Jak dostać receptę online?
Ostatnimi czasy e-wizyty u specjalistów są coraz bardziej popularną formą korzystania z usług medycznych. Wizyta w takiej formie przebiega w formule rozmowy telefonicznej lub wideo, w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta. Jest wiele dziedzin i sytuacji, w których nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest e-wizyta.
Konsekwencją e-wizyty jest wystawienie przez specjalistę recepty online. Można ją otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu, co jest niezwykle wygodne. Recepta online sprawdza się także wówczas, kiedy potrzebujesz przedłużenia recepty na stale zażywane leki. E-recepta online jest rozwiązaniem również w trakcie nieprzewidzianych, awaryjnych sytuacji. Od 2020 elektroniczna recepta wystawiana jest również podczas wizyt stacjonarnych. Wystawienie e-recepty to obowiązek każdego lekarza. W dużej mierze ta funkcjonalność poprawiła wygodę i komfort pacjentów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych informacji związanym z wystawianiem e-recept, a także ich realizacją.
Recepta online – co to jest?
E-recepta online to elektroniczna wersja tradycyjnej, papierowej recepty, którą wydawana jest w trakcie stacjonarnej wizyty w gabinecie. Obecnie e-recepta to główna obowiązująca forma recept, które są wystawiane przez lekarzy. Papierowa wersja może być wystawiana tylko w szczególnych przypadkach. Zamiast wydruku pacjent otrzymuje specjalny kod, który składa się z 4 cyfr. Należy podać go w aptece wraz z numerem PESEL. W ten sposób można zrealizować e-receptę i wykupić potrzebne leki. Jak wobec tego sprawdzić sposób dawkowania i zalecenia lekarza, jeśli posiadasz tylko e-receptę? Do tego przydatne jest Internetowe Konto Pacjenta, gdzie masz stały dostęp do wszystkich informacji. Posiadając e-receptę nie ma ryzyka, że zalecenia, wskazania i uwagi lekarza gdzieś zaginą. Z całą pewnością recepta online to wielka wygoda.
Czy trzeba mieć Internetowe Konto Pacjenta do recepty online?
E-recepta daje możliwość uzyskania recepty na dany lek bez konieczności wychodzenia z domu. Wystawianie recept w ten sposób jest dla pacjenta bardzo wygodne. Elektroniczna recepta powiązana jest z Internetowym Kontem Pacjenta. To tam znajdują się wszystkie informacje, które są potrzebna do prawidłowego przyjmowania leków. Niezależnie, czy receptę wystawia lekarz rodzinny, czy na przykład psychiatra, dostaniesz 4-cyfrowy kod, a resztę informacji zgromadzonych będzie w Internetowym Koncie Pacjenta. Znajdziesz tam także skierowania i inne ważne informacje.
Czy receptę online można zrealizować w dowolnej aptece?
Elektroniczną receptę można zrealizować w każdej aptece. W celu wykupienia e-recepty należy podać 4-cyfrowy kod recepty, a także numer PESEL. Uzyskanie recepty w formie elektronicznej jest obecnie standardem. Otrzymać ją można podczas każdego kontaktu z lekarzem, niezależnie od tego, czy odbywa się w formie stacjonarnej, czy zdalnej. To znaczy, że każdy lekarz, czy to lekarz rodzinny czy innej specjalizacji wystawia recepty online. Kod na przepisane leki przychodzi smsem lub w formie PDF, na podany wcześniej adres e-mail. Dostępny również w Internetowym Koncie Pacjenta PDF zawiera receptę razem z kodem QR, który można zeskanować w aptece, bez konieczności podawania PESELU. Pacjenci mają także dostęp do poprzednich recept, co pozwala lekarzom na wgląd w ich historię choroby, bez konieczności dostarczania dokumentacji z przychodni. Termin ważności recepty w formie elektronicznej nie różni się od tego w tradycyjnej wersji. Może to być 7, 30, 120 lub 365 dni, w zależności od konkretnego leku i decyzji lekarza.
Recepty online – jak działają?
E-recepty działają w połączeniu z Internetowym Kontem Pacjenta. Jest to cały system, który mocno usprawnił gromadzenie wiedzy medycznej na temat pacjentów. Elektroniczną receptę otrzymasz podczas konsultacji online lub wizyty stacjonarnej. E-receptę otrzymasz w każdej sytuacji, kiedy potrzebujesz przedłużenia terapii lekami, które już wcześniej stosowałeś, potrzebna jest Ci recepta na zupełnie nowe leki, chcesz szybko otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne lub potrzebujesz błyskawicznej antykoncepcji awaryjnej.
Kto wystawia e-recepty?
Zastanawiasz się, kto wystawia e-recepty? Czy elektroniczną receptę można dostać tylko podczas wideo konsultacji z lekarzem lub teleporady? Obecnie e-receptę wystawia każdy lekarz, niezależnie od jego specjalizacji. Cyfryzacji branży medycznej, skierowanej dla pacjentów, bardzo ułatwia korzystanie z usług medycznych. Koncentracja wszystkich istotnych informacji i historii leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta jest ogromną wygodą. Jeśli kończą Ci się przyjmowane leki lub potrzebujesz nowych, zapisz się na konsultację lekarską już dzisiaj.