Orteza na kolano – kiedy i komu może się przydać?
Niewiele potrzeba, by zdarzył się wypadek. Nawet niewielki uraz potrzebuje czasu na regenerację. Uszkodzony staw kolanowy utrudnia lub nawet uniemożliwia chodzenie, dlatego też potrzebuje wsparcia w postaci ortezy na kolano. Szukasz odpowiedniego stabilizatora? Nie wiesz, czym się kierować przy jego wyborze? Zobacz, jakie cechy ma orteza na kolano i wybierz odpowiednią na swoje potrzeby.
Czym jest stabilizator na kolano?
Orteza jest jednym ze stabilizatorów ortopedycznych, stosowanych profilaktycznie bądź w trakcie leczenia rehabilitacyjnego. Jej głównym zadaniem jest stabilizacja kontuzjowanego stawu, na który została nałożona – w tym przypadku stawu kolanowego. Orteza na kolano stosowana jest do częściowego lub całkowitego unieruchomienia stawu, bardzo często zastępując w ten sposób sztywny i niewygodny gips.
Stabilizator na kolano może mieć różne formy, zależne od ukierunkowania na konkretne problemy zdrowotne. Najczęściej wyróżnia się ortezy:
- elastyczne, półsztywne lub sztywne;
- z dodatkowym usztywnieniem, szynami lub zawiasem;
- naciągane bądź zapinane;
- krótkie, długie lub neoprenowe podrzepkowe.
Wśród ortez stawu kolanowego znajdziesz również modele w postaci otwartego usztywniacza czy rozgrzewającej opaska, a także takie, które przeznaczone będą wyłącznie dla dzieci bądź dorosłych.
Komu przeznaczone są ortezy na kolano?
Z potrzebą założenia stabilizatora może się spotkać każdy z nas. Czasem wystarczy niefortunnie stanąć, aby uszkodzić staw kolanowy lub otaczające go mięśnie. W takich przypadkach będzie on niezbędny – ograniczy nadmierny ruch kolana, który mógłby jeszcze bardziej uszkodzić otaczające go struktury i wspomoże jego regenerację.
Orteza na kolano powinna być zakładana także po operacyjnym leczeniu stawu kolanowego lub jako wsparcie przy rehabilitacji po poważnych kontuzjach. Wspomaga walkę z zapaleniem ścięgien bądź stawów, niweluje niestabilność kolana i odciąża osłabione tkanki, zmniejszając tym samym ich ból.
Elastyczną opaskę kompresyjną na kolano powinien posiadać każdy sportowiec. Przede wszystkim ze względów profilaktycznych przy wzmożonej aktywności fizycznej, szczególnie jeśli uprawiany sport wymaga wytężonej pracy kolan, jak np. bieganie, jazda na nartach czy gry zespołowe. Stabilizator kolana zapobiega nadmiernym ruchom w stawie, które mogłyby spowodować poważny uraz. Do jego zadań należy również odciążanie stawu w czasie aktywności ruchowej i poprawa przepływu krwi przez staw.
Stabilizator będzie także niezbędny wśród osób starszych, których kolana nie są już tak ruchome jak kiedyś i często pojawiają się w ich obrębie obrzęki. Dobrze dobrana opaska z elastycznej dzianiny zapewni odpowiednią stabilność, poprawi krążenie krwi i tym samym wspomoże szybszą regenerację tkanek oraz zniwelowanie opuchlizny.
Jak długo nosić ortezę na kolano?
Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju uszkodzenia, z jakim zmaga się kolano. Poważne operacje wymagają długiego czasu rekonwalescencji, dlatego też nie wolno rezygnować z nakładania ortezy na kolano już po kilku dniach. Aby uraz nie powrócił, rehabilitacja musi być przeprowadzona starannie i według zaleceń lekarza – dotyczy to także czasu noszenia stabilizatora. W celach profilaktycznych powinna być noszona według potrzeb, np. w czasie treningów. Zastanawiasz się, czy w ortezie można spać? W niektórych przypadkach nawet trzeba. Pamiętaj, aby wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem i nigdy nie działać wyłącznie na własną rękę. Dbaj o swoje zdrowie korzystając z wiedzy specjalistów.