Laryngoskopy — czym są, jakie są ich rodzaje i gdzie się je wykorzystuje?
Laryngoskopy to instrumenty medyczne wykorzystywane przez lekarzy i służby medyczne zarówno do oględzin krtani, jak i do przeprowadzania zabiegów oraz intubacji. To proste w założeniach narzędzie może więc uratować życie. Warto zatem wiedzieć, jakie są rodzaje laryngoskopów, do czego dokładnie służą i gdzie się ich używa.
Czym są laryngoskopy i do czego służą?
Laryngoskopy to inaczej wzierniki krtaniowe, czyli specjalistyczne instrumenty pozwalające na dokładne obejrzenie krtani. Wykorzystuje się je zatem m.in. do celów diagnostycznych.
Badanie laryngoskopem pozwala więc rozpoznać problemy z aparatem mowy (np. strunami głosowymi), identyfikować przyczyny bólu gardła i problemów z przełykaniem czy wykrywać mechaniczne uszkodzenia, rany, guzy, ciała obce i inne problemy w obrębie górnych dróg oddechowych.Laryngoskopy wykorzystywane są także podczas zabiegów i procedur chirurgicznych mających na celu usunięcie wyżej wymienionych problemów.
Kolejnym zastosowaniem jest intubacja. Wykorzystanie laryngoskopu znacznie ułatwia założenie rurki intubacyjnej, instrumenty te znajdują więc zastosowanie w anestezjologii, jak i ratownictwie medycznym.
Warto wiedzieć, że badanie czy zabieg z wykorzystaniem laryngoskopu przeprowadza się niemal wyłącznie pod pełną narkozą. Procedura bezpośredniej laryngoskopii jest bowiem niezwykle nieprzyjemna dla pacjenta, może prowadzić do odruchów wymiotnych czy niewydolności oddechowej. Dlatego w zasadzie nie przeprowadza się jej na pacjentach świadomych.
Najważniejsze rodzaje laryngoskopów
Istnieją różne rodzaje laryngoskopów o odmiennej funkcjonalności. Wyróżniamy m.in. laryngoskopy do laryngoskopii bezpośredniej i pośredniej. Pierwsze z nich służą do uzyskania bezpośredniego widoku na krtań. W przypadku drugim wykorzystuje się m.in. bronchoskopy czy video laryngoskopy z kamerą. Obraz przekazywany jest więc na monitor.
Jeden z ważniejszych podziałów na rodzaje laryngoskopów wyróżnia instrumenty konwencjonalne i światłowodowe w zależności od źródła światła stosowanego do oświetlenia krtani. Oba typy składają się z rękojeści z bateriami i specjalnej łyżki z żarówką lub diodami LED
Laryngoskopy konwencjonalne i światłowodowe
Laryngoskopy konwencjonalne wykorzystują standardowe żarówki do naświetlenia krtani. Z kolei w modelach światłowodowych stosowane są diody LED pozwalające na uzyskanie znacznie lepszego indeksu jasności. Zintegrowany tor światłowodowy zwiększa więc powierzchnię widoczności podczas intubacji, ułatwiając przeprowadzenie tej procedury.
Laryngoskopy światłowodowe wyróżniają się również znacznie większą trwałością niż konwencjonalne. Urządzenia najlepszej jakości zachowują funkcjonalność nawet po około 4 tysiącach sterylizacji w autoklawie.
Rodzaje łyżek do laryngoskopów
Wymieniając różne rodzaje laryngoskopów, najczęściej mówi się jednak nie o rodzaju oświetlenia, ale o typie zastosowanej łyżki czy łopatki. Wyróżnia się przynajmniej kilkanaście ich różnych rodzajów, różniących się kształtem i funkcjonalnością.
Przy intubacji najczęściej stosuje się łyżki Typu Macintosh i Miller. Oba typy dostępne są w kilku rozmiarach — od noworodkowego do przeznaczonego dla dużych dorosłych.
Łyżka Macintosh ma zakrzywiony kształt, który zmniejsza ryzyko zranienia pacjenta podczas intubacji. Ostrze tej łyżki umieszcza się przed nagłośnią. Z kolei łyżka Millera jest prosta, a jej ostrze umieszcza się z tyłu nagłośni, odsuwając ją, dzięki czemu lepiej eksponowana jest głośnia i fałdy głosowe. Laryngoskopy z łyżkami prostymi (np. Millera) częściej stosuje się i noworodków ze względu na relatywnie większe rozmiary nagłośni niż głośni. Odsunięcie nagłośni jest tu więc istotne dla uzyskania dobrej widoczności.
Przy szczególnie trudnych intubacjach zastosować można łyżki z ruchomą końcówką odchylaną przy pomocy dźwigni. Mogą to być m.in. łyżki typu McCoy czy FLEX Macintosh.
Inne rodzaje łyżek do laryngoskopów wyposażone mogą być w lusterka zwiększające pole widzenia czy specjalne porty umożliwiające administrację tlenu. Tak specjalistyczne instrumenty stosuje się głównie na salach operacyjnych.
Warto wiedzieć, że Laryngoskopy można wyposażyć w łyżki jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. W obu przypadkach istotna jest jakość wykonania oraz zastosowanie odpowiednich materiałów. Jednym z najlepszych wyborów jest laryngoskop konwencjonalny Riester z kompatybilnymi łyżkami tego samego producenta. Łyżki jednorazowe Riester produkowane są z najlepszego tworzywa sztucznego, z kolei te wielorazowe wykonuje się z wysokojakościowej stali nierdzewnej, którą można sterylizować w autoklawie.
Sam laryngoskop może być zasilany bateriami lub akumulatorami i zastosowane może być w nim oświetlenie klasyczne, ksenonowe lub LED-owe. Laryngoskopy Riester wyróżniają się więc wysoką trwałością, niezawodnością i wygodą użytkowania.