Domowe sposoby na ból głowy
Ból, zmęczenie, smutek(…), to wszystko nie pozwala ci normalnie funkcjonować? Weź (..)
…głęboki oddech. Choć te słowa do złudzenia przypominają początek dowcipnej parodii reklamy leku na wszystko, to jednak warto się zastanowić na zastosowaniem mniej radykalnych, domowych sposobów na walkę z uporczywym bólem głowy.
Skąd się bierze ból?
Aby móc skutecznie uporać się z tą niewątpliwą niedogodnością, najlepiej najpierw uchwycić jego przyczynę. Pochodzenie bólu jest tu niezwykle ważne, gdyż jak każdy szanujący się domowy lekarz, musimy najpierw postawić właściwą diagnozę, by móc dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Jeśli nie masz pewności, co spowodowało twoje kiepskie samopoczucie, zastanów się, czy pogoda za oknem nie uległa zmianie, czy nie towarzyszą jej gwałtowne wahania ciśnienia, a może właśnie przemieściłaś się w inny obszar klimatyczny. Oprócz tych niezależnych od nas przyczyn, głowa może nas prozaicznie boleć ze stresu, długotrwałego napięcia psychicznego, ale i od niewłaściwej diety, pełnej konserwantów, słodzików, czy innych chemicznych dodatków. Czasem zwykłe pragnienie, czy głód, mogą powodować uczucie dyskomfortu. Także, jeśli jesteś palaczem i zbyt często sięgasz po alkohol, nie ominie cię problem łupiącej skroni, czy czoła. Na tym etapie warto wyeliminować inne czynniki chorobowe, jak infekcja górnych dróg oddechowych, zatok, problemy z kręgosłupem, zębami, czy oczami. Może bowiem okazać się, że konsultacja lekarska będzie po prostu koniecznością. Niezależnie od podłoża bólu, należy działać, bo każdy z nas nie raz doświadczył dnia zmarnowanego próbą ignorowania pulsującego czoła, czy skroni.
Nawodnienie i dotlenienie
W pierwszym odruchu pewnie sięgasz po tabletki, czy kawę. Niewątpliwie kofeina może pobudzić do działania, dodać energii, a przy okazji zredukować dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, że może przynieść odwrotny skutek i wtedy warto odwołać się do innych, mniej inwazyjnych metod. Wśród topowych, domowych sposobów na walkę z bólem głowy wyróżnia się picie wody mineralnej małymi łyczkami, czy dotlenienie naszego organizmu. Warto wtedy połączyć spacer na świeżym powietrzu z popijaniem wody, a przy okazji przewietrzyć nasze duszne m. Jak się okazuje, niedotlenienie i odwodnienie, bywają głównymi sprawcami całego zamieszania.
Rozluźnij się!
Kiedy wrócimy ze spaceru i nadal będziemy cierpieć, pomyślmy o drzemce w przewietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu.To odizoluje nas od potencjalnych rozpraszaczy i pozwoli się wyciszyć. Jeśli jednak ani myśli ci się zasnąć, przygotuj sobie napar ziołowy w formie herbatki (np. z imbiru/rozmarynu/rumianku/kozłka lekarskiego/mięty/passiflory), by w trakcie ciepłej, rozluźniającej kąpieli, móc sobie go popijać. Zwolennicy medycyny naturalnej, polecają również spożywanie 2 łyżek oliwy z oliwek przed każdym posiłkiem. Wyciszająco i uspokajająco działa również muzyka relaksacyjna, czy aromaterapia. Może masz jakiś ulubiony zapach, który w postaci olejku może trafić do twojej wanny, czy kominka zapachowego, podczas gdy ty, odpłyniesz myślami w rytmie nastrojowych melodii.
Amatorom zimna, polecam z kolei moczenie stóp w zimnej wodzie i chłodne okłady na czoło i skronie.
Domowy sposób na ból głowy:
Szklanka wody z odrobiną soli morskiej (1 łyżeczka himalajskiej/kamiennej, nigdy kuchennej) i 1 cytryna lub woda z octem jabłkowym i miodem.
Masaż dobry na wszystko
Świetnym uzupełnieniem rytuału wyciszenia będzie masaż poszczególnych obolałych partii ciała (karku, szyi, czy głowy) albo uciskanie punktów na samej twarzy. Tę ostatnią metodę nazywamy akupresurą i zwolennicy podkreślają jej wpływ na produkcję endorfin, czy złagodzenie odczuwania bólu. Polega ona na ugniataniu bolących miejsc 20 razy przez 2 minuty. Najpierw punkt między brwiami, następnie ten zlokalizowany między kciukiem a placem wskazującym w obu dłoniach, by następnie przejść do środka karku tuż nad linią włosów i zakończyć uciskiem miejsca w stopie, między paluchem a drugim palcem.
Uważa się, że odpowiednie rozluźnienie karku i szyi, może spowodować zmniejszenie bólu głowy. Zainteresowanym zaleca się w wygodnej pozycji siedzącej, powolne przechylenie głowy naprzemiennie raz do jednego, raz do drugiego ramienia (dotykanie uchem ramienia). Następnie obrócenie głowy w prawo i w lewo, by na końcu móc opuścić głowę i zataczać nią koła.
Jeśli natomiast zdecydujesz się na szybki masaż głowy, to wykonuj go opuszkami trzech środkowych placów. Uciskaj wówczas brwi ruchem od nasady nosa, do ich zewnętrznej części.
Niektórzy też chwalą sobie całkiem proste techniki relaksacyjne w postaci marszczenia nosa, szybkiego otwierania i zaciskania powiek, czy szybkich ruchów brwi.
Babcine mikstury
Z pomocą strapionym i obolałym przychodzi medycyna naturalna i stare sprawdzone przez nasze mamy i babcie mikstury. Zabierz się więc do wykonania mieszanki szklanki wody, z odrobiną soli morskiej (1 łyżeczka himalajskiej/kamiennej, nigdy kuchennej) i 1 cytryny, czy wody z octem jabłkowym i miodem. Mówi się, że to niezbyt smaczni, ale skuteczni pomocnicy w przywróceniu naszej gospodarki wodnej i elektrolitowej do właściwego poziomu. Wielu wspomina dobroczynne właściwości syropu z 0,5 l miodu, 10 ząbków czosnku i paru ziarenek pieprzu, który przez użyciem musi odstać 5 dni w zamkniętym słoiku. Jedna stołowa łyżka mieszanki, oprócz eliminacji bólu głowy, mobilizuje też nasz układ odpornościowy do pracy.
Sposób na ból głowy:
0,5 l miodu, 10 ząbków czosnku i parę ziarenek pieprzu, odstaw na 5 dni w zamkniętym słoiku.
Nic tak nie cieszy jak samodzielnie dobrany i przyrządzony specyfik, który w dodatku okazuje się działać!
Niezależnie od wybranego przez ciebie sposobu walki z bólem, pamiętaj, że zanim sięgniesz po broń ostateczną w postaci leku, istnieje cały arsenał środków pozamedycznych, które w wielu przypadkach, okazują się być tańsze, prostsze i skuteczniejsze, a przy tym na pewno przyjemniejsze.