatny również do konserwacji zamrażanych tkanek i próbek biologicznych.
Dawkowanie DMSO
Żel stosowany na skórę jest dostępny w stężeniu od 10% do 90%, przy czym najczęściej jest stosowany preparat 25%. Należy 3-4 razy dziennie nakładać warstwę leku na wybrane obszary ciała.
Podanie doustne jest możliwe w formie roztworu. DMSO należy rozcieńczyć z wodą lub sokiem w dawce 3,5ml preparatu na szklankę płynu. Jednorazowa kuracja powinna trwać 14 dni, obejmując przyjmowanie jednej porcji roztworu na dobę.
Dożylnie podaje się 40% roztwór, z dawką wynoszącą 1-2 gramy na każdy kilogram masy ciała. W przypadku poważnych urazów, im szybciej zostanie podane DMSO, tym większe są szanse na uzyskanie spektakularnych efektów.
Działania niepożądane
DMSO powstający jako produkt uboczny produkcji papieru, wykazuje silny zapach czosnku, utrzymujący się do 3 dób, niezależnie od sposoby podania preparatu. Podczas stosowania na skórę, może pojawić się jej podrażnienie, reakcje alergiczne, swędzenie, pieczenie, oraz bóle głowy. Przyjmowanie doustne może skutkować zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami i biegunką, oraz sennością.
Dimetylosulfotlenek podany w zbyt wysokim stężeniu może być nawet śmiertelny. DMSO może także wchodzić w niepożądane reakcje z lekami, między innymi steroidami, środkami uspokajającymi i przeciwzakrzepowymi.
Opinie o DMSO
W Internecie można znaleźć wiele opinii na temat skutków działania dimetylosulfotlenku. Wiele osób uważa, że pomaga on w zwalczaniu poważnych dolegliwości, z którymi nie radzą sobie tradycyjne leki. W przypadku przewlekłych bóli DMSO znacząco łagodzi dolegliwości, pozwalając na powrót do normalnej aktywności fizycznej.