Jesienna regeneracja – jak odpocząć w chłodniejsze miesiące

Fot. materiały partnera

Jesień to specyficzna pora roku – albo się ją kocha, albo nienawidzi. Z jednej strony kojarzy się z pięknymi, złocistymi barwami i mnóstwem kolorowych liści, zaś z drugiej strony stanowi nagły przeskok temperatur i obfituje w deszcze, co wpływa na obniżenie odporności. Dzień staje się krótszy, a szara aura potrafi wpędzić w przygnębienie. Nie bez powodu mówi się o jesiennym przesileniu. To właśnie w tym okresie potęguje się depresja i spada samopoczucie. Organizm wymaga wypoczynku i regeneracji, aby przystosować się do zmiany pory roku. Warto wiedzieć, że jesienią również można odpocząć i poczuć się jak na wakacjach.

Urlop latem czy jesienią?

Większość osób decyduje się na urlop letni, ponieważ panują wówczas sprzyjające warunki atmosferyczne. Odpoczynek kojarzy się nam z wysokimi temperaturami powietrza, słońcem, kolorowymi drinkami, zagranicznymi wyjazdami. Dzień jest długi i można zaplanować wiele atrakcji. To, kiedy weźmiemy urlop, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Często zdarza się jednak, że to właśnie jesienią czujemy się przemęczeni, motywacja i energia do działania spadają, odczuwamy ciągłą senność. To normalna reakcja organizmu. Warto rozważyć pozostawienie chociaż kilku dni wolnego na jesienne miesiące, aby odzyskać wewnętrzną równowagę.

Chcesz odpocząć, ale nie masz urlopu? Sprawdź, ile może trwać urlop bezpłatnyW Kodeksie Pracy nie ma uregulowanych limitów urlopu bezpłatnego. Oznacza to, że może on trwać kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy. Jeśli wykorzystaliśmy wszystkie dni urlopu płatnego, warto zdecydować się na tę opcję. W końcu nasze zdrowie i samopoczucie są najważniejsze, a przesilony pracownik z pewnością nie będzie wydajnie pracował. 

Sposoby na jesienny wypoczynek

Urlop jesienią również może być wspaniałym wypoczynkiem dla ciała i duszy. Pomysły na jego spędzenie zależą wyłącznie od naszych preferencji i liczby wolnych dni. Elektroniczne wnioski urlopowe umożliwiają otrzymanie wolnego z każdego miejsca, w którym się znajdujemy. Jeśli potrzebujemy wyłącznie jednego dnia dla siebie, dobrym pomysłem na jesienną regenerację będą:

  • jednodniowy pobyt w SPA lub jego domowa wersja;
  • kino lub teatr, a następnie kolacja w dobrej restauracji;
  • dzień spędzony pod ciepłym kocem z książką i kubkiem gorącej herbaty;
  • wieczór filmowy z najbliższymi;
  • spacer po lesie, zbieranie grzybów i liści (przy sprzyjającej pogodzie).

Na ogół potrzebujemy jednak dłuższego urlopu. Idealnym miejscem na jesień będą góry, które o tej porze roku obfitują w kolory. Mówi się, że są one najpiękniejsze właśnie wtedy. Miłośnicy intensywniejszej aktywności fizycznej mogą wybrać się w Tatry Wysokie, natomiast przy słabszej kondycji lub braku chęci zdobywania wyższych szczytów – w Bieszczady. Złota jesień nad polskim Morzem Bałtyckim również spełni oczekiwania przepracowanych osób, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że morze dogłębnie relaksuje i wycisza. Stabilizuje równowagę psychiczną oraz dotlenia organizm, uzupełniając niedobory pierwiastków. Kolejnym pomysłem jest wynajęcie domku na Mazurach i oddanie się swoim pasjom. Można zabrać książkę, sztalugę i farby lub po prostu pojechać z bliską osobą. 

A co, jeśli nie mamy dużo pieniędzy do dyspozycji? Tym bardziej gdy zdecydujemy się na urlop bezpłatny? Wówczas można odwiedzić rodzinę i spędzić czas z najbliższymi lub odpocząć we własnym domu. Jest wiele pomysłów na jesień – być może warto spróbować czegoś nowego? Nauka gotowania, szydełkowania, jazdy konnej czy medytacji idealnie zrelaksuje organizm. Niektórzy potrzebują ciszy i samotności, którą można urozmaicać spacerami po parku i brodzeniem w liściach. Na czas jesiennego urlopu w domu warto zaopatrzyć się w zapas herbaty, cytryn, miodu i ulubionej czekolady. Energii dodadzą sezonowe owoce. To czas na śliwki, gruszki czy jabłka.