Kiedy recepta online jest refundowana, a kiedy nie? Sprawdzamy!
Recepta online cieszy się popularnością m.in. ze względu na możliwość szybkiego dostępu do leków i braku konieczności rezerwacji wizyty u lekarza z wyprzedzeniem. Pojawia się jednak w tej kwestii wiele niedomówień, które wymagają dopowiedzenia. Przykładem może być temat refundacji. Kiedy leki na e-recepcie online mogą być refundowane?
Czym jest recepta online?
Już od dłuższego czasu w Polsce funkcjonują e-recepty, czyli elektroniczne recepty, które zastąpiły te papierowe. Wraz z wprowadzeniem e-recept pojawiła się możliwość, jaką są elektroniczne recepty online, czyli takie, które wystawiane są bez konieczności fizycznego spotkania na linii pacjent-lekarz. Nie każdy wie, że recepty online nie różnią się praktycznie niczym od recept wystawianych stacjonarnie. Jedyną różnicą jest forma kontaktu pacjenta z lekarzem.
Jeśli zastanawiasz się, jak dostać receptę online, musisz wiedzieć, że telemedycyna w Polsce w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła, więc nie będzie to problemem. Lekarz nie musi specjalnie uczyć się, jak wystawić e-receptę zdalnie, gdyż odbywa się to na takich samych zasadach, co wystawianie recept stacjonarnie. W pierwszej kolejności potrzebny jest zatem wywiad medyczny z pacjentem oraz określenie wskazań i przeciwwskazań do terapii danym lekiem. Recepta wystawiana jest następnie w systemie, więc nie sposób tu się pomylić.
Jak dostać receptę online najszybciej?
Wystawienie recepty online oferowane jest dzisiaj przez wiele placówek medycznych, w tym zarówno przez podmioty współpracujące z NFZ, jak i te świadczące usługi prywatne. Za przykład takich usług zdalnych może służyć recepta online na NaszaRecepta. Korzystając z konsultacji przez Internet, pacjent może liczyć na to, że szybko i bez potrzeby wcześniejszej rejestracji wystawiona zostanie dla niego recepta online. Lekarz doskonale wiedzieć będzie, jak wystawić e-receptę z refundacją i bez niej, więc pacjent nie musi zaprzątać sobie tymi kwestiami głowy.
By otrzymać receptę online za pośrednictwem prywatnej konsultacji medycznej, należy zgodnie z prawdą uzupełnić przygotowany formularz zdrowotny. To on zastępuje bowiem stacjonarny wywiad lekarski i to na jego podstawie lekarz podejmuje decyzję o wskazaniach i przeciwwskazaniach do terapii lekiem. Wybierając konsultacje prywatne, trzeba liczyć się także z koniecznością wniesienia opłaty – kwota jednak często jest niższa niż stacjonarna wizyta prywatna u lekarza. Po wystawieniu recepty online, pacjent otrzymuje SMS z kodem uprawniającym do jej realizacji, a także e-mail z wydrukiem informacyjnym.
Kiedy recepta jest refundowana?
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, w jakich przypadkach e-recepty są refundowane. Faktem jest, że niektóre leki w Polsce podlegają częściowej refundacji, jednak jedni pacjenci muszą za nie zapłacić 100% ceny, inni natomiast płacą tylko jej część. By skorzystać z refundacji leków, należy być osobą ubezpieczoną lub mieć prawo do świadczeń zdrowotnych z innego tytułu. Trzeba również mieć wskazania do refundacji – niektóre leki refundowane są wyłącznie przy konkretnych wskazaniach, a przy innych schorzeniach, na które są stosowane, już nie.
Warto wiedzieć, że również lekarz przyjmujący pacjenta prywatnie ma prawo wystawić receptę z refundacją na lek, o ile posiada ważną umowę z NFZ. Wystawienie recepty online nie musi być zatem od razu skazane na płatność 100%, gdyż na kwestię prawa do refundacji wpływa wiele różnych czynników. Jeśli zostanie Ci wystawiona recepta online, z realizacją w aptece również nie będziesz mieć problemu. Odbywa się to już standardowo, bez względu na to, czy recepta jest refundowana, czy nie.