Kiedy wykonać badanie na kiłę?
Chociaż wydaje się, że kiła staje się chorobą zapomnianą, to według statystyk, z roku na rok ilość zachorowań na nią rośnie. Odnotowuje się nie tylko przypadki nabyte, ale również wrodzone. Kiłę można jednak szybko i stosunkowo łatwo zdiagnozować, wykonując prosty test.
- Kiedy wykonać badanie na kiłę?
- Test nie tylko w laboratorium
Badania przesiewowe na kiłę wykonuje się z próbki krwi. Nie trzeba więc specjalnie się do nich przygotowywać – wystarczy poddać się badaniu na czczo na kilka tygodni po możliwym zakażeniu.
Kiedy wykonać badanie na kiłę?
Diagnostykę w kierunku kiły można przeprowadzić zarówno samodzielnie, jak i ze wskazań lekarza. W drugim przypadku konieczne będzie skierowanie na badanie przesiewowe oraz wykonanie go w laboratorium. Ze względu na sposób zarażenia się bakterią krętka bladego, o którym szerzej można przeczytać na https://www.aptekagemini.pl/poradnik/seks/kila-choroba-przeszlosci/, badania na kiłę warto wykonać na kilka tygodni po przygodnym stosunku seksualnym lub podjęciu innego, ryzykownego zachowania seksualnego. To jednak nie jedyne wskazanie. Lekarz może zlecić takie badanie za każdym razem, kiedy ma podejrzenie, że pacjent może być zarażony bakterią kiły. Testy wykonuje się także obligatoryjnie u kobiet w ciąży, ponieważ nieleczona kiła ma bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nie tylko do jego deformacji, ale również śmierci. Ze względu na to, że istnieje ryzyko zakażenia kiłą również w trakcie porodu, kobiety niekiedy decydują się na wykonanie testu także po porodzie. Profilaktycznie bada się też dawców krwi oraz narządów.
Test nie tylko w laboratorium
Kiła to wstydliwa choroba, dlatego wiele osób, które zaobserwowały u siebie objawy tego schorzenia, boi się pójść do lekarza. Podstawowe badanie przesiewowe można jednak wykonać samodzielnie w domu, wykorzystując prosty test z krwi dostępny na https://www.aptekagemini.pl/labhome-syph-check-1-test-z-krwi-do-wykrywania-przeciwcial-t-pallidum-diagnostyka-kily-1-sztuka-0062667. Pobranie próbki wymaga jedynie nakłucia opuszki palca, podobnie jak w przypadku samodzielnego badania poziomu cukru. Za pomocą dołączonej do testu pipety pobiera się próbkę krwi i nanosi ją we wskazanym miejscu. Wynik jest widoczny już po kilku minutach. W przypadku dodatniego wskazania, należy skontaktować się z lekarzem w celu pogłębienia diagnostyki. Domowy test na kiłę przypomina test ciążowy, można go wykonać w krótkim czasie, a otrzymane rezultaty dają niemal 100% pewność prawidłowego wyniku.