Pięć leków na chorobę lokomocyjną
Choroba lokomocyjna, określana również jako kinetoza, jest schorzeniem występującym podczas podróży środkami komunikacyjnymi, najczęściej samochodem, ale także pociągiem czy samolotem. Przyczyną występowania choroby lokomocyjnej jest zaburzenie określone brakiem zgodności bodźców. Polega na odbieraniu przez mózg sprzecznych sygnałów wzrokowych oraz błędnika. Objawami choroby są takie dolegliwości jak mdłości, wymioty, ból głowy i ogólne osłabienie. W artykule przedstawiamy pięć leków, które pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej.
Leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej
Istnieje cała grupa leków pomocnych w chorobie lokomocyjnej. Aby wybrać najbardziej odpowiedni preparat, warto przyjrzeć się składowi oraz sposobie działania. Najbardziej znanym i od lat stosowanym lekiem przy kinetozie jest Aviomarin – lek wydawany bez recepty, dostępny w aptekach internetowych. Wybierasz się w podróż? Kup aviomarin online. Warto w tym przypadku skorzystać z możliwości porównywania cen leku oferowanej przez niektóre apteki internetowe, jak np. Gdziepolek.pl.
1. Aviomarin
Aviomarin dostępny jest w tabletkach przeznaczonych dla dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia. Istnieją dwie wersje produktu – Aviomarin Natural i Aviomarin 50 mg. W przypadku Aviomarin Natural substancją czynną leku jest ekstrakt z kłącza imbiru, czyli ziela skutecznie łagodzącego objawy choroby lokomocyjnej. Pozostałe składniki to substancje pomocnicze: wypełniające, przeciwzbrylające, glazurujące, stabilizatory i barwniki. Aviomarin 50 mg zawiera natomiast substancję czynną dimenhydraminę – złożony organicznie związek chemiczny o działaniu przeciwwymiotnym i antyholinergicznym. Pozostałe jego składniki to substancje pomocnicze. Przeciwwskazaniem stosowania leku jest przede wszystkim uczulenie na którykolwiek jego składnik, ale także padaczka, ostra postać astmy czy jaskra. Jak każdy lek, również Aviomarin może powodować działania niepożądane, najczęściej występujące to senność, zawroty głowy i zaburzenia koncentracji. Lek może również wchodzić w interakcje z innymi lekami. Podmiotem odpowiedzialnym jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. zlokalizowana w Warszawie.
2. Locomotiv
Innym lekiem zapobiegającym objawom choroby lokomocyjnej jest Lokomotiv, dostępny w postaci syropu, pastylek i drażetek do ssania. Syrop może być podawany dzieciom powyżej trzeciego roku życia, natomiast pastylki i drażetki dzieciom od szóstego roku życia oraz dorosłym. Podstawowym składnikiem leku jest wyciąg z kłącza imbiru, pomocny przy łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej. Inne składniki leku to substancje pomocnicze: zagęszczające, wypełniające, regulujące aromat i kwasowość. Przeciwwskazaniem zastosowania jest uczulenie na którykolwiek składnik produktu. Producentem Locomotiv jest Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
3. Imbifem
Kolejnym środkiem polecanym w celu złagodzenia objawów kinetozy jest Imbifem, produkowany w postaci kropli. Zażywany może być przez dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia. Również tu substancją czynną jest wyciąg z kłącza imbiru, a dodatkowo witamina B6, która szybko i skutecznie niweluje objawy choroby lokomocyjnej. Podobnie jak przy wszystkich poprzednich lekach przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek składnik produktu. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem. Dystrybutorem i podmiotem odpowiedzialnym jest Establo Pharma Sp.z o.o. z Lublina.
4. Heel Vertigoheel
Lekiem wykazującym łagodzenie dolegliwości występujące w chorobie lokomocyjnej jest również Vertigoheel. To lek homeopatyczny w formie okrągłych, płaskich tabletek podjęzykowych. Lek może być stosowany przez dorosłych oraz dzieci, ale ze względu na brak udokumentowanych danych nie zaleca się jego stosowania u osób poniżej 12. roku życia. Substancjami czynnymi są wyciągi z roślin Anamirta cocculus (rybitrutka indyjska) i Conium maculatum (szczwół plamisty) oraz Petroleum rectificatum. Pozostałe składniki to stearynian magnezu i laktoza jednowodna. Do przeciwwskazań należy nadwrażliwość na którykolwiek składnik. Nie stwierdzono działań niepożądanych i nie są znane interakcje z innymi lekami. Podmiotem odpowiedzialnym jest niemiecka firma Biologische Heilmittel Heel GmbH, z polskim przedstawicielstwem Heel Polska Sp. z o.o. w Warszawie.
5. Amarin
W celu zapobiegania chorobie lokomocyjnej można również sięgnąć po Amarin – preparat w postaci mini tabletek. Jest to suplement diety będący źródłem witaminy B6 i wyciągu z kłącza imbiru, przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Poza tymi dwoma podstawowymi składnikami Amarin zawiera substancje pomocnicze: wypełniającą, przeciwzbrylającą i utrzymującą wilgoć. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Producentem jest warszawska firma Pharmacy Laboratories.
Są to tylko nieliczne przykłady leków mających zastosowanie w łagodzeniu przykrych i uciążliwych objawów choroby lokomocyjnej. Niezależnie, jaki specyfik wybierzemy, w każdym przypadku należy bardzo dokładnie zapoznać się z danymi zawartymi w załączonej ulotce.