Odświeżamy rower na wiosnę!
Twój rower jest jeszcze w piwnicy lub w garażu ze śladami jesiennego błota? Pogoda coraz bardziej zachęca do wyciągnięcia naszego sprzętu, a właśnie wiosna jest idealnym czasem na wszelkie konserwacje związane z rowerem. Przynajmniej raz w roku powinno dokonywać się solidnego przeglądu roweru, a więc przygotujmy się na wiosenne przejażdżki!
Mało kto, po ostatniej jesiennej przejażdżce robi rowerowi przegląd i konserwuje go. Umówmy się – to rzadko dzieje się. Wydaje się nam, że wiosną wystarczy przetrzeć rower szmatką, napompować koła i można ruszać w trasę. Jednak po zimie przede wszystkim należy umyć rower, a następnie ocenić jego stan. Opinie w temacie mycia są podzielone, ponieważ jedni uważają, że użycie profesjonalnego karchera uszkodzi rower, ale specjaliści zapewniają, że jest to całkowicie bezpieczne dla naszego sprzętu. Możemy również użyć zwykłego ogrodowego szlauchu i gąbki, odpowiedniego płynu lub zwykłego szamponu. Rower najwygodniej umyć na stojaku, a wcześniej zdjąć koła, ale bez tego zabiegu również świetnie sobie poradzimy.
Śruby, smary, hamulce…
Kolejnym odpowiednim krokiem będzie dokręcenie poluzowanych śrub, należy sprawdzić czy łańcuch nie wymaga nasmarowania, obejrzeć koła i przetestować hamulce. Nigdy nie wiadomo, czy nie znajdziemy jakiejś poważnej usterki (pęknięcia lub brak jakiegoś elementu). Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samemu zająć się swoim rowerem, najlepiej oddać go do profesjonalnego serwisu. Zwykła konserwacja nie powinna wynieść nas więcej niż 80 zł.
W dobrych sklepach rowerowych dostaniemy odpowiednie preparaty do czyszczenia i pielęgnacji łańcucha rowerowego. Możemy także zaopatrzyć się w środki do czyszczenia i konserwacji tarcz hamulcowych (te powinniśmy dostać na stacjach benzynowych), amortyzatorów czy ramy. Jeżeli tylko zauważymy rdzę na naszym rowerze, to od razu trzeba z nią zacząć walczyć przy użyciu sprawdzonych odrdzewiaczy.
Pamiętajmy także o prawidłowym dostosowaniu siodełka do naszego wzrostu. Podczas jazdy rowerem nasza sylwetka nie powinna być zgarbiona, a nogi powinny prostować się podczas jazdy.
Jak konserwować łańcuch?
Prawidłowa konserwacja łańcucha rowerowego zakłada jego oczyszczenie oraz ponowne nasmarowanie. Aby oczyścić łańcuch, należy:
- Zwilżyć szmatkę rozpuszczalnikiem, benzyną ekstrakcyjną bądź innym odtłuszczaczem.
- Złapać nią łańcuch i kręcić pedałami tak, aby przeczyścić całą jego długość, do momentu osiągnięcia efektu.
- Ponownie nasmarować łańcuch. Rekomendowane do tego są specjalne smary (np. Shimano PTFE), w ostateczności można zastosować np. Spray WD-40.
Łańcuch należy konserwować co kilka miesięcy, w zależności od tego w jakich warunkach jeżdzimy na rowerze (w przypadku deszczu, błota, piachu warto częściej spojrzeć na stan naszego łańcucha).
Porada na Piszczące hamulce
Często podczas hamowania nasze hamulce piszczą. Jeżeli tak się dzieje, należy przeczyścić dokładnie ramę koła od roweru oraz klocki hamulcowe. Możemy do tego użyć środka do czyszczenia tarcz hamulcowych, który powinien być dostępny na każdej stacji benzynowej (koszt około 15 zł) lub zapytać w sklepie rowerowym o bardziej wyspecjalizowane środki.
Jazda na rowerze dobra dla stawów i samopoczucia
Nie da się w kilku zdaniach napisać, ile możemy wynieść korzyści z jazdy na rowerze, ponieważ jest ich tak wiele i są to same pozytywy, że każdy z nas powinien zastanowić się czy nie zmienić swojego środka transportu do pracy właśnie na rower?
Jazda na rowerze przede wszystkim relaksuje i odpręża, jest to idealna forma na spędzanie wolnego czasu. Podczas jazdy rowerem wydzielane są endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Rowerem zawsze możemy wybrać się do parku lub lasu, gdzie jest zdrowe powietrze i przy okazji poznamy lepiej otoczenie. Jazda na rowerze angażuje wiele mięśni do pracy; najmocniej będą pracować nasze łydki, ale również aktywne będą mięśnie ud i pośladków oraz mięśnie brzucha. Kiedy wjeżdżamy pod górę pracują ręce i mięśnie klatki piersiowej. Dodatkowo jazdą wzmocnimy mięśnie pleców, ale ważne jest, żeby siodełko mieć dobrze ustawione – pod odpowiednim kątem, ponieważ zbyt wyprostowana sylwetka powoduje nadwyrężenie kręgosłupa i zmęczenie. Systematycznie jeżdżąc na rowerze dbamy o nasze serce. Pobudzamy układ krążenia, a a każdy skurcz serca powoduje dotlenienie narządów wewnętrznych. Godzinka spokojnej jazdy pozwala spalić aż 500 kalorii, a regularne przejażdżki obniżą „zły” cholesterol i pozwolą na podwyższenie „dobrego”.
Jazda na rowerze jest także zalecana dla osób z urazami kolan, nie obciąża bowiem stawów, a noga podczas pedałowania wykonuje proste, powtarzalne ruchy. To opcja idealna dla osób rehabilitujących się z zerwania więzadeł czy urazów nabytych podczas biegania.
Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki dojazdom rowerem do pracy lub szkoły jest rzeczą oczywistą. Ominiemy korki, dojedziemy dość szybko, zaparkujemy wszędzie i zaoszczędzimy na paliwie i parkingu – a więc do dzieła! Przygotujmy się na rowerowy sezon i korzystajmy w pełni z uroków wiosny i lata.