Jak ćwiczyć pamięć? 4 gry dla lepszej pracy mózgu
Kto powiedział, że ćwiczenia nie mogą być przyjemne? Szczególnie ćwiczenia mózgu! Poznajmy zasady Rummikuba i innych gier, dzięki którym unikniemy kłopotów z pamięcią oraz rozbudzimy swoją kreatywność.
Spacery, siłownia, zbilansowana dieta, masaże i ubrania z naturalnych materiałów. Na pewno z marszu możemy podać przynajmniej 10 przykładów na to, jak dbamy o ciało. Czy z takim samym zaangażowaniem pielęgnujemy mózg? No właśnie! Na długą listę nawyków, dzięki którym utrzymujemy głowę w dobrej kondycji, można wpisać m.in. medytację oraz wysypianie się. Bardzo ważne są też kontakty społeczne. Kolejny punkt to ćwiczenia stymulujące pamięć, ukierunkowane na logiczne myślenie oraz na kreatywność. Aby jednocześnie dbać o mózg i realizować się jako istota społeczna, wystarczą… planszówki, gry karciane lub z kostkami! Gry to świetny sposób na spędzanie czasu z najbliższymi, a do tego prawdziwa siłownia dla mózgu.
Mahjong na pamięć
Mahjong (czyt.: madżong) to jedna z najstarszych gier świata! Powstała ok. 500 lat p.n.e. Jej autorstwo przypisuje się Konfucjuszowi, chińskiemu filozofowi. To gra dla czterech osób. Polega przede wszystkim na zapamiętywaniu znaków i wymaga od graczy koncentracji.
W komplecie jest 114 kostek-kamieni. Na kamieniach znajdują się symbole i kolory, a każdy z nich występuje cztery razy. Podstawowym celem jest zebranie czterech zestawów, z których każdy zawiera trzy lub cztery kostki, oraz jednej pary. W momencie, w którym jeden z uczestników zrealizuje to zadanie, wypowiada słowo „mahjong”. Zwycięzca zgarnia punkty pozostałych graczy.
Rummikub dla całej rodziny
„Nieco” młodsza jest gra Rummikub. Jej pierwsza wersja pojawiła się w latach 50. XX wieku. W tym przypadku mamy do czynienia nie z symbolami, ale cyframi. Jak grać w Rummikub? Aby zwyciężyć, trzeba pozbyć się wszystkich 14 kostek. Układa się je w sekwencjach lub ciągach, według kolejności (np. 1, 2, 3, 4 itd.) lub kolorów (np. cztery jedynki, każda w innym kolorze). Gracze mogą ingerować w tworzone przez siebie układy, zmieniać je, dokładać swoje kostki lub je zabierać, o ile zachowają zasadę minimalnej liczby płytek w takim ciągu.
Rozgrywka Rummikuba oprócz zapamiętywania ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i szybkiego kojarzenia. Gra Rummikub to propozycja dla całej rodziny i dla osób niemal w każdym wieku. Za minimalny pułap uznaje się wiek ok. 6-7 lat z uwagi na wymaganą znajomość cyfr oraz ich kolejności. Jeśli do zabawy chcemy zaprosić maluchy, lepiej sięgnąć po Rummikub dla dzieci – Rummikub Junior. Jest oparta na tradycyjnych zasadach, ale zawiera parę dodatkowych, atrakcyjnych wizualnie funkcji, np. różne kolorowe kształty na kostkach.
Othello Classic dla fanów klasyki
Othello Classic porównuje się do połączenia warcabów i szachów. Zasady są jeszcze prostsze niż w warcabach, jednak liczba dostępnych strategii dorównuje tym w szachach. Z drugiej strony Othello jest dużo bardziej dynamiczna i emocjonująca.
To gra logiczna, która polega na „przeszkadzaniu” przeciwnikowi poprzez dokładanie swoich własnych pionów. Zamknięcie pionu przeciwnika co najmniej z dwóch stron sprawia, że zmusza się go do zmiany koloru. Reguły mogą wyglądać na skomplikowane, ale złapiemy je w lot, a na pewno podczas pierwszej rozgrywki.
Wyobraźnia działa, czyli Dixit
I na koniec coś zupełnie innego. Gra, która rozwija nie pamięć czy umiejętność logicznego myślenia, a kreatywność i wyobraźnię. Każdy z uczestników dostaje 6 kart. Rozgrywający wybiera ze swojej talii jedną z nich i wymyśla hasło, określenie, skojarzenie, jakie ma z ilustracją. Punkty przyznaje się m.in. za odgadnięcie karty bajarza. Dodatkowo gracze przesuwają się po planszy. Wygrywa ten, który najszybciej dotrze do mety.
Dixit zapewnia zupełnie inne doznania niż rozgrywka w Rummikuba, Mahjonga czy Othello Classic. Nie trzeba zapamiętywać symboli czy wyszukiwać logicznych ciągów cyfr. Tu nie ma błędnych odpowiedzi, a wszystko zależy od wyobraźni.
Główka pracuje! Najlepiej przy wciągającej grze lub planszówce, do tego w dobrym towarzystwie. Oferta gier polecanych na ćwiczenie zapamiętywania, logicznego myślenia czy wyobraźni jest ogromna – bez problemu wybierzemy coś, co przypadnie nam do gustu.