Jak leczyć nadkwasotę żołądka?
Nadkwasota żołądka występuje wówczas, gdy nadmiernie produkowany jest kwas solny. Objawia się przede wszystkim bólem górnej części brzucha. Objawy nadkwasoty żołądka są nieprzyjemne i uciążliwe dla chorego, dlatego dobrze jest sobie pomóc. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak skutecznie leczyć nadkwasotę żołądka.
Nadkwasota żołądka – przyczyny i objawy
Kwas solny jest niezbędny w procesie trawienia. Produkują go komórki nabłonkowe żołądka, a jego wydzielanie regulują dwa hormony:
- gastryna, która pobudza wydzielanie kwasu,
- somatostatyna, która hamuje produkcję kwasu.
Kwas solny może być produkowany w zbyt dużej ilości, jeżeli wydzielanie tych hormonów zostaje zaburzone, co w konsekwencji prowadzi do powstania nadkwasoty żołądka. Wydzielanie kwasu solnego mogą zwiększać też niektóre choroby, takie jak zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół Zollingera-Ellisona, niedokrwistość złośliwa czy chirurgiczne usunięcie fragmentu żołądka przy jednoczesnym zachowaniu jego części przedodźwiernikowej.
Objawy nadkwasoty można porównać do objawów choroby wrzodowej dwunastnicy. Zdarza się, że występują także objawy charakterystyczne dla choroby refluksowej, takie jak piekący ból w nadbrzuszu oraz za mostkiem. Najczęściej jednak pacjenci skarżą się na ból występujący w górnej części brzucha, określając go jako gniotący. Objawia się on najczęściej kilka godzin po posiłku, w nocy lub nad ranem, a ustępuje po przyjęciu leków, których zadaniem jest zobojętnienie soku żołądkowego.
Leki na nadkwasotę żołądka
Podstawowym narzędziem, służącym zmniejszeniu przykrych dolegliwości związanych z nadkwasotą żołądka, jest spożycie leków zobojętniających. Można kupić je w każdej aptece bez recepty. Jednym z bardziej znanych leków na nadkwasotę żołądka jest Manti. Manti w aptece internetowej można nabyć szybko i w korzystnej cenie. Powoduje ono zobojętnienie kwasu solnego, zmniejszenie aktywności pepsyny oraz związanie kwasów żółciowych. Lek zmniejsza także pH soku żołądkowego, co w konsekwencji powoduje, że zostaje zmniejszone uszkadzające działanie kwasu solnego na błonę śluzową żołądka. Substancje czynne leku to glin wodorotlenku, magnez wodorotlenku oraz symetykon. Przed zakupem warto porównać ceny leku w kilku aptekach, aby wiedzieć, która oferuje go w najbardziej korzystnych warunkach. W tym celu można skorzystać z możliwości porównywarek cenowych oferowanych przez niektóre apteki, jak chociażby aptekę online Gdziepolek.pl.
Jak leczyć nadkwasotę żołądka domowymi sposobami?
Wskazuje się jednak także na domowe sposoby leczenia nadkwasoty, jednak powinny być one stosowane jedynie dodatkowo. Wśród nich wymienia się:
- spożywanie preparatów zawierających mieszanki ziół (ziela glistnika, mięty pieprzowej, melisy, owocu kminku, rumianku i ostropestu),
- picie wody niegazowej w celu rozcieńczenia soku żołądkowego,
- spożywanie śluzu powstałego wskutek namoczenia siemienia lnianego.
Dieta na nadkwasotę żołądka
Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, której celem będzie zmniejszenie wydzielania kwasu solnego, co spowoduje, że nieprzyjemne dolegliwości zostaną zminimalizowane. Jadłospis osoby zmagającej się z nadkwasotą żołądka powinien zawierać chude mięso, białe pieczywo, chudy nabiał czy warzywa (z wyłączeniem warzyw z rodziny kapustowatych). Unikać powinno się natomiast pikantnych, mocno solonych potraw, roślin strączkowych oraz orzechów. Bezwzględnie zakazane jest także spożywanie alkoholu i palenie papierosów. W każdym przypadku nadkwasoty najlepiej jednak skonsultować swoje codzienne menu z lekarzem lub dietetykiem, którzy udzielą specjalistycznych rad, jakie potrawy będą najlepsze dla konkretnego pacjenta.