Najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu
Powszechny jest pogląd, że normalny okres trwa 28 dni i pojawia się regularnie jak w zegarku. Rzeczywistość jest inna. Wiekszość kobiet przynajmniej raz doświadcza spóźnienia lub nawet niewystąpienia miesiączki. Nie musi to wcale oznaczać zajścia w ciążę i jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jakie mogą być powody spóźniającego się okresu?
Różnice w długości cyklu miesięcznego
U wielu kobiet fakt, że okres się spóźnia, nasuwa myśl o możliwej ciąży. Nie jest to jedyna przyczyna przesunięcia krwawienia. Normą jest cykl trwający od 21 do 35 dni, a czas ten może zmieniać się w każdym miesiącu. Kobieta, której cykle są dość regularne wie, kiedy powinna zacząć się następna miesiączka. Ile może spóźnić się okres? O spóźnionym okresie mówi się, kiedy menstruacja nie pojawiła się 7 dni po spodziewanym terminie. Warto wiedzieć, że większość testów może już w tym momencie wskazać ciążę. Jeśli po nieudanej miesiączce wynik testu ciążowego jest ujemny, a miesiączka nadal nie występuje, warto zgłosić się do lekarza.
Hormonalne środki antykoncepcyjne i leki
Jednym ze sposobów zapobiegania ciąży przez hormonalne środki antykoncepcyjne jest zmniejszenie grubości wyściółki macicy. Ta wyściółka, czyli endometrium, jest usuwana z macicy, co miesiąc podczas menstruacji. Ponieważ środki antykoncepcyjne sprawiają, że endometrium jest cieńsze, wiele kobiet stosujących tę metodę ma mało intensywne miesiączki. W niektórych przypadkach endometrium staje się tak cienkie, że krwawienie nie występuje. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy antykoncepcja hormonalna zostaje odstawiona po bardzo długim okresie stosowania. Organizm musi wówczas od nowa ustabilizować gospodarkę hormonalną. Ponadto także w przypadku tak zwanej pigułki „dzień po” następna miesiączka często spóźnia się o tydzień.
Opóźnienia w pojawieniu się okresu mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków, takich jak antybiotyki oraz leki antydepresyjne i psychotropowe. Mają one wpływ na uwalnianie niektórych hormonów, a tym samym wpływają również na cykl u kobiet. Najlepiej jest najpierw przeczytać ulotkę, a następnie zapytać lekarza o możliwe skutki uboczne.
Wahania masy ciała
Nadwaga lub niedowaga może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej, ponieważ tkanka tłuszczowa odgrywa dużą rolę w produkcji hormonów, a wahania masy dodatkowo wpływają na podwzgórze, czyli gruczoł kontrolujący uwalnianie estrogenu. Za dużo lub za mało tego hormonu może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania.
Choroby a spóźniona miesiączka
Grypa lub przeziębienie osłabia organizm, a jego wydajność spada. Z tego powodu w trakcie lub wkrótce po takiej chorobie okres może nastąpić później lub wcale.
Wiele osób w zachodnich krajach uprzemysłowionych ma problemy z tarczycą. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować spóźnienie lub brak miesiączki. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy powodują ponadto wahania nastroju i zmęczenie. W przypadku takich objawów warto udać się do lekarza.
Również dużo poważniejsze schorzenia, takie jak nowotwory, mogą powodować rozregulowanie cyklu menstruacyjnego. Jest to jednak znacznie rzadsze i zawsze idzie w parze z wieloma innymi dolegliwościami.