Jagody Goji – właściwości i działanie lecznicze
Jagody goji to owoce kolcowoju pospolitego, czasami zwanego również szkarłatnym. Ich działanie odżywcze i właściwości lecznicze odkryto już 2,5 tysiąca lat temu. Do dziś są popularnym elementem medycyny naturalnej w państwach azjatyckich. Ich popularność w krajach zachodnich to w dużej mierze efekt tego, że uchodzą za wyjątkowo skuteczny środek na pozbycie się zbędnych kilogramów.
Właściwości jagód goji
Korzystne działanie jagód goji to efekt bogactwa zawartych w nich składników odżywczych. Owoce kolcowoju pospolitego, w swoim składzie posiadają bowiem takie witaminy jak: B1, B2, B6 oraz E. Poza tym jagody goji posiadają kilkadziesiąt razy więcej witaminy C niż np. pomarańcza.
Poza witaminami w składzie tych czerwonych nasion pojawia się również wiele minerałów, w tym: cynk, fosfor, magnez, selen, wapń czy żelazo. Ponadto, jagody goji są również bogactwem beta-karotenu i aminokwasów. Wszystko to sprawia, że regularne sięganie po ten składnik pomaga wzmocnić odporność organizmu. Poza tym chroni nas przed nowotworami.
Jagody goji – działanie lecznicze
Zdaniem specjalistów od chińskiej medycyny naturalnej stosowanie diety bogatej w nasiona goji może wspierać walkę z chorobami kości, płuc, serca, wątroby oraz wzroku. Dodatkowo dodawane do posiłków mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia, reumatyzmu, a nawet złagodzić cukrzycę.
Choć w jagodach goji ogromne nadzieje pokładają osoby walczące z nadwagą, warto wiedzieć, że same nasiona nie powodują spalania tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to jednak, że regularne sięganie po ten produkt w ogóle nie przyniesie pozytywnych efektów odchudzania. Ich systematyczne jedzenie może bowiem poprawić metabolizm, co w konsekwencji doprowadzi do spadku wagi.
Jak stosować jagody goji?
W sklepach najczęściej można spotkać suszone nasiona goji. W takiej postaci idealnie sprawdzą się jako dodatek do owsianki, musli czy sałatek. Poza tym z powodzeniem można wykorzystać je również podczas przyrządzania dań i zup azjatyckich. Dobrym rozwiązaniem jest również picie naparu z nasion zalanych wrzątkiem. Zalecana, dobowa porcja spożywania nasion goji nie powinna przekroczyć 1,5 łyżki.
Choć czerwone jagody z Azji mają wiele właściwości, nie wszystkim będą służyły. Nie powinny po nie sięgać osoby zażywające leki na zakrzepicę oraz mające problemy z układem krążenia.